Europamästerskapen i friidrott 2022
Europamästerskapen i friidrott 2022 | |
Münchens Olympiastadion | |
Datum | 15–21 augusti 2022[1] |
---|---|
Grenar | 50 grenar i 1 sport |
Arrangör | EAA |
Deltagare | |
Nationer | 48[2] |
Aktiva | 1 540[2] |
Män | 805[2] |
Kvinnor | 735[2] |
Värdskap | |
Land | Tyskland |
Plats | München, Tyskland |
Arena | Münchens Olympiastadion |
Rom 2024 → |
Europamästerskapen i friidrott 2022 arrangerades i München i Tyskland mellan den 15 och 21 augusti 2022.[1] Det var den 25:e upplagan av mästerskapen.
Dessa mästerskap var en del av Europeiska idrottsmästerskapen 2022.
Program
Förkortning | K | H | SF | F |
---|---|---|---|---|
Förklaring | Kval | Försöksheat | Semifinal | Final |
|
|
Resultat
Herrar
Förkortningar | |
---|---|
0MR0 | Mästerskapsrekord |
0NR0 | Nationsrekord |
0PB0 | Personligt rekord |
0SB0 | Säsongsbästa |
0VB0 | Världsårsbästa |
0VR0 | Världsrekord |
0EL0 | Europaårsbästa |
0AR0 | Kontinentalt rekord |
Likhetstecken (=) betyder att rekordet är tangerat bästa. |
Gång- och löpgrenar
Gren | Guld | Silver | Brons | |||
100 meter | Marcell Jacobs Italien | 9,95 0=MR0, 0SB0 | Zharnel Hughes Storbritannien | 9,99 | Jeremiah Azu Storbritannien | 10,13 0PB0 |
200 meter | Zharnel Hughes Storbritannien | 20,07 0SB0 | Nethaneel Mitchell-Blake Storbritannien | 20,17 | Filippo Tortu Italien | 20,27 |
400 meter | Matthew Hudson-Smith Storbritannien | 44,53 | Ricky Petrucciani Schweiz | 45,03 0SB0 | Alex Haydock-Wilson Storbritannien | 45,17 |
800 meter | Mariano García Spanien | 1.44,85 0PB0 | Jake Wightman Storbritannien | 1.44,91 0SB0 | Mark English Irland | 1.45,19 |
1 500 meter | Jakob Ingebrigtsen Norge | 3.32,76 0MR0 | Jake Heyward Storbritannien | 3.34,44 | Mario García Spanien | 3.34,88 |
5 000 meter | Jakob Ingebrigtsen Norge | 13.21,13 | Mohamed Katir Spanien | 13.22,98 0SB0 | Yemaneberhan Crippa Italien | 13.24,83 |
10 000 meter | Yemaneberhan Crippa Italien | 27.46,13 | Zerei Kbrom Mezngi Norge | 27.46,94 0PB0 | Yann Schrub Frankrike | 27.47,13 0PB0 |
Maraton | Richard Ringer Tyskland | 2:10.21 0SB0 | Maru Teferi Israel | 2:10.23 | Gashau Ayale Israel | 2:10.29 0SB0 |
110 meter häck | Asier Martínez Spanien | 13,14 0-EL0 | Pascal Martinot-Lagarde Frankrike | 13,14 0-EL0 | Just Kwaou-Mathey Frankrike | 13,33 |
400 meter häck | Karsten Warholm Norge | 47,12 0MR0 | Wilfried Happio Frankrike | 48,56 | Yasmani Copello Turkiet | 48,78 |
3 000 meter hinder | Topi Raitanen Finland | 8.21,80 | Ahmed Abdelwahed Italien | 8.22,35 | Osama Zoghlami Italien | 8.23,44 |
