Samväldesspelen 1990
Samväldesspelen 1990 | |
Logotyp | |
Grenar | 213 grenar i 10 sporter |
---|---|
Deltagare | |
Nationer | 55 |
Aktiva | 2,074 |
Värdskap | |
Land | Nya Zeeland |
Ort | Auckland |
Arena | Mount Smart Stadium |
Invigning | 24 januari 1990 |
Spelen öppnades av | Prins Edward |
Avslutning | 3 februari 1990 |
Samväldesspelen 1990 (engelska: 1990 Commonwealth Games) hölls i Auckland i Nya Zeeland mellan 24 januari och 3 februari 1990. 2 074 deltagare från 55 länder tävlade i 10 olika sporter. Detta var andra gången Auckland stod värd för spelen, första gången var 1954.
För tredje gången i spelens historia avgjordes tävlingarna i Nya Zeeland.[1]
Medaljliga
Nr | Nation | Guld | Silver | Brons | Totalt |
---|---|---|---|---|---|
1 | Australien | 52 | 54 | 58 | 164 |
2 | England | 46 | 40 | 42 | 128 |
3 | Kanada | 36 | 42 | 38 | 116 |
4 | Nya Zeeland | 17 | 14 | 27 | 58 |
5 | Indien | 13 | 8 | 11 | 32 |
6 | Wales | 10 | 3 | 12 | 25 |
7 | Kenya | 6 | 9 | 3 | 18 |
8 | Nigeria | 5 | 13 | 7 | 25 |
9 | Skottland | 5 | 7 | 10 | 22 |
10 | Malaysia | 2 | 2 | 0 | 4 |
11 | Jamaica | 2 | 0 | 2 | 4 |
11 | Uganda | 2 | 0 | 2 | 4 |
13 | Nordirland | 1 | 3 | 5 | 9 |
14 | Nauru | 1 | 2 | 0 | 3 |
15 | Hongkong | 1 | 1 | 3 | 5 |
16 | Cypern | 1 | 1 | 0 | 2 |
17 | Bangladesh | 1 | 0 | 1 | 2 |
17 | Jersey | 1 | 0 | 1 | 2 |
19 | Bermuda | 1 | 0 | 0 | 1 |
19 | Guernsey | 1 | 0 | 0 | 1 |
19 | Papua Nya Guinea | 1 | 0 | 0 | 1 |
22 | Zimbabwe | 0 | 2 | 1 | 3 |
23 | Ghana | 0 | 2 | 0 | 2 |
24 | Tanzania | 0 | 1 | 2 | 3 |
25 | Zambia | 0 | 0 | 3 | 3 |
26 | Bahamas | 0 | 0 | 2 | 2 |
26 | Samoa | 0 | 0 | 2 | 2 |
28 | Guyana | 0 | 0 | 1 | 1 |
28 | Malta | 0 | 0 | 1 | 1 |
Medaljörer per idrott
Badminton
Badminton vid Samväldesspelen 1990 | |||
---|---|---|---|
Tävling | |||
Herrsingel | Rashid Sidek | Foo Kok Keong | Darren Hall |
Damsingel | Fiona Smith | Denyse Julien | Helen Troke |
Herrdubbel | R. Sidek/J. Sidek | Kit/R. Sidek | Bitten/Blanshard |
Damdubbel | Smith/Sankey | Clark/Gowers | Falardeau/Julien |
Mixeddubbel | Choi/Chan | Johnson/Sankey | Goode/Clark |
Lagtävling (mixed) | England | Kanada | Hongkong |
Bowls
Bowls vid Samväldesspelen 1990 | |||
---|---|---|---|
Tävling | |||
Herrsingel | Rob Parella | Mark McMahon | Richard Corsie |
Herrpar | Australien Ian Schuback Trevor Morris | Kanada Alf Wallace George Boxwell | Nya Zeeland Maurice Symes Rowan Brassey |
Herrfyra | Skottland Denis Love George Adrain Ian Bruce Willie Wood | Nordirland Jim Baker John McCloughlin Sammy Allen Rodney McCutcheon | Australien Denis Dalton Dennis Katunarich Ken Woods Rex Johnston |
Damsingel | Geua Vada Tau | Millie Khan | Margaret Johnston |
