Atletism la Jocurile Olimpice de vară din 2000
Atletism la Jocurile Olimpice de vară din 2000 | |||||||||||
Detalii | |||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Locație | Sydney | ||||||||||
Perioadă | 22 septembrie - 1 octombrie 2000 | ||||||||||
Participanți | 2.134 (1.160 bărbați, 1.071 femei) | ||||||||||
Nr. de probe | |||||||||||
Masculin | Feminin | Mixt | |||||||||
Individual | 22 | 20 | 0 | ||||||||
Echipe | 2 | 2 | 0 | ||||||||
Atletism la Jocurile Olimpice | |||||||||||
| |||||||||||
Probele sportive de atletism la Jocurile Olimpice de vară din 2000 s-au desfășurat în perioada 22 septembrie - 1 octombrie 2000 la Sydney, Australia. Au fost 46 de probe sportive, în care au concurat 2134 de sportivi din 193 de țări.
Stadionul Australia
Probele au avut loc pe stadionul Australia. Acesta a fost construit special pentru Jocurile Olimpice de vară din 2000. A fost inaugurat în anul 1999.[1]
- Stadionul Australia
- Pe 29 septembrie 2000
Probe sportive
Masculin
Probă sportivă | Aur | Argint | Bronz | |||
100 m detalii | Maurice Greene Statele Unite ale Americii (USA) | 9,87 | Ato Boldon Trinidad și Tobago (TRI) | 9,99 | Obadele Thompson Barbados (BAR) | 10,04 |
200 m detalii | Konstantinos Kenteris Grecia (GRE) | 20,09 | Darren Campbell Marea Britanie (GBR) | 20,14 | Ato Boldon Trinidad și Tobago (TRI) | 20,20 |
400 m detalii | Michael Johnson Statele Unite ale Americii (USA) | 43,84 | Alvin Harrison Statele Unite ale Americii (USA) | 44,40 | Greg Haughton Jamaica (JAM) | 44,70 |
800 m detalii | Nils Schumann Germania (GER) | 1:45,08 | Wilson Kipketer Danemarca (DEN) | 1:45,14 | Djabir Saïd-Guerni Algeria (ALG) | 1:45,16 |
1.500 m detalii | Noah Ngeny Kenya (KEN) | 3:32,07 RO | Hicham El Guerrouj Maroc (MAR) | 3:32:32 | Bernard Lagat Kenya (KEN) | 3:32,44 |
5.000 m detalii | Million Wolde Etiopia (ETH) | 13:35,49 | Ali Saïdi-Sief Algeria (ALG) | 13:36,20 | Brahim Lahlafi Maroc (MAR) | 13:36,47 |
10.000 m detalii | Haile Gebrselassie Etiopia (ETH) | 27:18,20 | Paul Tergat Kenya (KEN) | 27:18,29 | Assefa Mezgebu Etiopia (ETH) | 27:19,75 |
110 m garduri detalii | Anier Garcia Cuba (CUB) | 13,00 | Terrence Trammell Statele Unite ale Americii (USA) | 13,16 | Mark Crear Statele Unite ale Americii (USA) | 13,22 |
400 m garduri detalii | Angelo Taylor Statele Unite ale Americii (USA) | 47,50 | Hadi Al-Somaily Arabia Saudită (KSA) | 47,53 | Llewellyn Herbert Africa de Sud (RSA) | 47,81 |
3.000 m obstacole detalii | Reuben Kosgei Kenya (KEN) | 8:21,43 | Wilson Boit Kipketer Kenya (KEN) | 8:21,77 | Ali Ezzine Maroc (MAR) | 8:22,15 |
4×100 m detalii | Statele Unite ale Americii (USA) Jon Drummond Bernard Williams Brian Lewis Maurice Greene Tim Montgomery* Kenneth Brokenburr* | 37,61 | Brazilia (BRA) Vicente Lenilson Edson Ribeiro André da Silva Claudinei Quirino Cláudio Souza* | 37,90 | Cuba (CUB) Luis Alberto Pérez-Rionda Ivan Garcia Freddy Mayola José Ángel César | 38,04 |
