1996 Yaz Olimpiyatları'nda atletizm - Kadınlar 400 metre
1996 Yaz Olimpiyatları'nda kadınlar 400 metre | ||||||||||
Yer | Yüzüncü Yıl Olimpiyat Stadyumu, Atlanta | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tarih | 26-29 Temmuz | |||||||||
Ülke sayısı | 35 | |||||||||
Sporcu sayısı | 49 | |||||||||
Madalya kazananlar | ||||||||||
| ||||||||||
← 1992 | 2000 → |
1996 Yaz Olimpiyatları'ndaki atletizm etkinlikleri | ||||
---|---|---|---|---|
Koşu etkinlikleri | ||||
100 m | erkekler | kadınlar | ||
200 m | erkekler | kadınlar | ||
400 m | erkekler | kadınlar | ||
800 m | erkekler | kadınlar | ||
1500 m | erkekler | kadınlar | ||
5000 m | erkekler | kadınlar | ||
10.000 m | erkekler | kadınlar | ||
100 m engelli | kadınlar | |||
110 m engelli | erkekler | |||
400 m engelli | erkekler | kadınlar | ||
3000 m hendekli koşu | erkekler | |||
4 x 100 m bayrak yarışı | erkekler | kadınlar | ||
4 x 400 m bayrak yarışı | erkekler | kadınlar | ||
Yol etkinlikleri | ||||
Maraton | erkekler | kadınlar | ||
10 km yürüme | kadınlar | |||
20 km yürüme | erkekler | |||
50 km yürüme | erkekler | |||
Saha etkinlikleri | ||||
Uzun atlama | erkekler | kadınlar | ||
Üç adım atlama | erkekler | kadınlar | ||
Yüksek atlama | erkekler | kadınlar | ||
Sırıkla atlama | erkekler | |||
Gülle atma | erkekler | kadınlar | ||
Disk atma | erkekler | kadınlar | ||
Cirit atma | erkekler | kadınlar | ||
Çekiç atma | erkekler | |||
Kombine etkinlikler | ||||
Heptatlon | kadınlar | |||
Dekatlon | erkekler |
1996 Yaz Olimpiyatları'ndaki atletizm etkinlikleri kapsamındaki kadınlar 400 metre müsabakaları 26-29 Temmuz tarihleri arasında, Atlanta'daki Yüzüncü Yıl Olimpiyat Stadyumu'nda gerçekleştirildi. Müsabakalarda 35 ülkeden 49 atlet mücadele etti.
25 Temmuz'da seriler, 27 Temmuz'da çeyrek final, 28 Temmuz'da yarı final, 29 Temmuz'da ise final turu düzenlendi. Fransız Marie-José Pérec, 48.25 saniyelik derecesiyle Olimpiyat rekoru kırarak altın madalyanın sahibi oldu. Avustralyalı Cathy Freeman 48.63 metrelik derecesiyle gümüş, Nijeryalı Falilat Ogunkoya ise 49.10 metrelik derecesiyle bronz madalya kazandı.
Sonuçlar
Seriler
Her bir seriyi ilk dört sırada tamamlayanlar (Q) ile sonraki en iyi 4 dereceyi alan (q) çeyrek final aşamasına yükseldi.
