Atletism la Jocurile Olimpice de vară din 2020
Atletism la Jocurile Olimpice de vară din 2020 | |||||||||||
Detalii | |||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Locație | Tokyo | ||||||||||
Perioadă | 30 iulie-8 august 2021 | ||||||||||
Participanți | |||||||||||
Nr. de probe | |||||||||||
Masculin | Feminin | Mixt | |||||||||
Individual | 22 | 21 | 0 | ||||||||
Echipe | 2 | 2 | 1 | ||||||||
Atletism la Jocurile Olimpice | |||||||||||
| |||||||||||
Atletism la Jocurile Olimpice din 2020 | ||
---|---|---|
100 m | masculin | feminin |
200 m | masculin | feminin |
400 m | masculin | feminin |
800 m | masculin | feminin |
1.500 m | masculin | feminin |
5.000 m | masculin | feminin |
10.000 m | masculin | feminin |
100 m garduri | feminin | |
110 m garduri | masculin | |
400 m garduri | masculin | feminin |
3.000 m obstacole | masculin | feminin |
4x100 m | masculin | feminin |
4x400 m | masculin | feminin |
Maraton | masculin | feminin |
20 km marș | masculin | feminin |
50 km marș | masculin | |
Săritura în înălțime | masculin | feminin |
Săritura cu prăjina | masculin | feminin |
Săritura în lungime | masculin | feminin |
Triplu salt | masculin | feminin |
Aruncarea greutății | masculin | feminin |
Aruncarea discului | masculin | feminin |
Aruncarea ciocanului | masculin | feminin |
Aruncarea suliței | masculin | feminin |
Heptatlon | feminin | |
Decatlon | masculin | |
4x400 m | mixt |
Probele sportive de atletism la Jocurile Olimpice de vară din 2020 s-au desfășurat în ultimele 10 zile ale competiției, adică în perioada 30 iulie-8 august 2021 la Tokyo, Japonia, la Stadionul Olimpic.
Probe sportive
Masculin
Probă sportivă | Aur | Argint | Bronz | |||
100 m detalii | Marcell Jacobs Italia (ITA) | 9,80 RE | Fred Kerley Statele Unite ale Americii (USA) | 9,84 PB | André de Grasse Canada (CAN) | 9,89 PB |
200 m detalii | André De Grasse Canada (CAN) | 19,62 RN | Kenneth Bednarek Statele Unite ale Americii (USA) | 19,68 PB | Noah Lyles Statele Unite ale Americii (USA) | 19,74 |
400 m detalii | Steven Gardiner Bahamas (BAH) | 43,85 | Anthony Zambrano Columbia (COL) | 44,08 | Kirani James Grenada (GRN) | 44,19 |
800 m detalii | Emmanuel Korir Kenya (KEN) | 1:45,06 | Ferguson Rotich Kenya (KEN) | 1:45,23 | Patryk Dobek Polonia (POL) | 1:45,39 |
1.500 m detalii | Jakob Ingebrigtsen Norvegia (NOR) | 3:28,32 RM | Timothy Cheruiyot Kenya (KEN) | 3:29,01 | Josh Kerr Marea Britanie (GBR) | 3:29,05 PB |
5.000 m detalii | Joshua Cheptegei Uganda (UGA) | 12:58,15 | Mohammed Ahmed Canada (CAN) | 12:58,61 | Paul Chelimo Statele Unite ale Americii (USA) | 12:59,05 |
10.000 m detalii | Selemon Barega Etiopia (ETH) | 27:43,22 | Joshua Cheptegei Uganda (UGA) | 27:43,63 | Jacob Kiplimo Uganda (UGA) | 27:43,88 |
110 m garduri detalii | Hansle Parchment Jamaica (JAM) | Grant Holloway Statele Unite ale Americii (USA) | Ronald Levy Jamaica (JAM) | |||
