Uinnin maailmanmestaruuskilpailut 1994
Vuoden 1994 uinnin pitkän radan maailmanmestaruuskilpailut järjestettiin Italian Roomassa Kansainvälisen uimaliiton (FINA) järjestäminä 1.–11. syyskuuta 1994. Kilpailulajeina olivat ratauinti, avovesiuinti, uimahypyt, taitouinti ja vesipallo.
Kilpailut järjestettiin Stadio Olimpico del Nuoto -nimisellä uimastadionilla. Suomalaiset uimarit voittivat historiansa ensimmäiset maailmanmestaruudet: Antti Kasvio voitti 200 metrin vapaauinnin ja hopeaa kaksi kertaa pidemmällä matkalla. Jani Sievinen voitti 200 metrin sekauinnin uudella ME-ajalla ja lisäksi hopeaa kaksi kertaa pidemmällä matkalla.
Mitalistit
Uinti
Miehet
Laji | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Vapaauinti | ||||||
50 m | Aleksandr Popov | 22,17 | Gary Hall Jr. | 22,44 | Raimundas Mažuolis | 22,52 |
100 m | Aleksandr Popov | 49,12 | Gary Hall Jr. | 49,41 | Gustavo Borges | 49,52 |
200 m | Antti Kasvio | 1.47,32 | Anders Holmertz | 1.48,24 | Danyon Loader | 1.48,49 |
400 m | Kieren Perkins | 3.43,80 ME | Antti Kasvio | 3.48,55 | Danyon Loader | 3.48,62 |
1 500 m | Kieren Perkins | 14.50,52 | Daniel Kowalski | 14.53,42 | Steffen Zesner | 15.09,20 |
Selkäuinti | ||||||
100 m | Martín López-Zubero | 55,17 KE | Jeff Rouse | 55,51 | Tamás Deutsch | 55,69 |
200 m | Vladimir Selkov | 1.57,42 KE | Martín López-Zubero | 1.58,75 | Royce Sharp | 1.58,86 |
Rintauinti | ||||||
100 m | Norbert Rózsa | 1.01,24 KE | Károly Güttler | 1.01,44 | Frederik Deburghgraeve | 1.01,79 |
200 m | Norbert Rózsa | 2.12,81 | Eric Wunderlich | 2.12,87 | Károly Güttler | 2.14,12 |
Perhosuinti | ||||||
100 m | Rafał Szukała | 53,51 | Lars Frölander | 53,65 | Denis Pankratov | 53,68 |
200 m | Denis Pankratov | 1.56,54 | Danyon Loader | 1.57,99 | Chris-Carol Bremer | 1.58,11 |
Sekauinti | ||||||
200 m | Jani Sievinen | 1.58,16 ME | Greg Burgess | 2.00,86 | Attila Czene | 2.01,84 |
400 m | Tom Dolan | 4.12,30 ME | Jani Sievinen | 4.13,29 | Eric Namesnik | 4.15,69 |
Viestit | ||||||
4 × 100 m vapaauinti | Yhdysvallat Jon Olsen Josh Davis Ugur Taner Gary Hall Jr. | 3.16,90 KE | Venäjä Roman Štšegolev Vladimir Predkin Vladimir Pyšnenko Aleksandr Popov | 3.18,12 | Brasilia Fernando Scherer Téofilo Ferreira André Teixeira Gustavo Borges | 3.19,35 |
4 × 200 m vapaauinti | Ruotsi Christer Wallin Tommy Werner Lars Frölander Anders Holmertz | 7.17,74 | Venäjä Juri Muhin Roman Štšegolev Vladimir Pyšnenko Denis Pankratov | 7.18,13 | Saksa Andreas Szigat Christian Keller Oliver Lampe Steffen Zesner | 7.19,10 |
4 × 100 m sekauinti | Yhdysvallat Jeff Rouse Eric Wunderlich Mark Henderson Gary Hall Jr. | 3.37,74 KE | Venäjä Vladimir Selkov Vasili Ivanov Denis Pankratov Aleksandr Popov | 3.38,28 | Unkari Tamás Deutsch Norbert Rózsa Péter Horváth Attila Czene | 3.39,47 |
Naiset
Laji | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Vapaauinti | ||||||
50 m | Le Jingyi | 24,51 ME | Natalja Meštšerjakova | 25,10 | Amy Van Dyken | 25,18 |
