Sprintvärldsmästerskapen i kanotsport 1973
Sprintvärldsmästerskapen i kanotsport 1973 anordnades i Tammerfors i Finland.
Medaljsummering
Pl. | Nation | Guld | Silver | Brons | Totalt |
---|---|---|---|---|---|
1 | Ungern | 7 | 4 | 5 | 16 |
2 | Sovjetunionen | 8 | 6 | 1 | 15 |
3 | Rumänien | 2 | 5 | 6 | 13 |
4 | Östtyskland | 1 | 1 | 2 | 4 |
5 | Polen | 0 | 1 | 2 | 3 |
6 | Västtyskland | 0 | 1 | 0 | 1 |
7 | Belgien | 0 | 0 | 1 | 1 |
8 | Danmark | 0 | 0 | 1 | 1 |
Totalt | 18 | 18 | 18 | 54 |
Herrar
Kanadensare
Gren | Guld | Tid | Silver | Tid | Brons | Tid |
---|---|---|---|---|---|---|
C-1 500 m | Miklós Darvas (HUN) | Nikolaj Fedulov (URS) | Ivan Patzaichin (ROU) | |||
C-1 1000 m | Ivan Patzaichin (ROU) | Romualdas Vinojinidis (URS) | Tamás Wichmann (HUN) | |||
C-1 10000 m | Vasilij Jurtjenko (URS) | Lipat Varabiev (ROU) | Tamás Wichmann (HUN) | |||
C-2 500 m | Sovjetunionen Oleg Kaidov Vitalij Slobodenjuk | Rumänien Georghe Danielov Gheorghe Simionov | Polen Jerzy Opara Andrzej Gronowicz | |||
C-2 1000 m | Rumänien Ivan Patzaichin Serghei Covaliov | Sovjetunionen Vladas Česiūnas Jurij Lobanov | Ungern Tamás Wichmann Gyula Petrikovics | |||
C-2 10000 m | Sovjetunionen Vladas Česiūnas Jurij Lobanov | Rumänien Vasile Serghei Cherasim Munteanu | Ungern Tamás Buday Gábor Haraszti |
Kajak
Damer
Kajak
Gren | Guld | Tid | Silver | Tid | Brons | Tid |
---|---|---|---|---|---|---|
K-1 500 m | Nina Gopova (URS) | Petra Borzym (GDR) | Victoria Dumitru (ROU) | |||
K-2 500 m | Östtyskland Ilse Kaschube Petra Borzym | Sovjetunionen Ljudmila Pinajeva Nina Gopova | Ungern Anna Pfeffer Ilona Tözser | |||
K-4 500 m | Sovjetunionen Ljudmila Pinajeva Nina Gopova Larissa Kabakova Tamara Popova | Ungern Anna Pfeffer Ilona Tözser Erzsabet Horvárth Mária Zakariás | Rumänien Victoria Dumitru Maria Nichoforov Maria Cosma Maria Ivanov |
Referenser
Externa länkar
- ICF medalists for Olympic and World Championships - Part 1: flatwater (now sprint): 1936-2007.
- ICF medalists for Olympic and World Championships - Part 2: rest of flatwater (now sprint) and remaining canoeing disciplines: 1936-2007.
|