400 m garduri detalii | Karsten Warholm Norvegia (NOR) | 45,94 RM | Rai Benjamin Statele Unite ale Americii (USA) | 46,17 RC | Alison dos Santos Brazilia (BRA) | 46,72 RC |
3.000 m obstacole detalii | Soufiane El Bakkali Maroc (MAR) | 8:08,90 | Lamecha Girma Etiopia (ETH) | 8:10,38 | Benjamin Kigen Kenya (KEN) | 8:11,45 |
4×100 m detalii | Italia (ITA) Lorenzo Patta Lamont Jacobs Eseosa Desalu Filippo Tortu | 37,50 RN | Canada (CAN) Aaron Brown Jerome Blake Brendon Rodney André De Grasse | 37,70 | China Tang Xingqiang Xie Zhenye Su Bingtian Wu Zhiqiang | 37,79 |
4×400 m detalii | Statele Unite ale Americii Michael Cherry Michael Norman Bryce Deadmon Rai Benjamin Vernon Norwood* Randolph Ross* Trevor Stewart* | 2:55,70 | Olanda Terrence Agard Ramsey Angela Liemarvin Bonevacia Tony van Diepen Jochem Dobber* | 2:57,18 RN | Botswana Isaac Makwala Baboloki Thebe Zibane Ngozi Bayapo Ndori | 2:57,27 RA |
Maraton detalii | Eliud Kipchoge Kenya (KEN) | 2:08:38 | Abdi Nageeye Olanda (NED) | 2:09:58 | Bashir Abdi Belgia (BEL) | 2:10:00 |
20 km marș detalii | Massimo Stano Italia (ITA) | 1:21:05 | Koki Ikeda Japonia (JPN) | 1:21:14 | Toshikazu Yamanishi Japonia (JPN) | 1:21:28 |
50 km marș detalii | Dawid Tomala Polonia (POL) | 3:50:08 | Jonathan Hilbert Germania (GER) | 3:50:44 | Evan Dunfee Canada (CAN) | 3:50:59 |
Săritura în înălțime detalii | Gianmarco Tamberi Italia (ITA) Mutaz Essa Barshim Qatar (QAT) | 2,37 | Maksim Nedasekau Belarus (BLR) | 2,37 RN | ||
Săritura cu prăjina detalii | Armand Duplantis Suedia (SWE) | 6,02 | Christopher Nilsen Statele Unite ale Americii (USA) | 5,97 PB | Thiago Braz Brazilia (BRA) | 5,87 |
Săritura în lungime detalii | Miltiadis Tentoglou Grecia (GRE) | 8,41 | Juan Miguel Echevarría Cuba (CUB) | 8,41 | Maykel Massó Cuba (CUB) | 8,21 |
Triplusalt detalii | Pedro Pichardo Portugalia (POR) | 17,98 RN | Zhu Yaming China (CHN) | 17,57 PB | Hugues Fabrice Zango Burkina Faso (BUR) | 17,47 |
Aruncarea greutății detalii | Ryan Crouser Statele Unite ale Americii (USA) | 23,30 RO | Joe Kovacs Statele Unite ale Americii (USA) | 22,65 | Tom Walsh Noua Zeelandă (NZL) | 22,47 |
Aruncarea discului detalii | Daniel Ståhl Suedia (SWE) | 68,90 | Simon Pettersson Suedia (SWE) | 67,39 | Lukas Weißhaidinger Austria (AUT) | 67,07 |
Aruncarea ciocanului detalii | Wojciech Nowicki Polonia (POL) | 82,52 PB | Eivind Henriksen Norvegia (NOR) | 81,58 RN | Paweł Fajdek Polonia (POL) | 81,53 |
Aruncarea suliței detalii | Neeraj Chopra India (IND) | 87,58 | Jakub Vadlejch Cehia (CZE) | 86,67 | Vítězslav Veselý Cehia (CZE) | 85,44 |
Decatlon detalii | Damian Warner Canada (CAN) | 9018 RO | Kevin Mayer Franța (FRA) | 8726 | Ashley Moloney Australia (AUS) | 8649 OC |
RA Record african | AM Record american | AS Record asiatic | RE Record european | OC Record oceanic | RO Record olimpic | RM Record mondial | RN Record național | SA Record sud-american |
* Atletul a participat doar la calificări, dar a primit o medalie.
