Uinnin maailmanmestaruuskilpailut 1975
Uinnin pitkän radan maailmanmestaruuskilpailut järjestettiin vuonna 1975 Kolumbian Calissa 19.–27. heinäkuuta. Kilpailujen järjestäjänä toimi Kansainvälinen uimaliitto FINA. Kilpailulajeina olivat ratauinti, uimahypyt, taitouinti ja vesipallo.
Mitalistit
Uinti
Miehet
Laji | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Vapaauinti | ||||||
100 m | Andy Coan | 51,25 KE | Vladimir Bure | 51,32 | Jim Montgomery | 51,44 |
200 m | Tim Shaw | 1.51,04 KE | Bruce Furniss | 1.51,72 | Brian Brinkley | 1.53,56 |
400 m | Tim Shaw | 3.54,88 KE | Bruce Furniss | 3.57,71 | Frank Pfütze | 4.01,10 |
1 500 m | Tim Shaw | 15.28,92 KE | Brian Goodell | 15.39,00 | David Parker | 15.58,21 |
Selkäuinti | ||||||
100 m | Roland Matthes | 58,15 | John Murphy | 58,34 | Mel Nash | 58,38 |
200 m | Zoltán Verrasztó | 2.05,05 | Mark Tonelli | 2.05,78 | Paul Hove | 2.06,49 |
Rintauinti | ||||||
100 m | David Wilkie | 1.04,26 | Nobutaka Taguchi | 1.05,04 | David Leigh | 1.05,32 |
200 m | David Wilkie | 2.18,23 KE | Rick Colella | 2.21,60 | Nikolai Pankin | 2.21,75 |
Perhosuinti | ||||||
100 m | Greg Jagenburg | 55,63 KE | Roger Pyttel | 56,04 | Bill Forrester | 56,07 |
200 m | Bill Forrester | 2.01,95 KE | Roger Pyttel | 2.02,22 | Brian Brinkley | 2.02,47 |
Sekauinti | ||||||
200 m | András Hargitay | 2.07,72 KE | Steve Furniss | 2.07,75 | Andrei Smirnov | 2.08,52 |
400 m | András Hargitay | 4.32,57 | Andrei Smirnov | 4.35,64 | Hans-Joachim Geisler | 4.36,40 |
Viestit | ||||||
4 × 100 m vapaauinti | Yhdysvallat Bruce Furniss Jim Montgomery Andy Coan John Murphy | 3.24,85 ME | Länsi-Saksa Klaus Steinbach Dirk Braunleder Kersten Meier Peter Nocke | 3.29,55 | Italia Roberto Pangaro Paolo Barelli Claudio Zei Marcello Guarducci | 3.31,85 |
4 × 200 m vapaauinti | Länsi-Saksa Klaus Steinbach Werner Lampe Hans-Joachim Geisler Peter Nocke | 7.39,44 | Iso-Britannia Alan McClatchey Gary Jameson Gordon Downie Brian Brinkley | 7.42,55 | Neuvostoliitto Aleksandr Samsonov Anatoli Rybakov Viktor Aboimov Andrei Krylov | 7.43,58 |
4 × 100 m sekauinti | Yhdysvallat John Murphy Rick Colella Greg Jagenburg Andy Coan | 3.49,00 KE | Länsi-Saksa Klaus Steinbach Walter Kusch Michael Kraus Peter Nocke | 3.51,85 | Iso-Britannia James Carter David Wilkie Brian Brinkley Gordon Downie | 3.52,80 |
Naiset
Laji | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Vapaauinti | ||||||
100 m | Kornelia Ender | 56,50 KE | Shirley Babashoff | 57,81 | Enith Brigitha | 58,20 |
200 m | Shirley Babashoff | 2.02,50 KE | Kornelia Ender | 2.02,69 | Enith Brigitha | 2.03,92 |
400 m | Shirley Babashoff | 4.16,87 KE | Jenny Turrall | 4.17,88 | Kathy Heddy | 4.18,03 |
800 m | Jenny Turrall | 8.44,75 KE | Heather Greenwood | 8.48,88 | Shirley Babashoff | 8.53,22 |
Selkäuinti | ||||||
100 m | Ulrike Richter | 1.03,30 KE | Birgit Treiber | 1.04,34 | Nancy Garapick | 1.04,73 |
200 m | Birgit Treiber | 2.15,46 ME | Nancy Garapick | 2.16,09 | Ulrike Richter | 2.18,76 |
Rintauinti | ||||||
100 m | Hannelore Anke | 1.12,72 KE | Wijda Mazereeuw | 1.14,29 | Marcia Morey | 1.15,00 |
200 m | Hannelore Anke | 2.37,25 KE | Wijda Mazereeuw | 2.37,50 | Karla Linke | 2.38,28 |
Perhosuinti | ||||||
100 m | Kornelia Ender | 1.01,24 ME | Rosemarie Kother | 1.01,80 | Camille Wright | 1.02,79 |
200 m | Rosemarie Kother | 2.13,82 | Valerie Lee | 2.14,89 | Gabriele Wuschek | 2.15,96 |
Sekauinti | ||||||
