Simning vid samväldesspelen 2022
Simning vid samväldesspelen 2022 | |
Datum | 29 juli – 3 augusti 2022 |
---|---|
Deltagare | |
Nationer | 57 |
Aktiva | 449 |
Värdskap | |
Land | England |
Ort | Birmingham |
Arena | Sandwell Aquatics Centre |
← Gold Coast 2018 Victoria 2026 → |
Simning vid samväldesspelen 2022 avgjordes mellan den 29 juli och 3 augusti 2022 i Sandwell Aquatics Centre i Birmingham i England.[1]
Medaljörer
Herrar
Gren | Guld | Silver | Brons | |||
50 meter frisim | Benjamin Proud England | 21,36 | Lewis Burras England | 21,88 | Joshua Liendo Kanada | 22,02 |
100 meter frisim | Kyle Chalmers Australien | 47,51 | Tom Dean England | 47,89 | Duncan Scott Skottland | 48,27 |
200 meter frisim | Duncan Scott Skottland | 1.45,02 | Tom Dean England | 1.45,41 | Elijah Winnington Australien | 1.45,62 |
400 meter frisim | Elijah Winnington Australien | 3.43,06 | Samuel Short Australien | 3.45,07 | Mack Horton Australien | 3.46,49 |
1 500 meter frisim | Samuel Short Australien | 14.48,54 | Daniel Wiffen Nordirland | 14.51,79 0NR0 | Luke Turley England | 15.12,78 |
50 meter ryggsim | Andrew Jeffcoat Nya Zeeland | 24,65 0NR0 | Pieter Coetze Sydafrika | 24,77 | Javier Acevedo Kanada | 24,97 0NR0 |
100 meter ryggsim | Pieter Coetze Sydafrika | 53,78 | Brodie Williams England | 53,91 | Bradley Woodward Australien | 54,06 |
200 meter ryggsim | Brodie Williams England | 1.56,40 | Bradley Woodward Australien | 1.56,41 | Pieter Coetze Sydafrika | 1.56,77 |
50 meter bröstsim | Adam Peaty England | 26,76 | Samuel Williamson Australien | 26,97 | Ross Murdoch Skottland | 27,32 |
100 meter bröstsim | James Wilby England | 59,25 | Zac Stubblety-Cook Australien | 59,52 | Samuel Williamson Australien | 59,82 |
200 meter bröstsim | Zac Stubblety-Cook Australien | 2.08,07 | James Wilby England | 2.08,59 | Ross Murdoch Skottland | 2.10,41 |
50 meter fjärilsim | Benjamin Proud England | 22,81 0MR0 | Tzen Wei Teong Singapore | 23,21 | Cameron Gray Nya Zeeland | 23,27 0NR0 |
100 meter fjärilsim | Joshua Liendo Kanada | 51,24 | James Guy England Matthew Temple Australien | 51,40 | Ingen tilldelad | |
200 meter fjärilsim | Lewis Clareburt Nya Zeeland | 1.55,60 | Chad Le Clos Sydafrika | 1.55,89 | James Guy England | 1.56,77 |
200 meter medley | Duncan Scott Skottland | 1.56,88 0MR0 | Tom Dean England | 1.57,01 | Lewis Clareburt Nya Zeeland | 1.57,59 |
400 meter medley | Lewis Clareburt Nya Zeeland | 4.08,70 0MR0, 0AR0 | Brendon Smith Australien | 4.10,15 | Duncan Scott Skottland | 4.11,27 |
4 × 100 meter frisim | Australien Flynn Southam (48,54) Zac Incerti (47,96) William Yang (47,60) Kyle Chalmers (47,02) Matthew Temple[a] Cody Simpson[a] Elijah Winnington[a] | 3.11,12 0MR0 | England Lewis Burras (48,39) Jacob Whittle (47,94) James Guy (48,70) Tom Dean (46,70) Edward Mildred[a] Joe Litchfield[a] Jamie Ingram[a] Cameron Kurle[a] | 3.11,73 | Kanada Joshua Liendo (48,33) Ruslan Gaziev (48,13) Finlay Knox (48,82) Javier Acevedo (47,73) Stephen Calkins[a] Jeremy Bagshaw[a] Eric Brown[a] | 3.13,01 |
4 × 200 meter frisim | Australien Elijah Winnington (1.46,36) Flynn Southam (1.46,08) Zac Incerti (1.46,08) Mack Horton (1.46,44) | 7.04,96 0MR0 | England James Guy (1.46,87) Jacob Whittle (1.47,89) Joe Litchfield (1.47,59) Tom Dean (1.45,15) | 7.07,50 | Skottland Stephen Milne (1.49,30) Evan Jones (1.47,64) Mark Szaranek (1.47,91) Duncan Scott (1.44,48) | 7.09,33 |
