Campionat d'Europa d'atletisme de 2022
Tipus | Campionat d'Europa d'atletisme |
---|---|
Organitzador | Associació Europea d'Atletisme |
Part de | 2022 European Championships (en) i Campionat d'Europa d'atletisme |
Nombre de participants | 1.386 |
Participants | |
Konstanze Klosterhalfen, Alicja Konieczek, Sam Parsons, Neil Gourley, Katie Snowden (en) , Jake Heyward (en) i Osama Zoghlami | |
Localització i Dates | |
Localització | Estadi Olímpic de Múnic (Múnic) 48° 10′ 23″ N, 11° 32′ 48″ E / 48.173055555556°N,11.546666666667°E / 48.173055555556; 11.546666666667 |
Estat | Alemanya |
Interval de temps | 15 agost 2022 – 21 agost 2022 |
Número d'edició | 25 (2022) |
Competició | |
Resultat | Femke Bol temps de cursa: 00:52,67. Femke Bol temps de cursa: 00:49,44. |
100 metres masculí | Marcell Jacobs temps de cursa: 00:09,95. |
5000 metres masculins | Jakob Ingebrigsten temps de cursa: 13:21,13. |
Marató masculí | Richard Ringer temps de cursa: 2:10:21. |
Salt de perxa femení | Wilma Murto (4,85 m) |
10.000 metres femení | Yasemin Can temps de cursa: 30:32,57. |
Salt de llargada femení | Ivana Vuleta |
5000 metres femenins | Konstanze Klosterhalfen |
100 metres tanques femení | Pia Skrzyszowska |
Llançament de javelina femení | Elina Tzengko |
Altres | |
Lloc web | munich2022.com… |
← 2018 2024 → |
El XXVI Campionat d'Europa d'atletisme se celebrà a la ciutat de Múnic (Alemanya) entre els dies 15 i 21 d'agost de 2022 sota l'organització de l'Associació Europea d'Atletisme (AEA) i la Federació alemanya d'atletisme.[1]
Història
Aquesta fou la tercera vegada que se celebraren els campionats europeus d'atletisme a la ciutat de Múnic, després de les edcions de 1976 (en pista coberta) i de 2002.
La competició es realitzà a l'Estadi Olímpic de Múnic, excepte les proves de marató i marxa que tingueren un circuit urbà per la ciutat i finalitzaren a la Odeonsplatz.[2]
Els atletes de Rússia i Bielorússia foren excluits de la competició a conseqüència de la invasió russa d'Ucraïna del 2022.[3]
Calendari
E | Eliminatòries | C | Classificació | ½ | Semifinals | F | Final |
|
|
Resultats
Categoria masculina
Pista
Prova | Or | Plata | Bronze | |||
100 metres llisos detalls | Marcell Jacobs (ITA) | 9.95 | Zharnel Hughes (GBR) | 9.99 | Jeremiah Azu (GBR) | 10.13 |
200 metres llisos detalls | Zharnel Hughes (GBR) | 20.07 | Nethaneel Mitchell-Blake (GBR) | 20.17 | Filippo Tortu (ITA) | 20.27 |
400 metres llisos detalls | Matthew Hudson-Smith (GBR) | 44.53 | Ricky Petrucciani (SUI) | 45.03 | Alex Haydock-Wilson (GBR) | 45.17 |
800 metres llisos detalls | Mariano García (ESP) | 1:44.85 | Jake Wightman (GBR) | 1:44.91 | Mark English (IRL) | 1:45.19 |
