Uinnin lyhyen radan maailmanmestaruuskilpailut 2002
Uinnin lyhyen radan maailmanmestaruuskilpailut 2002 järjestettiin Moskovassa Venäjällä 3.–7. huhtikuuta 2002. Kilpailujen järjestäjänä toimi Kansainvälinen uimaliitto FINA.
Mitalistit
Miehet
Laji | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Vapaauinti | ||||||
50 m | José Meolans | 21,36 KE | Mark Foster | 21,44 | Oleksandr Volynets Aleksandr Popov | 21,55 |
100 m | Ashley Callus | 46,99 | José Meolans | 47,09 | Salim Iles | 47,66 |
200 m | Klete Keller | 1.44,36 | Gustavo Borges | 1.45,67 | Mark Johnston | 1.45,88 |
400 m | Grant Hackett | 3.38,29 | Květoslav Svoboda | 3.41,97 | Chad Carvin | 3.43,55 |
1 500 m | Grant Hackett | 14.33,94 | Chris Thompson | 14.39,43 | Christian Minotti | 14.45,41 |
Selkäuinti | ||||||
50 m | Matt Welsh | 23,66 | Peter Marshall | 24,04 | Toni Helbig | 24,17 |
100 m | Matt Welsh | 51,26 | Aaron Peirsol | 51,71 | Peter Marshall | 51,84 |
200 m | Aaron Peirsol | 1.51,17 ME | Marko Strahija | 1.53,08 | Blaž Medvešek | 1.53,66 |
Rintauinti | ||||||
50 m | Oleh Lisohor | 26,42 | José Couto | 27,22 | Eduardo Fischer | 27,26 |
100 m | Oleh Lisohor | 58,33 KE | Kōsuke Kitajima | 59,10 | Jarno Pihlava | 59,22 |
200 m | Jim Piper | 2.07,16 KE | David Denniston | 2.07,42 | Jarno Pihlava | 2.07,61 |
Perhosuinti | ||||||
50 m | Geoff Huegill | 22,89 KE | Adam Pine | 23,29 | Mark Foster | 23,36 |
100 m | Geoff Huegill | 50,95 | Adam Pine | 51,27 | Igor Martšenko | 51,41 |
200 m | James Hickman | 1.53,14 | Justin Norris | 1.54,07 | Ioan Gherghel | 1.54,16 |
Sekauinti | ||||||
100 m | Peter Mankoč | 52,90 | Jani Sievinen | 53,78 | Jakob Andersen | 54,31 |
200 m | Jani Sievinen | 1.55,45 KE | Peter Mankoč | 1.56,13 | Tom Wilkens | 1.57,34 |
400 m | Tom Wilkens | 4.04,82 KE | Brian Johns | 4.06,85 | Jacob Carstensen | 4.08,92 |
Viestit | ||||||
4 × 100 m vapaauinti | Yhdysvallat Scott Tucker Peter Marshall Jason Lezak Klete Keller | 3.10,64 | Ruotsi Eric Lafleur Stefan Nystrand Lars Frölander Mattias Ohlin | 3.11,14 | Venäjä Leonid Hohlov Aleksandr Popov Denis Pimankov Andrei Kapralov | 3.11,24 |
4 × 200 m vapaauinti | Australia Todd Pearson Ray Hass Leon Dunne Grant Hackett | 7.00,36 KE | Venäjä Denis Rodkin Juri Prilukov Ilja Nikitin Andrei Kapralov | 7.05,36 | Yhdysvallat Chad Carvin Erik Vendt Scott Tucker Klete Keller | 7.08,73 |
4 × 100 m sekauinti | Yhdysvallat Aaron Peirsol David Denniston Peter Marshall Jason Lezak | 3.29,00 ME | Australia Geoff Huegill Jim Piper Adam Pine Ashley Callus | 3.29,35 | Venäjä Jevgeni Aljošin Dmitri Komornikov Igor Martšenko Denis Pimankov | 3.30,21 |
Naiset
Laji | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Vapaauinti | ||||||
50 m | Therese Alshammar | 24,16 | Alison Sheppard | 24,28 | Tammie Stone | 24,65 |
100 m | Therese Alshammar | 52,89 | Martina Moravcová | 52,96 | Xu Yanwei | 53,35 |
200 m | Lindsay Benko | 1.54,04 ME | Yang Yu | 1.55,34 | Xu Yanwei | 1.55,63 |
400 m | Jana Klotškova | 4.01,26 | Chen Hua | 4.03,81 | Rachel Komisarz | 4.06,30 |