Dampar | Nya Zeeland Judy Howat Marie Watson | Australien Edda Bonutto Maureen Hobbs | England Mary Price Jayne Roylance |
Damfyra | Australien Audrey Rutherford Daphne Shaw Dorothy Roche Marion Stevens | Nya Zeeland Adrienne Lambert Lynette McLean Marlene Castle Rhonda Ryan | Hongkong Jenny Wallis Natividad Rozario Sau Ling Chau Yee Lai Lee |
Boxning
Boxning vid Samväldesspelen 1990 | |||
---|---|---|---|
Tävling | |||
Lätt flugvikt | Justin Juuko | Abdurahaman Ramadhani | Domenic Figliomeni Dharmendar Yadav |
Flugvikt | Wayne McCullough | Nokuthula Tshabangu | Born Siwakwi Maurice Maina |
Bantamvikt | Mohammed Sabo | Geronimo Bie | Justin Chikwanda Wesley Christmas |
Fjädervikt | John Irwin | Haji Ally | David Gakuha James Nicolson |
Lättvikt | Godfrey Nyakana | Justin Rowsell | B. Mambeya David Anderson |
Lätt weltervikt | Charlie Kane | Nicodemus Odore | Stefan Scriggins Duke Chinyadza |
Weltervikt | David Defiagbon | Greg Johnson | Grahame Cheney Anthony Mwaba |
Lätt mellanvikt | Richie Woodhall | Ray Downey | Andy Creary Sililo Figota |
Mellanvikt | Chris Johnson | Ashiao Joseph Laryea | Mark Edwards Charles Matata |
Lätt tungvikt | Joseph Akhasamba | Dale Brown | Abdu Kaddu Nigel Anderson |
Tungvikt | George Onyango | Pat Jordan | Kevin Onwuka Emerio Fainuulua |
Supertungvikt | Michael Kenny | Liadi Alhassan | Paul Douglas Vernon Linklater |
Cykling
Friidrott
Friidrott (herrar) vid Samväldesspelen 1990 | |||
---|---|---|---|
Tävling | |||
100 m | Linford Christie 9,93 (+3,9 m/s) | Davidson Ezinwa 10,05 (+3,9 m/s) | Bruny Surin 10,12 (+3,9 m/s) |
200 m | Marcus Adam 20,10 (+2,4 m/s) | John Regis 20,16 (+2,4 m/s) | Ade Mafe 20,26 (+2,4 m/s) |
400 m | Darren Clark 44,60 | Samson Kitur 44,88 | Simeon Kipkemboi 44,93 |
800 m | Sammy Tirop 1.45,98 | Nixon Kiprotich 1.46,00 | Matthew Yates 1.46,62 |
1 500 m | Peter Elliott 3.33,39 | Wilfred Kirochi 3.34,41 | Peter O'Donoghue 3.35,14 |
5 000 m | Andrew Lloyd 13.24,86 | John Ngugi 13.24,94 | Ian Hamer 13.25,63 |
10 000 m | Eamonn Martin 28.08,57 | Moses Tanui 28.11,56 | Paul Williams 28.12,71 |
Maraton | Douglas Wakiihuri 2.10.27 | Steve Moneghetti 2.10.34 | Simon-Robert Naali 2.10.38 |
110 m häck | Colin Jackson 13,08 | Tony Jarrett 13,34 | David Nelson 13,54 |
400 m häck | Kriss Akabusi 48,89 | Gideon Yego 49,25 | John Graham 50,24 |
3 000 m hinder | Julius Kariuki 8.20,64 | Joshua Kipkemboi 8.24,26 | Colin Walker 8.26,50 |
4 x 100 meter | England 38,67 Clarence Callender John Regis Marcus Adam Linford Christie Tony Jarrett | Nigeria 38,85 Victor Nwankwo Davidson Ezinwa Osmond Ezinwa Abdullahi Tetengi | Jamaica 39,11 Wayne Watson John Mair Clive Wright Ray Stewart |