Feminin
Probă sportivă | Aur | Argint | Bronz | |||
100 m detalii | Elaine Thompson-Herah Jamaica (JAM) | 10,61 RO | Shelly-Ann Fraser-Pryce Jamaica (JAM) | 10,74 | Shericka Jackson Jamaica (JAM) | 10,76 PB |
200 m detalii | Elaine Thompson-Herah Jamaica (JAM) | 21,53 RN | Christine Mboma Namibia (NAM) | 21,81 | Gabrielle Thomas Statele Unite ale Americii (USA) | 21,87 |
400 m detalii | Shaunae Miller-Uibo Bahamas (BAH) | 48,36 AM | Marileidy Paulino Republica Dominicană (DOM) | 49,20 RN | Allyson Felix Statele Unite ale Americii (USA) | 49,46 |
800 m detalii | Athing Mu Statele Unite ale Americii (USA) | 1:55,21 RN | Keely Hodgkinson Marea Britanie (GBR) | 1:55,88 RN | Raevyn Rogers Statele Unite ale Americii (USA) | 1:56,81 PB |
1.500 m detalii | Faith Kipyegon Kenya (KEN) | 3:53,11 RO | Laura Muir Marea Britanie (GBR) | 3:54,50 RN | Sifan Hassan Olanda (NED) | 3:55,86 |
5.000 m detalii | Sifan Hassan Olanda (NED) | 14:36,79 | Hellen Obiri Kenya (KEN) | 14:38,36 | Gudaf Tsegay Etiopia (ETH) | 14:38,87 |
10.000 m detalii | Sifan Hassan Olanda (NED) | 29:55,32 | Kalkidan Gezahegne Bahrain (BRN) | 29:56,18 | Letesenbet Gidey Etiopia (ETH) | 30:01,72 |
100 m garduri detalii | Jasmine Camacho-Quinn Puerto Rico (PUR) | 12,37 | Kendra Harrison Statele Unite ale Americii (USA) | 12,52 | Megan Tapper Jamaica (JAM) | 12,55 |
400 m garduri detalii | Sydney McLaughlin Statele Unite ale Americii (USA) | 51,46 RM | Dalilah Muhammad Statele Unite ale Americii (USA) | 51,58 | Femke Bol Olanda (NED) | 52,03 |
3.000 m obstacole detalii | Peruth Chemutai Uganda (UGA) | 9:01,45 RN | Courtney Frerichs Statele Unite ale Americii (USA) | 9:04,79 | Hyvin Kiyeng Kenya (KEN) | 9:05,39 |
4×100 m detalii | Jamaica (JAM) Briana Williams Elaine Thompson-Herah Shelly-Ann Fraser-Pryce Shericka Jackson | 41,02 RN | Statele Unite ale Americii (USA) Javianne Oliver Teahna Daniels Jenna Prandini Gabrielle Thomas | 41,45 | Marea Britanie (GBR) Asha Philip Imani Lansiquot Dina Asher-Smith Daryll Neita | 41,88 |
4×400 m detalii | Statele Unite ale Americii Allyson Felix Sydney McLaughlin Athing Mu Dalilah Muhammad Kendall Ellis* Lynna Irby* Wadeline Jonathas* Kaylin Whitney* | 3:16,85 | Polonia Iga Baumgart-Witan Małgorzata Hołub-Kowalik Natalia Kaczmarek Justyna Święty-Ersetic Anna Kiełbasińska* | 3:20,53 RN | Jamaica Shericka Jackson Candice McLeod Roneisha McGregor Janieve Russell Junelle Bromfield* Stacey-Ann Williams* | 3:21,24 |
Maraton detalii | Peres Jepchirchir Kenya (KEN) | 2:27:20 | Brigid Kosgei Kenya (KEN) | 2:27:36 | Molly Seidel Statele Unite ale Americii (USA) | 2:27:46 |
20 km marș detalii | Antonella Palmisano Italia (ITA) | 1:29:12 | Sandra Arenas Columbia (COL) | 1:29:37 | Liu Hong China (CHN) | 1:29:57 |
Săritura în înălțime detalii | Maria Lasițkene (COR) | 2,04 | Nicola McDermott Australia (AUS) | 2,02 OC | Iaroslava Mahucih Ucraina (UKR) | 2,00 |
Săritura cu prăjina detalii | Katie Nageotte Statele Unite ale Americii (USA) | 4,90 | Anjelika Sidorova (COR) | 4,85 | Holly Bradshaw Marea Britanie (GBR) | 4,85 |
Săritura în lungime detalii | Malaika Mihambo Germania (GER) | 7,00 | Brittney Reese Statele Unite ale Americii (USA) | 6,97 | Ese Brume Nigeria (NGR) | 6,97 |
Triplusalt detalii | Yulimar Rojas Venezuela (VEN) | 15,67 RM | Patrícia Mamona Portugalia (POR) | 15,01 RN | Ana Peleteiro Spania (ESP) | 14,87 RN |
Aruncarea greutății detalii | Gong Lijiao China (CHN) | 20,58 | Raven Saunders Statele Unite ale Americii (USA) | 19,79 | Valerie Adams Noua Zeelandă (NZL) | 19,62 |
Aruncarea discului detalii | Valarie Allman Statele Unite ale Americii (USA) | 68,98 | Kristin Pudenz Germania (GER) | 66,86 PB | Yaime Pérez Cuba (CUB) | 65,72 |
Aruncarea ciocanului detalii | Anita Włodarczyk Polonia (POL) | 78,48 | Zheng Wang China (CHN) | 77,03 | Malwina Kopron Polonia (POL) | 75,49 |
Aruncarea suliței detalii | Liu Shiying China (CHN) | 66,34 | Maria Andrejczyk Polonia (POL) | 64,61 | Kelsey-Lee Barber Australia (AUS) | 64,56 |
Heptatlon detalii | Nafissatou Thiam Belgia (BEL) | 6791 | Anouk Vetter Olanda (NED) | 6689 RN | Emma Oosterwegel Olanda (NED) | 6590 PB |
RA Record african | AM Record american | AS Record asiatic | RE Record european | OC Record oceanic | RO Record olimpic | RM Record mondial | RN Record național | SA Record sud-american |
* Atleta a participat doar la calificări, dar a primit o medalie.