Sıra | Seri | Atlet | Ülke | Süre | Notlar |
---|---|---|---|---|---|
1 | 1 | Pauline Davis | Bahamalar | 51.00 | Q |
2 | 1 | Svetlana Goncharenko | Rusya | 51.07 | Q |
3 | 2 | Maicel Malone | Amerika Birleşik Devletleri | 51.28 | Q |
4 | 1 | Phylis Smith | Büyük Britanya | 51.29 | Q |
5 | 1 | Renee Poetschka | Avustralya | 51.55 | Q |
6 | 2 | Juliet Campbell | Jamaika | 51.57 | Q |
7 | 4 | Virna de Angeli | İtalya | 51.68 | Q |
8 | 3 | Kim Graham | Amerika Birleşik Devletleri | 51.70 | Q |
9 | 3 | Helena Fuchsová | Çekya | 51.71 | Q |
10 | 4 | Sandie Richards | Jamaika | 51.79 | Q |
11 | 7 | Bisi Afolabi | Nijerya | 51.80 | Q |
12 | 4 | Marie-José Pérec | Fransa | 51.82 | Q |
13 | 2 | Grace-Ann Dinkins | Liberya | 51.83 | Q |
14 | 2 | Olga Kotlyarova | Rusya | 51.90 | Q |
15 | 5 | Jearl Miles | Amerika Birleşik Devletleri | 51.96 | Q |
16 | 4 | Ladonna Antoine | Kanada | 51.99 | Q |
16 | 7 | Cathy Freeman | Avustralya | 51.99 | Q |
18 | 1 | Dora Kyriakou | Kıbrıs Cumhuriyeti | 52.09 | q |
19 | 5 | Grit Breuer | Almanya | 52.20 | Q |
20 | 5 | Merlene Frazer | Jamaika | 52.20 | Q |
21 | 3 | Fatima Yusuf | Nijerya | 52.25 | Q |
22 | 2 | Hana Benešová | Çekya | 52.28 | q |
23 | 7 | Anna Kozak | Belarus | 52.39 | Q |
24 | 5 | Maria Magnolia Figueiredo | Brezilya | 52.41 | Q |
25 | 7 | Patrizia Spuri | İtalya | 52.45 | Q |
26 | 5 | Diane Francis | Saint Kitts ve Nevis | 52.48 | q |
27 | 2 | Yana Manuylova | Ukrayna | 52.51 | q |
28 | 3 | Lee Naylor | Avustralya | 52.53 | Q |
29 | 6 | Sandra Myers | İspanya | 52.54 | Q |
30 | 6 | Falilat Ogunkoya | Nijerya | 52.65 | Q |
31 | 7 | Zoila Stewart | Kosta Rika | 52.66 | |
32 | 6 | Donna Fraser | Büyük Britanya | 52.78 | Q |
33 | 3 | Olena Rurak | Ukrayna | 52.92 | |
33 | 5 | Melissa Straker | Barbados | 52.92 | |
35 | 6 | Naděžda Koštovalová | Çekya | 53.03 | Q |
36 | 3 | Marina Živković | Yugoslavya | 53.10 | |
37 | 1 | Grace Birungi | Uganda | 53.12 | |
38 | 6 | Svetlana Bodritskaya | Kazakistan | 53.24 | |
39 | 2 | Ameerah Bello | Amerika Birleşik Devletleri Virjin Adaları | 53.40 | |
40 | 7 | Corinne Simasotchi | İsviçre | 53.69 | |
41 | 6 | Du Xiujie | Çin | 53.95 | |
42 | 4 | Ngozi Mwanamwambwa | Zambiya | 54.12 | |
43 | 3 | Melrose Mansaray | Sierra Leone | 54.37 | |
44 | 4 | Mercy Addy | Gana | 54.92 | |
45 | 5 | Guilhermina Cruz | Angola | 55.42 | |
46 | 7 | Denise Ouabangui | Orta Afrika Cumhuriyeti | 55.74 | |
47 | 6 | Arely Franco | El Salvador | 1:01:38 | |
48 | 1 | Ahamada Haoulata | Komorlar | 1:03.44 | |
99 | 4 | Ximena Restrepo | Kolombiya | DNF |
Çeyrek final
Her bir seriyi ilk dört sırada tamamlayanlar (Q) yarı final aşamasına yükseldi.