100 m | Le Jingyi | 54,01 ME | Lu Bin | 54,15 | Franziska van Almsick | 54,77 |
200 m | Franziska van Almsick | 1.56,78 ME | Lu Bin | 1.56,89 | Claudia Poll | 1.57,61 |
400 m | Yang Aihua | 4.09,64 | Cristina Teuscher | 4.10,21 | Claudia Poll | 4.10,61 |
800 m | Janet Evans | 8.29,85 | Hayley Lewis | 8.29,94 | Brooke Bennett | 8.31,30 |
Selkäuinti | ||||||
100 m | He Cihong | 1.00,57 KE | Nina Živanevskaja | 1.00,83 | Barbara Bedford | 1.01,32 |
200 m | He Cihong | 2.07,40 KE | Krisztina Egerszegi | 2.09,10 | Lorenza Vigarani | 2.10,92 |
Rintauinti | ||||||
100 m | Samantha Riley | 1.07,69 ME | Dai Guohong | 1.09,26 | Yuan Yuan | 1.10,19 |
200 m | Samantha Riley | 2.26,87 KE | Yuan Yuan | 2.27,38 | Brigitte Becue | 2.28,85 |
Perhosuinti | ||||||
100 m | Liu Limin | 58,98 KE | Qu Yun | 59,69 | Susie O’Neill | 1.00,11 |
200 m | Liu Limin | 2.07,25 KE | Qu Yun | 2.07,42 | Susie O’Neill | 2.09,54 |
Sekauinti | ||||||
200 m | Lu Bin | 2.12,34 | Allison Wagner | 2.14,40 | Elli Overton | 2.15,26 |
400 m | Dai Guohong | 4.39,14 | Allison Wagner | 4.39,98 | Kristine Quance | 4.42,21 |
Viestit | ||||||
4 × 100 m vapaauinti | Kiina Le Jingyi Shan Ying Le Ying Lu Bin | 3.37,91 ME | Yhdysvallat Angel Martino Amy Van Dyken Nicole Haislett Jenny Thompson | 3.41,50 | Saksa Franziska van Almsick Katrin Meißner Kerstin Kielgaß Daniela Hunger | 3.42,94 |
4 × 200 m vapaauinti | Kiina Le Ying Yang Aihua Zhou Guanbin Lu Bin | 7.57,96 KE | Saksa Kerstin Kielgaß Franziska van Almsick Julia Jung Dagmar Hase | 8.01,37 | Yhdysvallat Cristina Teuscher Jenny Thompson Janet Evans Nicole Haislett | 8.03,16 |
4 × 100 m sekauinti | Kiina He Cihong Dai Guohong Liu Limin Le Jingyi | 4.01,67 ME | Yhdysvallat Lea Loveless Kristine Quance Amy Van Dyken Jenny Thompson | 4.06,53 | Venäjä Nina Živanevskaja Olga Prohorova Svetlana Pozdejeva Natalja Meštšerjakova | 4.06,70 |
Avovesiuinti
Laji | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Miehet | ||||||
25 km | Greg Streppel | 5.35.26,56 | David Bates | 5.36.31,70 | Aleksei Akatjev | 5.37.26,43 |
Naiset | ||||||
25 km | Melissa Cunningham | 5.48.25,04 | Rita Kovács | 5.50.13,76 | Shelley Taylor-Smith | 5.53.12,82 |
Uimahypyt
Laji | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Miehet | ||||||
1 m ponnahduslauta | Evan Stewart | 382,14 | Lan Wei | 375,18 | Brian Earley | 361,59 |
3 m ponnahduslauta | Yu Zhuocheng | 655,44 | Dmitri Sautin | 646,59 | Wang Tianling | 638,22 |
10 m kerroshypyt | Dmitri Sautin | 634,71 | Sun Shuwei | 630,03 | Vladimir Timošinin | 607,32 |
Naiset | ||||||
1 m ponnahduslauta | Chen Lixia | 279,30 | Tan Shuping | 276,00 | Annie Pelletier | 273,84 |
3 m ponnahduslauta | Tan Shuping | 548,49 | Vera Iljina | 498,60 | Claudia Böckner | 480,15 |
10 m kerroshypyt | Fu Mingxia | 434,04 | Chi Bin | 420,24 | María José Alcalá | 396,48 |
Taitouinti