4 × 100 meter medley | England Brodie Williams (54,02) James Wilby (59,22) James Guy (51,22) Tom Dean (47,34) Luke Greenbank[a] Greg Butler[a] Jacob Peters[a] Jacob Whittle[a] | 3.31,80 | Australien Bradley Woodward (54,07) Zac Stubblety-Cook (59,92) Matthew Temple (51,03) Kyle Chalmers (46,86) Mitch Larkin[a] Samuel Williamson[a] Cody Simpson[a] William Yang[a] | 3.31,88 | Skottland Craig McNally (54,79) Ross Murdoch (59,59) Duncan Scott (51,74) Evan Jones (48,99) Martyn Walton[a] Craig Benson[a] Greg Swinney[a] Stephen Milne[a] | 3.35,11 |
Parasport
Gren | Guld | Silver | Brons | |||
50 meter frisim S7 | Matthew Levy Australien | 28,95 | Toh Wei Soong Singapore | 29,10 | Christian Sadie Sydafrika | 29,78 |
50 meter frisim S13 | Nicolas-Guy Turbide Kanada | 24,32 | Stephen Clegg Skottland | 24,33 | Jacob Templeton Australien | 24,47 |
200 meter frisim S14 | Nicholas Bennett Kanada | 1.54,97 0MR0 | Benjamin Hance Australien | 1.55,50 | Jack Ireland Australien | 1.56,15 |
100 meter ryggsim S9 | Timothy Hodge Australien | 1.01,88 0MR0 | Jesse Reynolds Nya Zeeland | 1.03,65 | Barry McClements Nordirland | 1.05,09 |
100 meter bröstsim SB8 | Joshua Willmer Nya Zeeland | 1.14,12 | Timothy Hodge Australien | 1.14,19 | Blake Cochrane Australien | 1.18,97 |
100 meter fjärilsim S10 | Col Pearse Australien | 56,91 | Alex Saffy Australien | 57,53 | James Hollis England | 58,55 |
Damer
Gren | Guld | Silver | Brons | |||
50 meter frisim | Emma McKeon Australien | 23,99 | Meg Harris Australien | 24,32 | Shayna Jack Australien | 24,36 |
100 meter frisim | Mollie O'Callaghan Australien | 52,63 | Shayna Jack Australien | 52,88 | Emma McKeon Australien | 52,94 |
200 meter frisim | Ariarne Titmus Australien | 1.53,89 0MR0 | Mollie O'Callaghan Australien | 1.54,01 | Madison Wilson Australien | 1.56,17 |
400 meter frisim | Ariarne Titmus Australien | 3.58,06 0MR0 | Summer McIntosh Kanada | 3.59,32 0NR0 | Kiah Melverton Australien | 4.03,12 |
800 meter frisim | Ariarne Titmus Australien | 8.13,59 0MR0, 0AR0 | Kiah Melverton Australien | 8.16,79 | Lani Pallister Australien | 8.19,16 |
50 meter ryggsim | Kylie Masse Kanada | 27,31 0MR0 | Mollie O'Callaghan Australien | 27,47 | Kaylee McKeown Australien | 27,58 |
100 meter ryggsim | Kaylee McKeown Australien | 58,60 0MR0 | Kylie Masse Kanada | 58,73 | Medi Harris Wales | 59,62 |
200 meter ryggsim | Kaylee McKeown Australien | 2.05,60 0MR0 | Kylie Masse Kanada | 2.07,81 | Katie Shanahan Skottland | 2.09,22 |
50 meter bröstsim | Lara van Niekerk Sydafrika | 29,73 0MR0 | Imogen Clark England | 30,02 0NR0 | Chelsea Hodges Australien | 30,05 0AR0 |
100 meter bröstsim | Lara van Niekerk Sydafrika | 1.05,47 | Tatjana Schoenmaker Sydafrika | 1.06,68 | Chelsea Hodges Australien | 1.07,05 |
200 meter bröstsim | Tatjana Schoenmaker Sydafrika | 2.21,92 | Jenna Strauch Australien | 2.23,65 | Kaylene Corbett Sydafrika | 2.23,67 |
50 meter fjärilsim | Emma McKeon Australien | 25,90 | Erin Gallagher Sydafrika Holly Barratt Australien | 26,05 | Ingen tilldelad | |
100 meter fjärilsim | Maggie Mac Neil Kanada | 56,36 0MR0 | Emma McKeon Australien | 56,38 | Brianna Throssell Australien | 57,50 |
200 meter fjärilsim | Elizabeth Dekkers Australien | 2.07,28 | Laura Stephens England | 2.07,90 | Brianna Throssell Australien | 2.08,32 |
200 meter medley | Summer McIntosh Kanada | 2.08,70 0VRJ0 | Kaylee McKeown Australien | 2.09,52 | Abbie Wood England | 2.10,68 |
400 meter medley | Summer McIntosh Kanada | 4.29,01 0VRJ0, 0MR0, 0AR0 | Kiah Melverton Australien | 4.36,78 | Katie Shanahan Skottland | 4.39,37 |