4×400 m detalii | Nigeria (NGR) Clement Chukwu Jude Monye Sunday Bada Enefiok Udo-Obong Nduka Awazie* Fidelis Gadzama* | 2:58,68 | Jamaica (JAM) Michael Blackwood Greg Haughton Christopher Williams Danny McFarlane Sanjay Ayre* Michael McDonald* | 2:58,78 | Bahamas (BAH) Avard Moncur Troy McIntosh Carl Oliver Chris Brown Timothy Munnings* | 2:59,23 |
Maraton detalii | Gezahegne Abera Etiopia (ETH) | 2:10:11 | Erick Wainaina Kenya (KEN) | 2:10:31 | Tesfaye Tola Etiopia (ETH) | 2:11:10 |
20 km marș detalii | Robert Korzeniowski Polonia (POL) | 1:18:59 RO | Noé Hernández Mexic (MEX) | 1:19:03 | Vladimir Andreiev Rusia (RUS) | 1:19:27 |
50 km marș detalii | Robert Korzeniowski Polonia (POL) | 3:42:22 | Aigars Fadejevs Letonia (LAT) | 3:43:40 | Joel Sánchez Guerrero Mexic (MEX) | 3:44:36 |
Săritura în înălțime detalii | Serghei Kliughin Rusia (RUS) | 2,35 m | Javier Sotomayor Cuba (CUB) | 2,32 m | Abderrahmane Hammad Algeria (ALG) | 2,32 m |
Săritura cu prăjina detalii | Nick Hysong Statele Unite ale Americii (USA) | 5,90 m | Lawrence Johnson Statele Unite ale Americii (USA) | 5,90 m | Maksim Tarasov Rusia (RUS) | 5,90 m |
Săritura în lungime detalii | Iván Pedroso Cuba (CUB) | 8,55 m | Jai Taurima Australia (AUS) | 8,49 m | Roman Șciurenko Ucraina (UKR) | 8,31 m |
Triplusalt detalii | Jonathan Edwards Marea Britanie (GBR) | 17,71 m | Yoel García Cuba (CUB) | 17,47 m | Denis Kapustin Rusia (RUS) | 17,46 m |
Aruncarea greutății detalii | Arsi Harju Finlanda (FIN) | 21,29 m | Adam Nelson Statele Unite ale Americii (USA) | 21,21 m | John Godina Statele Unite ale Americii (USA) | 21,20 m |
Aruncarea discului detalii | Virgilijus Alekna Lituania (LTU) | 69,30 m | Lars Riedel Germania (GER) | 68,50 m | Frantz Kruger Africa de Sud (RSA) | 68,19 m |
Aruncarea ciocanului detalii | Szymon Ziółkowski Polonia (POL) | 80,02 m | Nicola Vizzoni Italia (ITA) | 79,64 m | Ihar Astapkovici Belarus (BLR) | 79,17 m |
Aruncarea suliței detalii | Jan Železný Cehia (CZE) | 90,17 m RO | Steve Backley Marea Britanie (GBR) | 89,85 m | Serghei Makarov Rusia (RUS) | 88,67 m |
Decatlon detalii | Erki Nool Estonia (EST) | 8642 | Roman Šebrle Cehia (CZE) | 8606 | Chris Huffins Statele Unite ale Americii (USA) | 8595 |
* Atletul nu a participat în finală
Feminin
Probă sportivă | Aur | Argint | Bronz | |||
100 m detalii | Nicio atletă | Ekaterini Thanou Grecia (GRE) | 11,12 | Merlene Ottey Jamaica (JAM) | 11,19 | |
Tayna Lawrence Jamaica (JAM) | 11,18 | |||||
200 m detalii | Pauline Davis-Thompson Bahamas (BAH) | 22,27 | Susanthika Jayasinghe Sri Lanka (SRI) | 22,28 RN | Beverly McDonald Jamaica (JAM) | 22,35 |
400 m detalii | Cathy Freeman Australia (AUS) | 49,11 | Lorraine Graham Jamaica (JAM) | 49,58 | Katharine Merry Marea Britanie (GBR) | 49,72 |