1.500 metres llisos detalls | Jakob Ingebrigtsen (NOR) | 3:32.76 | Jake Heyward (GBR) | 3:34.44 | Mario García (ESP) | 3:34.88 |
5.000 metres detalls | Jakob Ingebrigtsen (NOR) | 13:21.13 | Mohamed Katir (ESP) | 13:22.98 | Yemaneberhan Crippa (ITA) | 13:24.83 |
10.000 metres detalls | Yemaneberhan Crippa (ITA) | 27:46.13 | Zerei Kbrom Mezngi (NOR) | 27:46.94 | Yann Schrub (FRA) | 27:47.13 |
Marató detalls | Richard Ringer (GER) | 2:10:21 | Maru Teferi (ISR) | 2:10:23 | Gashau Ayale (ISR) | 2:10:29 |
Israel | 6:31:48 | Alemanya | 6:35:52 | Espanya | 6:38:44 | |
110 metres tanques detalls | Asier Martínez (ESP) | 13.14 | Pascal Martinot-Lagarde (FRA) | 13.14 | Just Kwaou-Mathey (FRA) | 13.33 |
400 metres tanques detalls | Karsten Warholm (NOR) | 47.12 | Wilfried Happio (FRA) | 48.56 | Yasmani Copello (TUR) | 48.78 |
3.000 metres obstacles detalls | Topi Raitanen (FIN) | 8:21.80 | Osama Zoghlami (ITA) | 8:23.44 | ||
4x100 metres relleus detalls | Regne Unit Jeremiah Azu Zharnel Hughes Jona Efoloko Nethaneel Mitchell-Blake Harry Aikines-Aryeetey* Tommy Ramdhan* | 37.67 | França Méba-Mickaël Zeze Pablo Matéo Ryan Zeze Jimmy Vicaut | 37.94 | Polònia Adrian Brzeziński Przemysław Słowikowski Patryk Wykrota Dominik Kopeć Mateusz Siuda* | 38.15 |
4x400 metres relleus detalls | Regne Unit Matthew Hudson-Smith Charlie Dobson Lewis Davey Alex Haydock-Wilson Joe Brier* Rio Mitcham* | 2:59.35 | Bèlgica Alexander Doom Julien Watrin Kévin Borlée Dylan Borlée Jonathan Borlée* Jonathan Sacoor* | 2:59.49 | França Gilles Biron Loïc Prévot Téo Andant Thomas Jordier Simon Boypa* | 2:59.64 |
20 km marxa detalls | Álvaro Martín (ESP) | 1:19:11 | Perseus Karlström (SWE) | 1:19:23 | Diego García (ESP) | 1:19:45 |
35 km marxa detalls | Miguel Ángel López (ESP) | 2:26:49 | Christopher Linke (GER) | 2:29:30 | Matteo Giupponi (ITA) | 2:30:34 |
Salts i llançaments
Prova | Or | Plata | Bronze | |||
Salt d'alçada detalls | Gianmarco Tamberi (ITA) | 2.30 | Tobias Potye (GER) | 2.27 | Andriy Protsenko (UKR) | 2.27 |
Salt de perxa detalls | Armand Duplantis (SWE) | 6.06 | Bo Kanda Lita Baehre (GER) | 5.85 | Pål Haugen Lillefosse (NOR) | 5.75 |
Salt de llargada detalls | Miltiadis Tentoglou (GRE) | 8.52 | Thobias Montler (SWE) | 8.06 | Jules Pommery (FRA) | 8.06 |
Triple salt detalls | Pedro Pichardo (POR) | 17.50 | Andrea Dallavalle (ITA) | 17.04 | Jean-Marc Pontvianne (FRA) | 16.94 |
Llançament de pes detalls | Filip Mihaljević (CRO) | 21.88 | Armin Sinančević (SRB) | 21.39 | Tomáš Staněk (CZE) | 21.26 |
Llançament de disc detalls | Mykolas Alekna (LTU) | 69.78 | Kristjan Čeh (SLO) | 68.28 | Lawrence Okoye (GBR) | 67.14 |
Llançament de javelina detalls | Julian Weber (GER) | 87.66 | Jakub Vadlejch (CZE) | 87.28 | Lassi Etelätalo (FIN) | 86.44 |