4 × 100 meter stafett | Storbritannien Jeremiah Azu Zharnel Hughes Jona Efoloko Nethaneel Mitchell-Blake Harry Aikines-Aryeetey* Tommy Ramdhan* | 37,67 0MR0 | Frankrike Méba-Mickaël Zeze Pablo Matéo Ryan Zeze Jimmy Vicaut | 37,94 0SB0 | Polen Adrian Brzeziński Przemysław Słowikowski Patryk Wykrota Dominik Kopeć Mateusz Siuda* | 38,15 0NR0 |
4 × 400 meter stafett | Storbritannien Matthew Hudson-Smith Charlie Dobson Lewis Davey Alex Haydock-Wilson Joe Brier* Rio Mitcham* | 2.59,35 0SB0 | Belgien Alexander Doom Julien Watrin Kévin Borlée Dylan Borlée Jonathan Borlée* Jonathan Sacoor* | 2.59,49 | Frankrike Gilles Biron Loïc Prévot Téo Andant Thomas Jordier Simon Boypa* | 2.59,64 0SB0 |
20 km gång | Álvaro Martín Spanien | 1:19.11 0PB0 | Perseus Karlström Sverige | 1:19.23 | Diego García Carrera Spanien | 1:19.45 0SB0 |
35 km gång | Miguel Ángel López Spanien | 2:26.49 | Christopher Linke Tyskland | 2:29.30 0PB0 | Matteo Giupponi Italien | 2:30.34 0PB0 |
Teknikgrenar
Gren | Guld | Silver | Brons | |||
Höjdhopp | Gianmarco Tamberi Italien | 2,30 m | Tobias Potye Tyskland | 2,27 m | Andrij Protsenko Ukraina | 2,27 m |
Stavhopp | Armand Duplantis Sverige | 6,06 m 0MR0 | Bo Kanda Lita Baehre Tyskland | 5,85 m | Pål Haugen Lillefosse Norge | 5,75 m |
Längdhopp | Miltiadis Tentoglou Grekland | 8,52 m 0MR0 | Thobias Montler Sverige | 8,06 m | Jules Pommery Frankrike | 8,06 m |
Tresteg | Pedro Pichardo Portugal | 17,50 m | Andrea Dallavalle Italien | 17,04 m | Jean-Marc Pontvianne Frankrike | 16,94 m |
Kulstötning | Filip Mihaljević Kroatien | 21,88 m 0SB0 | Armin Sinančević Serbien | 21,39 m | Tomáš Staněk Tjeckien | 21,26 m |
Diskus | Mykolas Alekna Litauen | 69,78 m 0MR0 | Kristjan Čeh Slovenien | 68,28 m | Lawrence Okoye Storbritannien | 67,14 m 0SB0 |
Spjutkastning | Julian Weber Tyskland | 87,66 m | Jakub Vadlejch Tjeckien | 87,28 m | Lassi Etelätalo Finland | 86,44 m 0PB0 |
Släggkastning | Wojciech Nowicki Polen | 82,00 m 0VB0 | Bence Halász Ungern | 80,92 m 0PB0 | Eivind Henriksen Norge | 79,45 m |
Mångkamp
Gren | Guld | Silver | Brons | |||
Tiokamp | Niklas Kaul Tyskland | 8 545 p 0SB0 | Simon Ehammer Schweiz | 8 468 p 0NR0 | Janek Õiglane Estland | 8 346 p |
Damer
Förkortningar | |
---|---|
0MR0 | Mästerskapsrekord |
0NR0 | Nationsrekord |
0PB0 | Personligt rekord |
0SB0 | Säsongsbästa |
0VB0 | Världsårsbästa |
0VR0 | Världsrekord |
0EL0 | Europaårsbästa |
0AR0 | Kontinentalt rekord |
Likhetstecken (=) betyder att rekordet är tangerat bästa. |
Gång- och löpgrenar
Gren | Guld | Silver | Brons | |||
100 meter | Gina Lückenkemper Tyskland | 10,99 0=SB0 | Mujinga Kambundji Schweiz | 10,99 | Daryll Neita Storbritannien | 11,00 |
200 meter | Mujinga Kambundji Schweiz | 22,32 | Dina Asher-Smith Storbritannien | 22,43 | Ida Karstoft Danmark | 22,72 |