800 m detalii | Maria de Lurdes Mutola Mozambic (MOZ) | 1:56,15 | Stephanie Graf Austria (AUT) | 1:56,64 | Kelly Holmes Marea Britanie (GBR) | 1:56,80 |
1.500 m detalii | Nouria Mérah-Benida Algeria (ALG) | 4:05,10 | Violeta Beclea România (ROU) | 4:05,15 | Gabriela Szabo România (ROU) | 4:05,27 |
5.000 m detalii | Gabriela Szabo România (ROU) | 14:40,79 RO | Sonia O'Sullivan Irlanda (IRL) | 14:41,02 RN | Gete Wami Etiopia (ETH) | 14:42,23 |
10.000 m detalii | Derartu Tulu Etiopia (ETH) | 30:17,49 RO | Gete Wami Etiopia (ETH) | 30:22,48 | Fernanda Ribeiro Portugalia (POR) | 30:22,88 RN |
100 m garduri detalii | Olga Șișighina Kazahstan (KAZ) | 12,65 | Glory Alozie Nigeria (NGR) | 12,68 | Melissa Morrison Statele Unite ale Americii (USA) | 12,76 |
400 m garduri detalii | Irina Privalova Rusia (RUS) | 53,02 | Deon Hemmings Jamaica (JAM) | 53,45 | Nezha Bidouane Maroc (MAR) | 53,57 |
4×100 m detalii | Bahamas (BAH) Savatheda Fynes Chandra Sturrup Pauline Davis-Thompson Debbie Ferguson Eldece Lewis* | 41,95 | Jamaica (JAM) Tayna Lawrence Veronica Campbell Beverly McDonald Merlene Ottey Merlene Frazer* | 42,13 | Statele Unite ale Americii (USA) Chryste Gaines Torri Edwards Nanceen Perry Passion Richardson* | 42,20 |
4×400 m detalii | Statele Unite ale Americii (USA) Jearl Miles-Clark Monique Hennagan LaTasha Colander Andrea Anderson* | 3:22,62 | Jamaica (JAM) Sandie Richards Catherine Scott Deon Hemmings Lorraine Graham Charmaine Howell* Michelle Burgher* | 3:23,25 | Rusia (RUS) Iulia Sotnikova Svetlana Goncearenko Olga Kotliarova Irina Privalova Natalia Nazarova* Olesia Zâkina* | 3:23,46 |
Maraton detalii | Naoko Takahashi Japonia (JPN) | 2:23:14 RO | Lidia Șimon România (ROU) | 2:23:22 | Joyce Chepchumba Kenya (KEN) | 2:24:45 |
20 km marș detalii | Wang Liping China (CHN) | 1:29:05 RO | Kjersti Plätzer Norvegia (NOR) | 1:29:33 | María Vasco Spania (ESP) | 1:30:23 |
Săritura în înălțime detalii | Elena Elesina Rusia (RUS) | 2,01 m | Hestrie Cloete Africa de Sud (RSA) | 2,01 m | Kajsa Bergqvist Suedia (SWE) | 1,99 m |
Oana Pantelimon România (ROU) | ||||||
Săritura cu prăjina detalii | Stacy Dragila Statele Unite ale Americii (USA) | 4,60 m RO | Tatiana Grigorieva Australia (AUS) | 4,55 m | Vala Flosadóttir Islanda (ISL) | 4,50 m |
Săritura în lungime detalii | Heike Drechsler Germania (GER) | 6,99 m | Fiona May Italia (ITA) | 6,92 m | Tatiana Kotova Rusia (RUS) | 6,83 m |
Triplusalt detalii | Tereza Marinova Bulgaria (BUL) | 15,20 m | Tatiana Lebedeva Rusia (RUS) | 15,00 m | Olena Hovorova Ucraina (UKR) | 14,96 m |
Aruncarea greutății detalii | Ianina Karolciuk Belarus (BLR) | 20,56 m | Larisa Peleșenko Rusia (RUS) | 19,92 m | Astrid Kumbernuss Germania (GER) | 19,62 m |
