Sprintvärldsmästerskapen i kanotsport 1970
Sprintvärldsmästerskapen i kanotsport 1970 anordnades i Köpenhamn i Danmark.
Medaljsummering
Pl. | Nation | Guld | Silver | Brons | Totalt |
---|---|---|---|---|---|
1 | Sovjetunionen | 8 | 2 | 1 | 11 |
2 | Ungern | 2 | 2 | 3 | 7 |
3 | Rumänien | 2 | 3 | 1 | 6 |
4 | Sverige | 1 | 2 | 2 | 5 |
5 | Östtyskland | 0 | 2 | 3 | 5 |
6 | Västtyskland | 1 | 1 | 1 | 3 |
7 | Polen | 0 | 2 | 1 | 3 |
8 | Österrike | 1 | 0 | 1 | 2 |
9 | Norge | 1 | 0 | 0 | 1 |
10 | Danmark | 0 | 1 | 0 | 1 |
11 | Nederländerna | 0 | 1 | 0 | 1 |
12 | Belgien | 0 | 0 | 1 | 1 |
13 | Bulgarien | 0 | 0 | 1 | 1 |
14 | Tjeckoslovakien | 0 | 0 | 1 | 1 |
Totalt | 16 | 16 | 16 | 48 |
Herrar
Kanadensare
Gren | Guld | Tid | Silver | Tid | Brons | Tid |
---|---|---|---|---|---|---|
C-1 1000 m | Tibor Tatai (HUN) | Jerzy Opara (POL) | Jiří Čtvrtečka (TCH) | |||
C-1 10000 m | Tamás Wichmann (HUN) | Afansie Butelchin (ROU) | Nikolaj Fedulov (URS) | |||
C-2 1000 m | Rumänien Ivan Patzaichin Serghei Covaliov | Ungern Tamás Wichmann Gyula Petrikovics | Bulgarien Boris Lubenov Sachko Iliev | |||
C-2 10000 m | Rumänien Petre Maxim Gheorghe Simionov | Sovjetunionen Valerij Drybas Andrej Tjimisj | Sverige Bernd Lindelöf Erik Zeidlitz |
Kajak
Damer
Kajak
Gren | Guld | Tid | Silver | Tid | Brons | Tid |
---|---|---|---|---|---|---|
K-1 500 m | Ljudmila Pinajeva (URS) | Mieka Jaapies (NED) | Petra Setzkorn (GDR) | |||
K-2 500 m | Västtyskland Roswitha Esser Annemarie Zimmermann | Sovjetunionen Ljudmila Besrukova Tamara Zjimanskaja | Östtyskland Petra Setzkorn Petra Grabowski | |||
K-4 500 m | Sovjetunionen Ljudmila Besrukova Tamara Zjimanskaja Natalja Bojko Nineli Vakula | Östtyskland Petra Setzkorn Petra Grabowski Ingeborg Loesch Anita Nüssner-Kobuss | Västtyskland Roswitha Esser Irene Pepinghege Roswitha Spohr Monika Bergmann |
Referenser
Externa länkar
- ICF medalists for Olympic and World Championships - Part 1: flatwater (now sprint): 1936-2007.
- ICF medalists for Olympic and World Championships - Part 2: rest of flatwater (now sprint) and remaining canoeing disciplines: 1936-2007.
|