400 meter | Femke Bol Nederländerna | 49,44 0EL0, 0NR0 | Natalia Kaczmarek Polen | 49,94 | Anna Kiełbasińska Polen | 50,29 |
800 meter | Keely Hodgkinson Storbritannien | 1.59,04 | Rénelle Lamote Frankrike | 1.59,49 | Anna Wielgosz Polen | 1.59,87 |
1 500 meter | Laura Muir Storbritannien | 4.01,08 | Ciara Mageean Irland | 4.02,56 | Sofia Ennaoui Polen | 4.03,59 |
5 000 meter | Konstanze Klosterhalfen Tyskland | 14.50,47 | Yasemin Can Turkiet | 14.56,91 | Eilish McColgan Storbritannien | 14.59,34 |
10 000 meter | Yasemin Can Turkiet | 30.32,57 | Eilish McColgan Storbritannien | 30.41,05 | Lonah Chemtai Salpeter Israel | 30.46,37 |
Maraton | Aleksandra Lisowska Polen | 2:28.36 0SB0 | Matea Parlov Koštro Kroatien | 2:28.42 | Nienke Brinkman Nederländerna | 2:28.52 |
100 meter häck | Pia Skrzyszowska Polen | 12,53 | Luca Kozák Ungern | 12,69 0=NR0 | Ditaji Kambundji Schweiz | 12,74 |
400 meter häck | Femke Bol Nederländerna | 52,67 0MR0 | Viktoriya Tkachuk Ukraina | 54,30 | Anna Ryzjykova Ukraina | 54,86 |
3 000 meter hinder | Luiza Gega Albanien | 9.11,31 0MR0 | Lea Meyer Tyskland | 9.15,35 0PB0 | Elizabeth Bird Storbritannien | 9.23,18 |
4 × 100 meter stafett | Tyskland Alexandra Burghardt Lisa Mayer Gina Lückenkemper Rebekka Haase Jessica-Bianca Wessolly* | 42,34 | Polen Pia Skrzyszowska Anna Kiełbasińska Marika Popowicz-Drapała Ewa Swoboda Magdalena Stefanowicz* Martyna Kotwiła* | 42,61 0NR0 | Italien Zaynab Dosso Dalia Kaddari Anna Bongiorni Alessia Pavese Gloria Hooper* | 42,84 |
4 × 400 meter stafett | Nederländerna Eveline Saalberg Lieke Klaver Lisanne de Witte Femke Bol Andrea Bouma* Laura de Witte* | 3.20,87 0EL0, 0NR0 | Polen Anna Kiełbasińska Iga Baumgart-Witan Justyna Święty-Ersetic Natalia Kaczmarek Kinga Gacka* Małgorzata Hołub-Kowalik* | 3.21,68 0SB0 | Storbritannien Victoria Ohuruogu Ama Pipi Jodie Williams Nicole Yeargin Zoey Clark* Laviai Nielsen* | 3.21,74 0SB0 |
20 km gång | Antigoni Drisbioti Grekland | 1:29.03 0PB0 | Katarzyna Zdziebło Polen | 1:29.20 | Saskia Feige Tyskland | 1:29.25 0PB0 |
35 km gång | Antigoni Drisbioti Grekland | 2:47.00 | Raquel González Spanien | 2:49.10 | Viktória Madarász Ungern | 2:49.58 0PB0 |
Teknikgrenar
Gren | Guld | Silver | Brons | |||
Höjdhopp | Jaroslava Mahutjich Ukraina | 1,95 m | Marija Vuković Montenegro | 1,95 m | Angelina Topić Serbien | 1,93 m |
Stavhopp | Wilma Murto Finland | 4,85 m 0=MR0 | Katerina Stefanidi Grekland | 4,75 m 0SB0 | Tina Šutej Slovenien | 4,75 m |
Längdhopp | Ivana Vuleta Serbien | 7,06 m 0=SB0 | Malaika Mihambo Tyskland | 7,03 m | Jazmin Sawyers Storbritannien | 6,80 m |
Tresteg | Maryna Bech-Romantjuk Ukraina | 15,02 m 0EL0 | Kristiina Mäkelä Finland | 14,64 m 0NR0 | Hanna Knyazyeva-Minenko Israel | 14,45 m |
