Campionat d'Europa d'atletisme en pista coberta de 1970
Tipus | Campionat d'Europa d'atletisme en pista coberta |
---|---|
Esport | atletisme de pista i camp |
Organitzador | Associació Europea d'Atletisme |
Nombre de participants | 276 |
Localització i Dates | |
Localització | Viena (Àustria) 48° 12′ 30″ N, 16° 22′ 21″ E / 48.2083°N,16.3725°E / 48.2083; 16.3725 |
Estat | Àustria |
Interval de temps | 14 març 1970 – 15 març 1970 |
Número d'edició | 1 (1970) |
1971 → |
El Campionat d'Europa d'atletisme en pista coberta de 1970 (en alemany: Leichtathletik-Halleneuropameisterschaften 1970) fou la primera edició del campionat i reemplaçà els anteriors Jocs Europeus en pista coberta que s'havien realitzat entre els anys 1966 i 1969. La competició es digué a terme a la ciutat de Viena (Àustria) entre els dies 14 i 15 de març de 1970 sota l'organització de l'Associació Europea d'Atletisme (AEA) i la Federació Austríaca d'atletisme.
La competició es realitzà al Wiener Stadthalle de Viena.
Participants
Participaren un total de 281 atletes de 23 nacions diferents:
- Àustria (21)
- Bèlgica (6)
- Bulgaria (7)
- Dinamarca (4)
- Espanya (8)
- Finlàndia (4)
- França (21)
- Grècia (1)
- Hongria (8)
- Irlanda (3)
- Itàlia (9)
- Iugoslàvia (8)
- Noruega (7)
- Països Baixos (3)
- Polònia (26)
- Regne Unit (12)
- RDA (15)
- RFA (33)
- Romania (10)
- Suècia (7)
- Suïssa (5)
- Turquia (4)
- Txecoslovàquia (14)
- Unió Soviètica (45)
Resutats
Categoria masculina
Event | Or | Plata | Bronze | |||
60 metres llisos detalls | Valeri Borzov (URS) | 6.6 | Zenon Nowosz (POL) | 6.7 | Jarkko Tapola (FIN) | 6.7 |
400 metres llisos detalls | Aleksandr Bratchikov (URS) | 46.8 | Andrzej Badeński (POL) | 46.9 | Yuriy Zorin (URS) | 48.4 |
800 metres llisos detalls | Yevgeniy Arzhanov (URS) | 1:51.0 | Juan Borroz (ESP) | 1:51.9 | Jože Međimurec (YUG) | 1:51.9 |
1500 metres llisos detalls | Henryk Szordykowski (POL) | 3:48.8 | Frank Murphy (IRL) | 3:49.0 | Volodymyr Panteley (URS) | 3:49.8 |
3000 metres llisos detalls | Ricky Wilde (GBR) | 7:46.85 | Harald Norpoth (FRG) | 7:49.50 | Javier Álvarez (ESP) | 7:52.45 |
60 metres tanques detalls | Günther Nickel (FRG) | 7.8a | Frank Siebeck (GDR) | 7.8a | Guy Drut (FRA) | 7.8a |
relleus 4x400 metres detalls | Unió Soviètica Yevgeniy Borisenko Yuriy Zorin Boris Savchuk Aleksandr Bratchikov | 3:05.9 | Polònia Jan Werner Stanisław Grędziński Jan Balachowski Andrzej Badeński | 3:07.5 | RFA Dieter Hübner Karl-Hermann Tofaute Ulrich Strohhacker Helmar Müller | 3:10.7 |
relleus 2800 metres detalls | Unió Soviètica Aleksander Konnikov Sergey Kryuchek Vladimir Kolesnikov Ivan Ivanov | 6:18.0 | Polònia Edmund Borowski Stanisław Waśkiewicz Kazimierz Wardak Eryk Żelazny | 6:18.8 | RFA Horst Hasslinger Lothar Hirsch Manfred Henne Ingo Sensburg | 6:19.6 |