800 m | Chen Hua | 8.16,34 KE | Irina Ufimtseva | 8.21,91 | Flavia Rigamonti | 8.23,38 |
Selkäuinti | ||||||
50 m | Jennifer Carroll | 27,38 KE | Haley Cope | 27,44 | Diana MacManus | 27,60 |
100 m | Haley Cope | 59,07 | Ilona Hlaváčková | 59,13 | Diana MacManus | 59,45 |
200 m | Lindsay Benko | 2.04,97 KE | Reiko Nakamura | 2.07,30 | Iryna Amšennikova | 2.07,71 |
Rintauinti | ||||||
50 m | Emma Igelström | 29,96 ME | Luo Xuejuan | 30,17 | Zoë Baker | 30,56 |
100 m | Emma Igelström | 1.05,38 ME | Sarah Poewe | 1.06,16 | Luo Xuejuan | 1.06,36 |
200 m | Qi Hui | 2.20,91 | Emma Igelström | 2.21,30 | Mirna Jukić | 2.21,63 |
Perhosuinti | ||||||
50 m | Anna-Karin Kammerling | 25,55 KE | Petria Thomas | 26,36 | Vered Borochovski | 26,38 |
100 m | Martina Moravcová | 57,04 | Petria Thomas | 57,91 | Anna-Karin Kammerling | 58,12 |
200 m | Petria Thomas | 2.05,76 KE | Yang Yu | 2.06,10 | Mary Descenza | 2.06,17 |
Sekauinti | ||||||
100 m | Martina Moravcová | 59,91 | Gabrielle Rose | 1.00,68 | Alison Sheppard | 1.00,88 |
200 m | Jana Klotškova | 2.08,82 | Gabrielle Rose | 2.09,77 | Oksana Verevka | 2.11,25 |
400 m | Jana Klotškova | 4.30,63 | Alenka Kejžar | 4.35,44 | Georgina Bardach | 4.36,36 |
Viestit | ||||||
4 × 100 m vapaauinti | Ruotsi Josefin Lillhage Therese Alshammar Johanna Sjöberg Anna-Karin Kammerling | 3.35,09 | Australia Sarah Ryan Petria Thomas Giaan Rooney Elka Graham | 3.35,97 | Kiina Yang Yu Tang Jingzhi Zhu Yingwen Xu Yanwei | 3.36,18 |
4 × 200 m vapaauinti | Kiina Xu Yanwei Zhu Yingwen Tang Jingzhi Yang Yu | 7.46,30 ME | Yhdysvallat Lindsay Benko Gabrielle Rose Colleen Lanne Rachel Komisarz | 7.47,55 | Australia Elka Graham Petria Thomas Lori Munz Giaan Rooney | 7.49,50 |
4 × 100 m sekauinti | Ruotsi Therese Alshammar Emma Igelström Anna-Karin Kammerling Johanna Sjöberg | 3.55,78 ME | Yhdysvallat Haley Cope Amanda Beard Rachel Komisarz Lindsay Benko | 3.57,17 | Kiina Zhan Shu Luo Xuejuan Zheng Xi Xu Yanwei | 3.57,29 |
Mitalitaulukko
Isäntämaa
Sija | Maa | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | Yhteensä |
---|---|---|---|---|---|
1 | Australia | 10 | 7 | 1 | 18 |
2 | Yhdysvallat | 8 | 9 | 9 | 26 |
3 | Ruotsi | 7 | 2 | 1 | 10 |
4 | Ukraina | 5 | 0 | 2 | 7 |
5 | Kiina | 3 | 4 | 5 | 12 |
6 | Slovakia | 2 | 1 | 0 | 3 |
7 | Iso-Britannia | 1 | 2 | 3 | 6 |
8 | Slovenia | 1 | 2 | 1 | 4 |
9 | Suomi | 1 | 1 | 2 | 4 |
10 | Argentiina | 1 | 1 | 1 | 3 |
Kanada | 1 | 1 | 1 | 3 | |
12 | Venäjä | 0 | 2 | 5 | 7 |
13 | Brasilia | 0 | 2 | 0 | 2 |
Japani | 0 | 2 | 0 | 2 | |
Tšekki | 0 | 2 | 0 | 2 | |
16 | Etelä-Afrikka | 0 | 1 | 0 | 1 |
Kroatia | 0 | 1 | 0 | 1 | |
18 | Sveitsi | 0 | 0 | 2 | 2 |
Tanska | 0 | 0 | 2 | 2 | |
20 | Algeria | 0 | 0 | 1 | 1 |
Israel | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Italia | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Itävalta | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Romania | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Saksa | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Yhteensä | 40 | 40 | 41 | 121 |
Lähteet
- Tulokset (englanniksi)
|