Laji | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Yksinuinti | Becky Dyroen-Lancer | 191,040 | Fumiko Okuno | 187,306 | Lisa Alexander | 186,826 |
Pariuinti | Yhdysvallat Becky Dyroen-Lancer Jill Sudduth | 187,009 | Japani Fumiko Okuno Miya Tachibana Kanada Lisa Alexander Erin Woodley | 186,259 | – | – |
Joukkueuinti | Yhdysvallat Suzannah Bianco Tammy Cleland Becky Dyroen-Lancer Jill Savery Nathalie Schneyder Heather Simmons Jill Sudduth Margot Thien | 185,883 | Kanada Lisa Alexander Janice Bremner Karen Clark Carrie Daguerre Karen Fonteyne Kasia Kulesza Cari Read Erin Woodley | 183,263 | Japani Raika Fujii Akiko Kawase Rei Jimbo Fumiko Okuno Miya Tachibana Kaori Takahashi Miho Takeda Masayo Yajima | 183,215 |
Vesipallo
Laji | Kultaa | Hopeaa | Pronssia |
---|---|---|---|
Miehet | Italia Francesco Attolico Gianni Averaimo Alessandro Bovo Roberto Calcaterra Alessandro Campagna Marco D’Altrui Massimiliano Ferretti Mario Fiorillo Ferdinando Gandolfi Amedeo Pomilio Francesco Porzio Giuseppe Porzio Carlo Silipo | Espanja Daniel Ballart Manuel Estiarte Pedro García Salvador Gómez Gabriel Hernández Gustavo Marcos Miki Oca Jordi Payá Sergi Pedrerol Josep Picó Jesús Miguel Rollán Jordi Sans Manuel Silvestre | Venäjä Dmitri Apanasenko Maksim Apanasenko Dmitri Dugin Sergei Garbuzov Dmitri Gorškov Sergei Ivlev Aleksandr Jerišov Sergei Jevstignejev Nikolai Kozlov Sergei Makarov Nikolai Maksimov Aleksandr Ogorodnikov Juri Smolovyi |
Naiset | Unkari Katalin Dancsa Zsuzsanna Dunkel Andrea Eke Zsuzsanna Huff Ildikó Kuna Irén Rafael Katalin Rédei Edit Sipos Mercédesz Stieber Orsolya Szalkay Krisztina Szremkó Gabriella Tóth Noémi Tóth | Alankomaat Ellen Bast Hellen Boering Edmée Hiemstra Stella Kriekaard Karin Kuipers Ingrid Leijendekker Alice Lindhout Sandra Scherrenburg Rianne Schram Janny Spijker Gillian van den Berg Karla van der Boon Hedda Verdam | Italia Nicoletta Abbate Carmela Allucci Cristina Consoli Francesca Conti Antonella Di Giacinto Melania Grego Stefania Lariucci Giusi Malato Martina Miceli Paola Sabbatini Oriana Di Siena Monica Vaillant Milena Virzì |
Mitalitaulukko
Isäntämaa
Sija | Maa | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | Yhteensä |
---|---|---|---|---|---|
1 | Kiina | 16 | 10 | 2 | 28 |
2 | Yhdysvallat | 7 | 10 | 8 | 25 |
3 | Venäjä | 5 | 7 | 5 | 17 |
4 | Australia | 5 | 3 | 4 | 12 |
5 | Unkari | 3 | 3 | 4 | 10 |
6 | Suomi | 2 | 2 | 0 | 4 |
7 | Kanada | 1 | 2 | 2 | 5 |
8 | Espanja | 1 | 2 | 0 | 3 |
Ruotsi | 1 | 2 | 0 | 3 | |
10 | Saksa | 1 | 1 | 6 | 8 |
11 | Italia | 1 | 0 | 2 | 3 |
12 | Puola | 1 | 0 | 0 | 1 |
Zimbabwe | 1 | 0 | 0 | 1 | |
14 | Japani | 0 | 2 | 1 | 3 |
15 | Uusi-Seelanti | 0 | 1 | 2 | 3 |
16 | Alankomaat | 0 | 1 | 0 | 1 |
17 | Belgia | 0 | 0 | 2 | 2 |
Brasilia | 0 | 0 | 2 | 2 | |
Costa Rica | 0 | 0 | 2 | 2 | |
20 | Liettua | 0 | 0 | 1 | 1 |
Meksiko | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Yhteensä | 45 | 46 | 44 | 135 |
Katso myös
Lähteet
- Fina (englanniksi)
- Swimrankings.net (englanniksi)
|