Salt d'alçada detalls | Valentin Gavrilov (URS) | 2.20 | Gerd Dührkop (GDR) | 2.17 | Șerban Ioan (ROM) | 2.17 |
Salt amb perxa detalls | François Tracanelli (FRA) | 5.30 | Kjell Isaksson (SWE) | 5.25 | Wolfgang Nordwig (GDR) | 5.20 |
Salt de llargada detalls | Tõnu Lepik (URS) | 8.05 | Klaus Beer (GDR) | 7.99 | Rafael Blanquer (ESP) | 7.92 |
Triple salt detalls | Viktor Sanyeyev (URS) | 16.95 | Jörg Drehmel (GDR) | 16.74 | Șerban Ciochină (ROM) | 16.47 |
Llançament de pes detalls | Hartmut Briesenick (GDR) | 20.22 | Heinz-Joachim Rothenburg (GDR) | 19.70 | Pierre Colnard (FRA) | 18.96 |
Categoria femenina
Event | Or | Plata | Bronze | |||
60 metres llisos detalls | Renate Meissner (GDR) | 7.4 | Sylviane Telliez (FRA) | 7.5 | Wilma van den Berg (NED) | 7.5 |
400 metres llisos detalls | Marilyn Neufville (GBR) | 53.01 | Christel Frese (FRG) | 53.13 | Colette Besson (FRA) | 53.63 |
800 metres llisos detalls | Maria Sykora (AUT) | 2:07.0 | Liudmila Bràguina (URS) | 2:07.5 | Zofia Kołakowska (POL) | 2:07.6 |
60 metres tanques detalls | Karin Balzer (GDR) | 8.2 | Liya Khitrina (URS) | 8.2 | Teresa Sukniewicz (POL) | 8.5 |
relleus 4x200 metres detalls | Unió Soviètica Nadezhda Besfamilnaya Vera Popkova Galina Bukharina Lyudmila Samotyosova | 1:35.7 | RFA Elfgard Schittenhelm Annelie Wilden Marianne Bolling Annegret Kroniger | 1:37.6 | Àustria Maria Sykora Brigitte Ortner Christa Kepplinger Hanni Burger | 1:40.8 |
relleus 2000 metres detalls | França Sylviane Telliez Mireille Testanière Colette Besson Nicole Duclos | 4:58.4 | RFA Elfgard Schittenhelm Heidi Gerhard Christa Merten Jutta Haase | 5:01.1 | Unió Soviètica Lyudmila Golomazova Olga Klein Nadezhda Kolesnikova Svetlana Moshchenok | 5:02.2 |
Salt d'alçada detalls | Ilona Gusenbauer (AUT) | 1.88 | Cornelia Popescu (ROM) | 1.82 | Rita Schmidt (GDR) | 1.82 |
Salt de llargada detalls | Viorica Viscopoleanu (ROM) | 6.56 | Heide Rosendahl (FRG) | 6.55 | Mirosława Sarna (POL) | 6.54 |
Llançament de pes detalls | Nadejda Txijova (URS) | 18.80 | Hannelore Friedel (GDR) | 18.39 | Marita Lange (GDR) | 18.09 |
Medaller
Núm. | País | Or | Argent | Bronze | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Unió Soviètica | 10 | 2 | 3 | 15 |
2 | RDA | 3 | 6 | 3 | 12 |
3 | França | 2 | 1 | 3 | 6 |
4 | Àustria | 2 | 0 | 1 | 3 |
5 | Regne Unit | 2 | 0 | 0 | 2 |
6 | RFA | 1 | 5 | 2 | 8 |
7 | Polònia | 1 | 4 | 3 | 8 |
8 | Romania | 1 | 1 | 2 | 4 |
9 | Espanya | 0 | 1 | 2 | 3 |
10 | Irlanda | 0 | 1 | 0 | 1 |
10 | Suècia | 0 | 1 | 0 | 1 |
12 | Finlàndia | 0 | 0 | 1 | 1 |
12 | Països Baixos | 0 | 0 | 1 | 1 |
12 | Iugoslàvia | 0 | 0 | 1 | 1 |
TOTAL | 22 | 22 | 22 | 66 |
Referències
- (alemany) 1970 European Indoor Games Results
- (anglès) Medallistes – homes at GBRathletics.com
- (anglès) Medallistes – dones at GBRathletics.com