Aruncarea discului detalii | Elina Zverava Belarus (BLR) | 68,40 m | Anastasía Kelesídou Grecia (GRE) | 65,71 m | Irina Iatceanka Belarus (BLR) | 65,20 m |
Aruncarea ciocanului detalii | Kamila Skolimowska Polonia (POL) | 71,16 m | Olga Kuzenkova Rusia (RUS) | 69,77 m | Kirsten Münchow Germania (GER) | 69,28 m |
Aruncarea suliței detalii | Trine Hattestad Norvegia (NOR) | 68,91 m RO | Mirela Maniani-Tzelili Grecia (GRE) | 67,51 m | Osleidys Menéndez Cuba (CUB) | 66,18 m |
Heptatlon detalii | Denise Lewis Marea Britanie (GBR) | 6584 | Elena Prokhorova Rusia (RUS) | 6531 | Natallia Sazanovici Belarus (BLR) | 6527 |
* Atleta nu a participat în finală
Clasament pe medalii
Loc | Țară | Aur | Argint | Bronz | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Statele Unite ale Americii | 7 | 4 | 5 | 16 |
2 | Etiopia | 4 | 1 | 3 | 8 |
3 | Polonia | 4 | 0 | 0 | 4 |
4 | Rusia | 3 | 4 | 6 | 13 |
5 | Kenya | 2 | 3 | 2 | 7 |
6 | Cuba | 2 | 2 | 2 | 6 |
Marea Britanie | 2 | 2 | 2 | 6 | |
8 | Germania | 2 | 1 | 2 | 5 |
9 | Belarus | 2 | 0 | 3 | 5 |
10 | Bahamas | 2 | 0 | 1 | 3 |
11 | Grecia | 1 | 3 | 0 | 4 |
12 | România | 1 | 2 | 2 | 5 |
13 | Australia | 1 | 2 | 0 | 3 |
14 | Algeria | 1 | 1 | 2 | 4 |
15 | Cehia | 1 | 1 | 0 | 2 |
Nigeria | 1 | 1 | 0 | 2 | |
Norvegia | 1 | 1 | 0 | 2 | |
18 | Bulgaria | 1 | 0 | 0 | 1 |
China | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Estonia | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Finlanda | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Japonia | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Kazahstan | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Lituania | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Mozambic | 1 | 0 | 0 | 1 | |
26 | Jamaica | 0 | 6 | 3 | 9 |
27 | Italia | 0 | 2 | 0 | 2 |
28 | Maroc | 0 | 1 | 3 | 4 |
29 | Africa de Sud | 0 | 1 | 2 | 3 |
30 | Mexic | 0 | 1 | 1 | 2 |
Trinidad și Tobago | 0 | 1 | 1 | 2 | |
32 | Austria | 0 | 1 | 0 | 1 |
Brazilia | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Danemarca | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Irlanda | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Letonia | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Arabia Saudită | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Sri Lanka | 0 | 1 | 0 | 1 | |
39 | Ucraina | 0 | 0 | 2 | 2 |
40 | Barbados | 0 | 0 | 1 | 1 |
Islanda | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Portugalia | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Spania | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Suedia | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Total | 45 | 47 | 47 | 139 |
Note
- ^ Stadium Australia (Accor Stadium) (în engleză), stadium database, 2022
Legături externe
Materiale media legate de Atletism la Jocurile Olimpice de vară din 2000 la Wikimedia Commons
- en Athletics at the 2000 Summer Olympics, la olympedia.org
|
|