4 x 400 meter | Kenya 3.02,48 David Kitur Samson Kitur Simeon Kipkemboi Stephen Mwanzia | Skottland 3.04,68 Mark Davidson David Strang Tom McKean Brian Whittle Duncan Mathieson | Jamaica 3.04,96 Clive Wright Devon Morris Trevor Graham Howard Burnett John Mair |
30 km gång | Guillaume Leblanc 2.08.28 | Andrew Jachno 2.09.09 | Ian McCombie 2.09.20 |
Höjdhopp | Clarence Saunders 2,36 | Dalton Grant 2,34 | Milton Ottey Geoff Parsons 2,23 |
Stavhopp | Simon Arkell 5,35 | Ian Tullett 5,25 | Simon Poelman 5,20 |
Längdhopp | Yusuf Alli 8,39w | David Culbert 8,20w | Festus Igbinoghene 8,18w |
Tresteg | Marios Hadjiandreou 16,95 | Jonathan Edwards 16,93 | Edrick Floreal 16,89 |
Kula | Simon Williams 18,54 | Adewale Olukoju 18,48 | Paul Edwards 18,17 |
Diskus | Adewale Olukoju 62,62 | Werner Reiterer 61,56 | Paul Nandapi 59,94 |
Slägga | Sean Carlin 75,66 | Dave Smith 73,52 | Angus Cooper 71,26 |
Spjut | Steve Backley 86,02 | Mick Hill 83,32 | Gavin Lovegrove 81,66 |
Tiokamp | Mike Smith 8525p | Simon Poelman 8207p | Eugene Gilkes 7705p |
Friidrott (damer) vid Samväldesspelen 1990 | |||
---|---|---|---|
Tävling | |||
100 m | Merlene Ottey 11,02 (+4,4 m/s) | Kerry Johnson 11,17 (+4,4 m/s) | Pauline Davis-Thompson 11,20 (+4,4 m/s) |
200 m | Merlene Ottey 22,76 | Kerry Johnson 22,88 | Pauline Davis-Thompson 23,15 |
400 m | Fatima Yusuf 51,08 | Linda Keough 51,63 | Charity Opara 52,01 |
800 m | Diane Edwards 2.00,25 | Ann Williams 2.00,40 | Sharon Stewart 2.00,87 |
1 500 m | Angela Chalmers 4.08,41 | Christina Cahill 4.08,71 | Bev Nicholson 4.09,00 |
3 000 m | Angela Chalmers 8.38,38 | Yvonne Murray 8.39,46 | Liz McColgan 8.47,66 |
10 000 m | Liz McColgan 32.23,56 | Jill Hunter 32.33,21 | Barbara Moore 32.44,73 |
Maraton | Lisa Martin 2.25.28 | Tani Ruckle 2.33.15 | Angie Pain 2.36.35 |
100 m häck | Kay Morley 12,91 | Sally Gunnell 13,12 | Lesley-Ann Skeete 13,31 |
400 m häck | Sally Gunnell 55,38 | Debbie Flintoff-King 56,00 | Jenny Laurendet 56,74 |
4 x 100 meter | Australien 43,87 Monique Dunstan Kathy Sambell Cathy Freeman Kerry Johnson | England 44,15 Stephi Douglas Jenni Stoute Simmone Jacobs Paula Dunn | Nigeria 44,67 Beatrice Utondu Fatima Yusuf Charity Opara Chioma Ajunwa |
4 x 400 meter | England 3.28,08 Angela Piggford Jenni Stoute Sally Gunnell Linda Keough | Australien 3.30,74 Maree Holland Sharon Stewart Susan Andrews Debbie Flintoff-King | Kanada 3.33,26 Rosey Edeh France Gareau Cheryl Allen Gail Harris |
10 km gång | Kerry Saxby 45.03 | Anne Judkins 47.03 | Lisa Langford 47.23 |
Höjdhopp | Tania Murray 1,88 | Janet Boyle 1,88 | Tracy Phillips 1,88 |
Längdhopp | Jane Flemming 6,78 | Beatrice Utondu 6,65w | Fiona May 6,55 |