Sıra | Seri | Atlet | Ülke | Süre | Notlar |
---|---|---|---|---|---|
1 | 1 | Cathy Freeman | Avustralya | 50.43 | Q |
2 | 1 | Grit Breuer | Almanya | 50.57 | Q |
3 | 3 | Falilat Ogunkoya | Nijerya | 50.65 | Q |
4 | 3 | Jearl Miles | Amerika Birleşik Devletleri | 50.84 | Q |
5 | 1 | Kim Graham | Amerika Birleşik Devletleri | 50.96 | Q |
6 | 2 | Marie-José Pérec | Fransa | 51.00 | Q |
7 | 1 | Bisi Afolabi | Nijerya | 51.07 | Q |
8 | 2 | Pauline Davis | Bahamalar | 51.08 | Q |
9 | 4 | Maicel Malone | Amerika Birleşik Devletleri | 51.16 | Q |
10 | 2 | Juliet Campbell | Jamaika | 51.17 | Q |
11 | 3 | Sandie Richards | Jamaika | 51.22 | Q |
12 | 4 | Fatima Yusuf | Nijerya | 51.27 | Q |
13 | 1 | Hana Benešová | Çekya | 51.30 | |
14 | 3 | Renee Poetschka | Avustralya | 51.33 | Q |
15 | 2 | Svetlana Goncharenko | Rusya | 51.35 | Q |
16 | 1 | Olga Kotlyarova | Rusya | 51.36 | |
17 | 4 | Sandra Myers | İspanya | 51.53 | Q |
18 | 4 | Merlene Frazer | Jamaika | 51.57 | Q |
19 | 1 | Donna Fraser | Büyük Britanya | 51.58 | |
20 | 4 | Helena Fuchsová | Çekya | 51.70 | |
21 | 3 | Virna de Angeli | İtalya | 51.77 | |
22 | 2 | Maria Magnolia Figueiredo | Brezilya | 51.98 | |
23 | 2 | Ladonna Antoine | Kanada | 52.03 | |
24 | 3 | Anna Kozak | Belarus | 52.14 | |
25 | 4 | Phylis Smith | Büyük Britanya | 52.16 | |
26 | 3 | Diane Francis | Saint Kitts ve Nevis | 52.24 | |
27 | 1 | Dora Kyriakou | Kıbrıs Cumhuriyeti | 52.26 | |
28 | 2 | Grace-Ann Dinkins | Liberya | 52.53 | |
29 | 4 | Patrizia Spuri | İtalya | 52.78 | |
30 | 2 | Yana Manuylova | Ukrayna | 52.82 | |
31 | 3 | Naděžda Koštovalová | Çekya | 53.21 | |
32 | 4 | Lee Naylor | Avustralya | 53.75 |
Yarı final
Her bir seriyi ilk dört sırada tamamlayanlar (Q) yarı final aşamasına yükseldi.
Sıra | Seri | Atlet | Ülke | Süre | Notlar |
---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | Marie-José Pérec | Fransa | 49.19 | Q |
2 | 2 | Falilat Ogunkoya | Nijerya | 49.57 | Q |
3 | 2 | Pauline Davis | Bahamalar | 49.85 | Q |
4 | 2 | Jearl Miles | Amerika Birleşik Devletleri | 50.21 | Q |
5 | 1 | Cathy Freeman | Avustralya | 50.32 | Q |
6 | 1 | Fatima Yusuf | Nijerya | 50.36 | Q |
7 | 1 | Sandie Richards | Jamaika | 50.74 | Q |
8 | 1 | Grit Breuer | Almanya | 50.75 | Q |
9 | 2 | Svetlana Goncharenko | Rusya | 50.84 | |
10 | 1 | Kim Graham | Amerika Birleşik Devletleri | 51.13 | |
11 | 1 | Maicel Malone | Amerika Birleşik Devletleri | 51.16 | |
12 | 1 | Merlene Frazer | Jamaika | 51.18 | |
13 | 1 | Bisi Afolabi | Nijerya | 51.40 | |
14 | 2 | Sandra Myers | İspanya | 51.42 | |
15 | 2 | Renee Poetschka | Avustralya | 51.49 | |
16 | 2 | Juliet Campbell | Jamaika | 51.65 |
Final
Sıra | Kulvar | Atlet | Ülke | Süre | Notlar |
---|---|---|---|---|---|
3 | Marie-José Pérec | Fransa | 48.25 | OR | |
4 | Cathy Freeman | Avustralya | 48.63 | ||
5 | Falilat Ogunkoya | Nijerya | 49.10 | ||
4 | 2 | Pauline Davis | Bahamalar | 49.28 | |
5 | 8 | Jearl Miles | Amerika Birleşik Devletleri | 49.55 | |
6 | 6 | Fatima Yusuf | Nijerya | 49.77 | |
7 | 7 | Sandie Richards | Jamaika | 50.45 | |
8 | 1 | Grit Breuer | Almanya | 50.71 |
Dış bağlantılar
- Resmî sonuçlar (İngilizce)