200 m | Kathy Heddy | 2.19,80 KE | Ulrike Tauber | 2.20,40 | Angela Franke | 2.20,81 |
400 m | Ulrike Tauber | 4.52,76 KE | Karla Linke | 4.57,83 | Kathy Heddy | 5.00,46 |
Viestit | ||||||
4 × 100 m vapaauinti | Itä-Saksa Kornelia Ender Barbara Krause Claudia Hempel Ute Brückner | 3.49,37 ME | Yhdysvallat Kathy Heddy Karen Reeser Kelly Powell Shirley Babashoff | 3.50,74 | Kanada Gail Amundrud Jill Quick Rebecca Smith Ann Jardin | 3.53,37 |
4 × 100 m sekauinti | Itä-Saksa Ulrike Richter Hannelore Anke Rosemarie Kother Kornelia Ender | 4.14,74 KE | Yhdysvallat Linda Jezek Marcia Morey Camille Wright Shirley Babashoff | 4.20,47 | Alankomaat Paula van Eijk Wijda Mazereeuw José Damen Enith Brigitha | 4.21,45 |
Uimahypyt
Laji | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Miehet | ||||||
3 m ponnahduslauta | Phil Boggs | 597,12 | Klaus Dibiasi | 588,21 | Vjatšeslav Strahov | 577,59 |
10 m kerroshypyt | Klaus Dibiasi | 547,98 | Nikolai Mihailin | 532,95 | Carlos Girón | 529,71 |
Naiset | ||||||
3 m ponnahduslauta | Irina Kalinina | 489,81 | Tatjana Volynkina | 473,37 | Christine Loock | 466,92 |
10 m kerroshypyt | Janet Ely | 403,89 | Irina Kalinina | 387,99 | Ulrika Knape | 387,90 |
Taitouinti
Laji | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Yksinuinti | Gail Buzonas | 133,083 | Sylvie Fortier | 130,866 | Yasuko Unezaki | 126,616 |
Pariuinti | Yhdysvallat Robin Curren Amanda Norrish | 129,433 | Kanada Carol Stewart Laura Wilkin | 127,733 | Japani Masako Fujiwara Yasuko Fujiwara | 126,099 |
Joukkueuinti | Yhdysvallat Michele Barone Susan Barros Gail Buzonas Robin Curren Mary Longo Amanda Norrish Linda Shelley Pamela Tryon | 128,812 | Kanada Kiki Anderson Robin Anderson Linda Bedard Jocelyn Boucher Sylvie Fortier Danielle Lauzon Mariejo Poulin Judith Verret | 125,129 | Japani Masae Fujiwara Masako Fujiwara Yasuko Fujiwara Yuki Ishii Junko Sugawara Yasuko Unezaki | 123,691 |
Vesipallo
Laji | Kultaa | Hopeaa | Pronssia |
---|---|---|---|
Miehet | Neuvostoliitto Aleksei Barkalov Aleksandr Dreval Aleksandr Dolgušin Sergei Goršov Aleksandr Kabanov Anatoli Klebanov Nikolai Melnikov Aleksandr Rodionov Vitali Romantšuk Vitali Rozkov Aleksandr Zaharov | Unkari András Bodnár Gábor Csapó Tibor Cservenyák Tamás Faragó István Görgényi György Horkai Ferenc Konrád István Magas Endre Molnár László Sárosi István Szívós | Italia Alberto Alberani Silvio Baracchini Luigi Castagnola Roberto Castagnola Vincenzo D'Angelo Gianni De Magistris Marcello Del Duca Alessandro Ghibellini Sante Marsili Mario Scotti Galletta Roldano Simeoni |
Mitalitaulukko
Sija | Maa | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | Yhteensä |
---|---|---|---|---|---|
1 | Yhdysvallat | 16 | 11 | 10 | 37 |
2 | Itä-Saksa | 11 | 7 | 5 | 23 |
3 | Unkari | 3 | 1 | 0 | 4 |
4 | Neuvostoliitto | 2 | 5 | 4 | 11 |
5 | Iso-Britannia | 2 | 1 | 5 | 8 |
6 | Länsi-Saksa | 1 | 2 | 1 | 4 |
7 | Australia | 1 | 2 | 0 | 3 |
8 | Italia | 1 | 1 | 2 | 4 |
9 | Kanada | 0 | 4 | 2 | 6 |
10 | Alankomaat | 0 | 2 | 3 | 5 |
11 | Japani | 0 | 1 | 3 | 4 |
12 | Meksiko | 0 | 0 | 1 | 1 |
Ruotsi | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Yhteensä | 37 | 37 | 37 | 111 |
Lähteet
- Uinnin tulokset (englanniksi)
- Uimahyppyjen tulokset (Arkistoitu – Internet Archive) (englanniksi)
- Taitouinnin tulokset (Arkistoitu – Internet Archive) (englanniksi)
- Vesipallon tulokset (Arkistoitu – Internet Archive) (englanniksi)
|