Llançament de martell detalls | Wojciech Nowicki (POL) | 82.00 | Bence Halász (HUN) | 80.92 | Eivind Henriksen (NOR) | 79.45 |
Combinada
Prova | Or | Plata | Bronze | |||
Decatló detalls | Niklas Kaul (GER) | 8545 | Simon Ehammer (SUI) | 8468 | Janek Õiglane (EST) | 8346 |
Categoria femenina
Pista
Prova | Or | Plata | Bronze | |||
100 metres llisos detalls | Gina Lückenkemper (GER) | 10.99 | Mujinga Kambundji (SUI) | 10.99 | Daryll Neita (GBR) | 11.00 |
200 metres llisos detalls | Mujinga Kambundji (SUI) | 22.32 | Dina Asher-Smith (GBR) | 22.43 | Ida Karstoft (DEN) | 22.72 |
400 metres llisos detalls | Femke Bol (NED) | 49.44 | Natalia Kaczmarek (POL) | 49.94 | Anna Kiełbasińska (POL) | 50.29 |
800 metres llisos detalls | Keely Hodgkinson (GBR) | 1:59.04 | Rénelle Lamote (FRA) | 1:59.49 | Anna Wielgosz (POL) | 1:59.87 |
1.500 metres llisos detalls | Laura Muir (GBR) | 4:01.08 | Ciara Mageean (IRL) | 4:02.56 | Sofia Ennaoui (POL) | 4:03.59 |
5.000 metres detalls | Konstanze Klosterhalfen (GER) | 14:50.47 | Yasemin Can (TUR) | 14:56.91 | Eilish McColgan (GBR) | 14:59.34 |
10.000 metres detalls | Yasemin Can (TUR) | 30:32.57 | Eilish McColgan (GBR) | 30:41.05 | Lonah Chemtai Salpeter (ISR) | 30:46.37 |
Marató detalls | Aleksandra Lisowska (POL) | 2:28:36 | Matea Parlov Koštro (CRO) | 2:28:42 | Nienke Brinkman (NED) | 2:28:52 |
Alemanya | 7:28:48 | Espanya | 7:39:25 | Polònia | 7:40:54 | |
100 metres tanques detalls | Pia Skrzyszowska (POL) | 12.53 | Luca Kozák (HUN) | 12.69 | Ditaji Kambundji (SUI) | 12.74 |
400 metres tanques detalls | Femke Bol (NED) | 52.67 | Viktoriya Tkachuk (UKR) | 54.30 | Anna Ryzhykova (UKR) | 54.86 |
3.000 metres obstacles detalls | Luiza Gega (ALB) | 9:11.31 | Lea Meyer (GER) | 9:15.35 | Elizabeth Bird (GBR) | 9:23.18 |
4x100 metres relleus detalls | Alemanya Alexandra Burghardt Lisa Mayer Gina Lückenkemper Rebekka Haase Jessica-Bianca Wessolly* | 42.34 | Polònia Pia Skrzyszowska Anna Kiełbasińska Marika Popowicz-Drapała Ewa Swoboda Magdalena Stefanowicz* Martyna Kotwiła* | 42.61 | Itàlia Zaynab Dosso Dalia Kaddari Anna Bongiorni Alessia Pavese Gloria Hooper* | 42.84 |
4x400 metres relleus detalls | Països Baixos Eveline Saalberg Lieke Klaver Lisanne de Witte Femke Bol Andrea Bouma* Laura de Witte* | 3:20.87 | Polònia Anna Kiełbasińska Iga Baumgart-Witan Justyna Święty-Ersetic Natalia Kaczmarek Kinga Gacka* Małgorzata Hołub-Kowalik* | 3:21.68 | Regne Unit Victoria Ohuruogu Ama Pipi Jodie Williams Nicole Yeargin Zoey Clark* Laviai Nielsen* | 3:21.74 |
20 km marxa detalls | Antigoni Drisbioti (GRE) | 1:29:03 | Katarzyna Zdziebło (POL) | 1:29:20 | Saskia Feige (GER) | 1:29:25 ' |
35 km marxa detalls | Antigoni Drisbioti (GRE) | 2:47:00 | Raquel González (ESP) | 2:49:10 | Viktória Madarász (HUN) | 2:49:58 |