4 × 100 meter frisim | Australien Madison Wilson (53,22) Shayna Jack (52,72) Mollie O'Callaghan (52,66) Emma McKeon (52,04) | 3.30,64 | England Anna Hopkin (53,81) Abbie Wood (54,28) Isabella Hindley (55,10) Freya Anderson (53,43) | 3.36,62 | Kanada Summer McIntosh (54,62) Katerine Savard (54,44) Rebecca Smith (55,08) Maggie Mac Neil (53,11) | 3.37,25 |
4 × 200 meter frisim | Australien Madison Wilson (1.56,27) Kiah Melverton (1.55,40) Mollie O'Callaghan (1.54,80) Ariarne Titmus (1.52,82) | 7.39,29 0VR0 | Kanada Summer McIntosh (1.55,24) Ella Jansen (1.57,83) Mary-Sophie Harvey (1.59,65) Katerine Savard (1.59,28) | 7.51,98 | England Freya Colbert (1.57,85) Tamryn van Selm (2.02,60) Abbie Wood (1.58,99) Freya Anderson (1.57,67) | 7.57,11 |
4 × 100 meter medley | Australien Kaylee McKeown (58,79) Chelsea Hodges (1.06,68) Emma McKeon (56,59) Mollie O'Callaghan (52,38) | 3.54,44 | Kanada Kylie Masse (59,01) Sophie Angus (1.07,66) Maggie Mac Neil (56,59) Summer McIntosh (53,33) | 3.56,59 | England Lauren Cox (1.00,72) Molly Renshaw (1.06,61) Laura Stephens (58,96) Anna Hopkin (53,15) | 3.59,44 |
Parasport
Gren | Guld | Silver | Brons | |||
50 meter frisim S13 | Katja Dedekind Australien | 26,56 0VR0 | Hannah Russell England | 27,67 | Kirralee Hayes Australien | 28,24 |
100 meter frisim S9 | Sophie Pascoe Nya Zeeland | 1.02,95 | Emily Beecroft Australien | 1.03,74 | Toni Shaw Skottland | 1.03,75 |
200 meter frisim S14 | Bethany Firth Nordirland | 2.07,02 | Jessica-Jane Applegate England | 2.08,58 | Louise Fiddes England | 2.11,22 |
100 meter ryggsim S8 | Alice Tai England | 1.13,64 | Tupou Neiufi Nya Zeeland | 1.17,91 | Lily Rice Wales | 1.23,06 |
100 meter bröstsim SB6 | Maisie Summers-Newton England | 1.32,72 | Grace Harvey England | 1.43,29 | Camille Bérubé Kanada | 1.43,81 |
200 meter medley SM10 | Jasmine Greenwood Australien | 2.33,29 | Aurélie Rivard Kanada | 2.34,26 | Keira Stephens Australien | 2.36,68 |
Mixat
Gren | Guld | Silver | Brons | |||
4 × 100 meter frisim | Australien William Yang (48,80) Kyle Chalmers (47,55) Mollie O'Callaghan (52,62) Emma McKeon (52,21) Flynn Southam[a] Zac Incerti[a] Meg Harris[a] Madison Wilson[a] | 3.21,18 0MR0 | England Lewis Burras (48,28) Tom Dean (48,12) Anna Hopkin (53,27) Freya Anderson (52,78) Edward Mildred[a] Jacob Whittle[a] Isabella Hindley[a] Abbie Wood[a] | 3.22,45 | Kanada Javier Acevedo (49,05) Joshua Liendo (47,89) Rebecca Smith (54,41) Maggie Mac Neil (53,51) Ruslan Gaziev[a] Stephen Calkins[a] Ella Jansen[a] Mary-Sophie Harvey[a] | 3.24,86 |
4 × 100 meter medley | Australien Kaylee McKeown (59,01) Zac Stubblety-Cook (59,52) Matthew Temple (50,89) Emma McKeon (51,88) Mitch Larkin[a] Samuel Williamson[a] Alex Perkins[a] Madison Wilson[a] | 3.41,30 0MR0 | Kanada Kylie Masse (59,11) James Dergousoff (1.00,57) Maggie Mac Neil (56,50) Ruslan Gaziev (47,80) Javier Acevedo[a] Sophie Angus[a] Patrick Hussey[a] Rebecca Smith[a] | 3.43,98 | England Lauren Cox (1.00,81) James Wilby (58,94) James Guy (51,19) Freya Anderson (53,09) Alicia Wilson[a] Greg Butler[a] Edward Mildred[a] Abbie Wood[a] | 3.44,03 |
- a Simmade endast försöken men mottog medalj.
Medaljtabell
* Värdland ( England)
Nr | CGA | Guld | Silver | Brons | Totalt |
---|---|---|---|---|---|
1 | Australien | 25 | 21 | 19 | 65 |
2 | England* | 8 | 16 | 8 | 32 |
3 | Kanada | 7 | 7 | 6 | 20 |
4 | Nya Zeeland | 5 | 2 | 2 | 9 |
5 | Sydafrika | 4 | 4 | 3 | 11 |
6 | Skottland | 2 | 1 | 9 | 12 |
7 | Nordirland | 1 | 1 | 1 | 3 |
8 | Singapore | 0 | 2 | 0 | 2 |
9 | Wales | 0 | 0 | 2 | 2 |
Totalt (9 CGAer) | 52 | 54 | 50 | 156 |
Referenser
- ^ ”Competition Schedule”. birmingham2022.com. https://www.birmingham2022.com/schedule/overview. Läst 25 mars 2023.