Kula | Myrtle Augee 18,48 | Judy Oakes 18,43 | Yvonne Hanson-Nortey 16,00 |
Diskus | Lisa-Marie Vizaniari 56,38 | Jackie McKernan 54,86 | Astra Vitols 53,84 |
Spjut | Tessa Sanderson 65,72 | Sue Howland 61,18 | Kate Farrow 58,98 |
Sjukamp | Jane Flemming 6695p | Sharon Jaklofsky-Smith 6115p | Judy Simpson 6085p |
Gymnastik
Judo
Simsport
Simhopp
Simhopp vid Samväldesspelen 1990 | ||||
---|---|---|---|---|
Tävling | ||||
Herrar | ||||
1 m svikt | Russell Butler 583,65 | David Bédard 547,35 | Simon McCormack 546,87 | |
3 m svikt | Craig Rogerson 594,84 | Mark Rourke 569,97 | Larry Flewwelling 569,79 | |
10 m, höga hopp | Bob Morgan 639,84 | David Bédard 555,54 | Bruno-Michel Fournier 544,50 | |
Damer | ||||
1 m svikt | Mary DePiero 443,28 | Tracy Cox 423,93 | Peta Taylor 418,71 | |
3 m svikt | Jenny Donnet 491,79 | Barbara Bush 458,43 | Nicky Cooney 457,29 | |
10 m, höga hopp | Anna Dacyshyn 391,68 | April Adams 380,49 | Paige Gordon 380,43 |
Simning
Simning vid Samväldesspelen 1990 | ||||
---|---|---|---|---|
Tävling | ||||
Herrar | ||||
50 m frisim | Andrew Baildon 22,76 | Angus Waddell 23,03 | Mark Foster 23,16 | |
100 m frisim | Andrew Baildon 49,80 | Chris Fydler 50,49 | Mike Fibbens 50,76 | |
200 m frisim | Martin Roberts 1.49,58 | Ian Brown 1.49,60 | Thomas Stachewicz 1.49,98 | |
400 m frisim | Ian Brown 3.49,91 | Glen Housman 3,53,90 | Christopher Bowie 3.54,04 | |
1 500 m frisim | Glen Housman 14.55,25 | Kieren Perkins 14.58,08 | Mike McKenzie 15.09,25 | |
100 m ryggsim | Mark Tewksbury 56,07 | Gary Anderson 56,84 | Paul Kingsman 57,07 | |
200 m ryggsim | Gary Anderson 2.01,69 | Paul Kingsman 2.01,86 | Kevin Draxinger 2.02,02 | |
100 m bröstsim | Adrian Moorhouse 1.01,49 | James Parrack 1.03,15 | Nick Gillingham 1.03,16 | |
200 m bröstsim | Jonathan Cleveland 2.14,96 | Rodney Lawson 2.15,68 | Nick Gillingham 2.16,02 | |
100 m fjärilsim | Andrew Baildon 53,98 | Marcel Gery 54,42 | Jason Cooper 54,47 | |
200 m fjärilsim | Anthony Mosse 1.57,33 | Martin Roberts 1.59,95 | Jon Kelly 2.00,37 | |
200 medley | Gary Anderson 2.02,94 | Robert Bruce 2.03,78 | Martin Roberts 2.04,03 | |
400 m medley | Robert Bruce 4.20,26 | Rob Woodhouse 4.21,79 | Jon Kelly 4.23,96 | |
Lagkapp 4 x 100 m frisim | Australien 3.20,05 Andrew Baildon Chris Fydler Ian Vander-Wal Jason Cooper Matthew Renshaw Thomas Stachewicz | England 3.22,61 Austyn Shortman Mark Foster Mike Fibbens Neil Metcalfe Steven Dronsfield | Kanada 3.22,79 Blair Hicken Darren Ward Marcel Gery Stephane Herbert Steven Vandermeulen | |
Lagkapp 4 x 200 m frisim | Australien 7.21,17 Gary Lord Ian Brown Martin Roberts Thomas Stachewicz | Kanada 7.25,53 Edward Parenti Gary Vandermeulen Jon Kelly Turlough O'Hare | Nya Zeeland 7.30,10 Anthony Mosse John Steel Richard Tapper Ross Anderson | |