Salts i llançaments
Event | Or | Plata | Bronze | |||
Salt d'alçada detalls | Yaroslava Mahuchikh (UKR) | 1.95 | Marija Vuković (MNE) | 1.95 | Angelina Topić (SRB) | 1.93 |
Salt de perxa detalls | Wilma Murto (FIN) | 4.85 | Katerina Stefanidi (GRE) | 4.75 | Tina Šutej (SLO) | 4.75 |
Salt de llargada detalls | Ivana Vuleta (SRB) | 7.06 | Malaika Mihambo (GER) | 7.03 | Jazmin Sawyers (GBR) | 6.80 |
Triple salt detalls | Maryna Bekh-Romanchuk (UKR) | 15.02 | Kristiina Mäkelä (FIN) | 14.64 | Hanna Knyazyeva-Minenko (ISR) | 14.45 |
Llançament de pes detalls | Jessica Schilder (NED) | 20.24 | Auriol Dongmo (POR) | 19.82 | Jorinde van Klinken (NED) | 18.94 |
Llançament de disc detalls | Sandra Perković (CRO) | 67.95 | Kristin Pudenz (GER) | 67.87 | Claudine Vita (GER) | 65.20 |
Llançament de javelina detalls | Elina Tzengko (GRE) | 65.81 | Adriana Vilagoš (SRB) | 62.01 | Barbora Špotáková (CZE) | 60.68 |
Llançament de martell detalls | Bianca Ghelber (ROU) | 72.72 | Ewa Różańska (POL) | 72.12 | Sara Fantini (ITA) | 71.58 |
Combinada
Event | Or | Plata | Bronze | |||
Heptatló detalls | Nafissatou Thiam (BEL) | 6628 | Adrianna Sułek (POL) | 6532 | Annik Kälin (SUI) | 6515 |
Medaller
Núm. | País | Or | Argent | Bronze | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Alemanya | 7 | 7 | 2 | 16 |
2 | Regne Unit | 6 | 6 | 8 | 20 |
3 | Espanya | 4 | 3 | 3 | 10 |
4 | Grècia | 4 | 1 | 0 | 5 |
5 | Països Baixos | 4 | 0 | 2 | 6 |
6 | Polònia | 3 | 6 | 5 | 14 |
7 | Itàlia | 3 | 1 | 6 | 10 |
8 | Noruega | 3 | 1 | 2 | 6 |
9 | Ucraïna | 2 | 1 | 2 | 5 |
10 | Finlàndia | 2 | 1 | 1 | 4 |
11 | Croàcia | 2 | 1 | 0 | 3 |
12 | Suïssa | 1 | 3 | 2 | 6 |
13 | Sèrbia | 1 | 2 | 1 | 4 |
14 | Suècia | 1 | 2 | 0 | 3 |
15 | Israel | 1 | 1 | 3 | 5 |
15 | Turquia | 1 | 1 | 1 | 3 |
17 | Bèlgica | 1 | 1 | 0 | 2 |
17 | Portugal | 1 | 1 | 0 | 2 |
19 | Albània | 1 | 0 | 0 | 1 |
19 | Lituània | 1 | 0 | 0 | 1 |
19 | Romania | 1 | 0 | 0 | 1 |
22 | França | 0 | 4 | 5 | 9 |
23 | Hongria | 0 | 2 | 1 | 3 |
24 | Txèquia | 0 | 1 | 2 | 3 |
25 | Eslovènia | 0 | 1 | 1 | 2 |
25 | Irlanda | 0 | 1 | 1 | 2 |
27 | Montenegro | 0 | 1 | 0 | 1 |
28 | Dinamarca | 0 | 0 | 1 | 1 |
28 | Estònia | 0 | 0 | 1 | 1 |
TOTAL | 50 | 49 | 50 | 149 |
Referències
- ↑ «Athletics Timetable» (anglès)
- ↑ «European Athletics Championships Munich 2022 – Team Manual» (anglès)
- ↑ «European Athletics Council sanctions Russia and Belarus» (anglès)
- ↑ Desqualificat per dopatge.
- ↑ «Atletica, stangata per Abdelwahed: l'azzurro squalificato 4 anni per doping» (en italià). La Gazzetta dello Sport, 14-12-2023. [Consulta: 29 desembre 2023].
Enllaços externs
- Pàgina ofiacial del campionat (anglès)
- Pàgina oficial de l'AEA (anglès)
- Resultats oficials (anglès)