Mixt
Probă sportivă | Aur | Argint | Bronz | |||
4×400 m detalii | Polonia (POL) Karol Zalewski Natalia Kaczmarek Justyna Święty-Ersetic Kajetan Duszyński | 3:09,87 RO | Republica Dominicană (DOM) Lidio Andrés Feliz Marileidy Paulino Anabel Medina Alexander Ogando | 3:10,21 RN | Statele Unite ale Americii (USA) Trevor Stewart Kendall Ellis Kaylin Whitney Vernon Norwood | 3:10,22 |
RA Record african | AM Record american | AS Record asiatic | RE Record european | OC Record oceanic | RO Record olimpic | RM Record mondial | RN Record național | SA Record sud-american |
Clasament pe medalii
Loc | Țară | Aur | Argint | Bronz | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Statele Unite ale Americii | 7 | 12 | 7 | 26 |
2 | Italia | 5 | – | – | 5 |
3 | Kenya | 4 | 4 | 2 | 10 |
4 | Polonia | 4 | 2 | 3 | 9 |
5 | Jamaica | 4 | 1 | 4 | 9 |
6 | Olanda | 2 | 3 | 3 | 8 |
7 | China | 2 | 2 | 1 | 5 |
8 | Canada | 2 | 1 | 3 | 6 |
9 | Uganda | 2 | 1 | 1 | 4 |
10 | Norvegia | 2 | 1 | – | 3 |
Suedia | 2 | 1 | – | 3 | |
12 | Bahamas | 2 | – | – | 2 |
13 | Germania | 1 | 2 | – | 3 |
14 | Etiopia | 1 | 1 | 2 | 4 |
15 | Portugalia | 1 | 1 | – | 2 |
COR | 1 | 1 | – | 2 | |
17 | Belgia | 1 | – | 1 | 2 |
18 | Grecia | 1 | – | – | 1 |
India | 1 | – | – | 1 | |
Qatar | 1 | – | – | 1 | |
Maroc | 1 | – | – | 1 | |
Puerto Rico | 1 | – | – | 1 | |
Venezuela | 1 | – | – | 1 | |
24 | Marea Britanie | – | 3 | 3 | 6 |
25 | Columbia | – | 2 | – | 2 |
Republica Dominicană | – | 2 | – | 2 | |
27 | Australia | – | 1 | 2 | 3 |
Cuba | – | 1 | 2 | 3 | |
29 | Cehia | – | 1 | 1 | 2 |
Japonia | – | 1 | 1 | 2 | |
31 | Bahrain | – | 1 | – | 1 |
Franța | – | 1 | – | 1 | |
Namibia | – | 1 | – | 1 | |
34 | Brazilia | – | – | 2 | 2 |
Noua Zeelandă | – | – | 2 | 2 | |
36 | Botswana | – | – | 1 | 1 |
Burkina Faso | – | – | 1 | 1 | |
Grenada | – | – | 1 | 1 | |
Nigeria | – | – | 1 | 1 | |
Austria | – | – | 1 | 1 | |
Spania | – | – | 1 | 1 | |
Ucraina | – | – | 1 | 1 | |
Belarus | – | – | 1 | 1 | |
Total | 49 | 47 | 48 | 120 |
Legături externe
Materiale media legate de Atletism la Jocurile Olimpice de vară din 2020 la Wikimedia Commons
- en Atletism Arhivat în , la Wayback Machine. la Tokyo 2020
- en Timetable
- en Athletics at the 2020 Summer Olympics la Olympedia
|
|