Lagkapp 4 x 100 m medley | Kanada 3.42,45 Jon Cleveland Marcel Gery Mark Tewksbury Tom Ponting | England 3.43,88 Adrian Moorhouse Austyn Shortman Gary Binfield Mike Fibbens | Australien 3.43,91 Andrew Baildon Chris Fydler Phil Rogers Thomas Stachewicz | |
Damer | ||||
50 m frisim | Lisa Curry-Kenny 25,80 | Karen van Wirdum 26,00 | Andrea Nugent 26,26 | |
100 m frisim | Karen van Wirdum 56,48 | Lisa Curry-Kenny 56,61 | Trish Noall 56,67 | |
200 m frisim | Hayley Lewis 2.00,79 | Jennifer McMahon 2.02,43 | Trish Noall 2.02,66 | |
400 m frisim | Hayley Lewis 4.08,89 | Julie McDonald 4.09,72 | Janelle Elford 4.10,74 | |
800 m frisim | Julie McDonald 8.30,27 | Janelle Elford 8,30,47 | Sheridan Burge-Lopez 8,36,78 | |
100 m ryggsim | Nicole Livingstone 1.02,46 | Anna Simcic 1.02,55 | Johanna Griggs 1.03,69 | |
200 m ryggsim | Anna Simcic 2.12,32 | Nicole Livingstone 2.12,62 | Karen Lord 2.14,53 | |
100 m bröstsim | Keltie Duggan 1.10,74 | Guylaine Cloutier 1.11,22 | Suki Brownsdon 1.11,54 | |
200 m bröstsim | Nathalie Giguère 2.32,16 | Guylaine Cloutier 2.32,91 | Helen Morris 2.33,57 | |
100 m fjärilsim | Lisa Curry-Kenny 1.00,66 | Susie O'Neill 1.01,03 | Madeleine Scarborough 1.01,33 | |
200 m fjärilsim | ayley Lewis 2.32,16 | Helen Morris 2.32,91 | Nicole Redford 2.33,57 | |
200 m medley | Nancy Sweetman 2.15,61 | Jodie Clatworthy 2.17,10 | Hayley Lewis 2.17,13 | |
400 m medley | Hayley Lewis 4.42,65 | Jodie Clatworthy 4.45,76 | Donna Procter 4.47,38 | |
Lagkapp 4 x 100 m frisim | Australien 3.46,85 Angela Mullens Karen van Wirdum Lisa Curry-Kenny Susan O'Neill | Kanada 3.48,69 Allison Higson Erin Murphy Kimberley Paton Patricia Noall | England 3.51,26 June Croft Karen Pickering Sharron Davies Zara Long | |
Lagkapp 4 x 200 m frisim | Australien 8.08,95 Hayley Lewis Janelle Elford Jennifer McMahon Julie McDonald | England 8.16,31 Joanna Coull Judy Lancaster June Croft Sharron Davies | Nya Zeeland 8.22,60 Linda Robinson Michelle Burke Phillippa Langrell Sharon Hanley | |
Lagkapp 4 x 100 m medley | Australien 4.10,87 Karen van Wirdum Lara Hooiveld Lisa Curry-Kenny Nicole Livingstone | England 4.11,88 Joanne Deakins Karen Pickering Madeleine Scarborough Suki Brownsdon | Kanada 4.12,20 Keltie Duggan Lori Melien Nancy Sweetnam Patricia Noall |
Skytte
Tyngdlyftning
Källor
- Samväldesspelens webbplats
Fotnoter
- ^ ”1990 Commonwealth Games” (på engelska). Samväldesspelsfederationen. Arkiverad från originalet den 10 december 2017. https://web.archive.org/web/20171210231803/https://www.thecgf.com/games/intro.asp?yr=1990. Läst 10 december 2017.