Kulstötning | Jessica Schilder Nederländerna | 20,24 m 0EL0 | Auriol Dongmo Portugal | 19,82 m 0NR0 | Jorinde van Klinken Nederländerna | 18,94 m |
Diskus | Sandra Perković Kroatien | 67,95 m | Kristin Pudenz Tyskland | 67,87 m 0PB0 | Claudine Vita Tyskland | 65,20 m 0SB0 |
Spjutkastning | Elina Tzengko Grekland | 65,81 m 0PB0 | Adriana Vilagoš Serbien | 62,01 m | Barbora Špotáková Tjeckien | 60,68 m |
Släggkastning | Bianca Ghelber Rumänien | 72,72 m | Ewa Różańska Polen | 72,12 m 0PB0 | Sara Fantini Italien | 71,58 m |
Mångkamp
Gren | Guld | Silver | Brons | |||
Sjukamp | Nafissatou Thiam Belgien | 6 628 p | Adrianna Sułek Polen | 6 532 p | Annik Kälin Schweiz | 6 515 p 0NR0 |
Medaljtabell
* Värdland ( Tyskland)
Nr | Nation | Guld | Silver | Brons | Totalt |
---|---|---|---|---|---|
1 | Tyskland (GER)* | 7 | 7 | 2 | 16 |
2 | Storbritannien (GBR) | 6 | 6 | 8 | 20 |
3 | Spanien (ESP) | 4 | 3 | 3 | 10 |
4 | Grekland (GRE) | 4 | 1 | 0 | 5 |
5 | Nederländerna (NED) | 4 | 0 | 2 | 6 |
6 | Polen (POL) | 3 | 6 | 5 | 14 |
7 | Italien (ITA) | 3 | 2 | 6 | 11 |
8 | Norge (NOR) | 3 | 1 | 2 | 6 |
9 | Ukraina (UKR) | 2 | 1 | 2 | 5 |
10 | Finland (FIN) | 2 | 1 | 1 | 4 |
11 | Kroatien (CRO) | 2 | 1 | 0 | 3 |
12 | Schweiz (SUI) | 1 | 3 | 2 | 6 |
13 | Serbien (SRB) | 1 | 2 | 1 | 4 |
14 | Sverige (SWE) | 1 | 2 | 0 | 3 |
15 | Israel (ISR) | 1 | 1 | 3 | 5 |
16 | Turkiet (TUR) | 1 | 1 | 1 | 3 |
17 | Belgien (BEL) | 1 | 1 | 0 | 2 |
Portugal (POR) | 1 | 1 | 0 | 2 | |
19 | Albanien (ALB) | 1 | 0 | 0 | 1 |
Litauen (LTU) | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Rumänien (ROU) | 1 | 0 | 0 | 1 | |
22 | Frankrike (FRA) | 0 | 4 | 5 | 9 |
23 | Ungern (HUN) | 0 | 2 | 1 | 3 |
24 | Tjeckien (CZE) | 0 | 1 | 2 | 3 |
25 | Irland (IRL) | 0 | 1 | 1 | 2 |
Slovenien (SLO) | 0 | 1 | 1 | 2 | |
27 | Montenegro (MNE) | 0 | 1 | 0 | 1 |
28 | Danmark (DEN) | 0 | 0 | 1 | 1 |
Estland (EST) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Totalt (29 nationer) | 50 | 50 | 50 | 150 |
Källor
- ^ [a b c d] ”ATHLETICS TIMETABLE”. Europeiska friidrottsförbundet. Arkiverad från originalet den 17 augusti 2022. https://web.archive.org/web/20220817170120/https://assets.munich2022.com/default/0001/02/8dc7f5d3069e3dd0d38916436ac6255855b63e71.pdf. Läst 8 augusti 2022.
- ^ [a b c d] ”Final Entries - Athletes List by event and SB”. european-athletics.com. Arkiverad från originalet den 9 augusti 2022. https://web.archive.org/web/20220809142822/https://directus.european-athletics.com/downloads/d25ea5a2-dc38-4a65-a524-85ab1603d074/ECH%202022%20-%20Final%20Entries%20Athletes%20List%20By%20Event%20-%20Season%20Best%20(1).pdf. Läst 9 augusti 2022.
Externa länkar
- EAA:s officiella hemsida
- EM:s officiella hemsida
|