Светско првенство у хокеју на леду 1983. 1983 IIHF World Championship |
---|
Домаћин | Западна Немачка |
---|
Време одржавања | 16. април – 2. мај |
---|
Екипа | 8 |
---|
Дворане | 3 (у 3 града) |
---|
Шампион | СССР (19. титула) |
---|
Други | Чехословачка |
---|
Трећи | Канада |
---|
Статистика |
---|
Одиграно утакмица | 40 |
---|
Голова | 263 (6.58 по мечу) |
---|
Гледалаца | 189 555 (4 739 по мечу) |
---|
Најефикаснији играч | Сергеј Макаров (18 поена) |
---|
|
Светско првенство у хокеју на леду 1983. је било 49. светско хокејашко првенство које се одржало од 16. априла до 2. маја 1983. у Западној Немачкој - Група А, Јапану – Група Б и Мађарској - Група Ц. Такмичење је уједно представљало и 60. европско првенство за европске репрезентације. Светско првенство је по деветнаести пут освојио Совјетски Савез. Европско првенство је по двадесетдруги пут освојио Совјетски Савез.
Светско првенство Група А
У Групи А су се такмичиле осам најбољих репрезентација које су се бориле од првог до осмог места. Четири првопласиране екипе пласирале су се у финалну групу од 1-4 места, преостале четири екипе наставиле су такмичење за пласман од 5-8 места.
Први круг – Дортмунд, Диселдорф и Минхен, З. Немачка
Датум | Репрезентација | Репрезентација | Резултат | Трећине |
16. април | СССР | Источна Немачка | 3:0 | (0:0,2:0,1:0) |
16. април | Шведска | Западна Немачка | 5:1 | (1:1,2:0,2:0) |
16. април | Чехословачка | Финска | 4:2 | (1:0,1:1,2:1) |
16. април | Канада | Италија | 6:0 | (2:0,1:0,3:0) |
17. април | Шведска | Канада | 3:2 | (1:1,2:1,0:0) |
17. април | Чехословачка | Источна Немачка | 6:1 | (1:0,1:1,4:0) |
17. април | СССР | Финска | 3:0 | (1:0,1:0,1:0) |
17. април | Западна Немачка | Италија | 4:0 | (1:0,1:0,2:0) |
19. април | СССР | Канада | 8:2 | (4:1,2:1,2:0) |
19. април | Источна Немачка | Италија | 3:1 | (2:1,1:0,0:0) |
19. април | Чехословачка | Шведска | 4:1 | (2:1,2:0,0:0) |
19. април | Западна Немачка | Финска | 4:3 | (3:2,1:0,0:1) |
20. април | Шведска | Источна Немачка | 5:4 | (1:0,3:2,1:2) |
20. април | СССР | Западна Немачка | 6:0 | (2:0,2:0,2:0) |
21. април | Канада | Чехословачка | 3:1 | (0:1,0:0,3:0) |
21. април | Финска | Италија | 6:2 | (3:0,0:2,3:0) |
22. април | Канада | Финска | 5:1 | (2:1,3:0,0:0) |
22. април | Западна Немачка | Источна Немачка | 4:3 | (1:1,1:1,2:1) |
23. април | СССР | Чехословачка | 5:1 | (1:1,1:0,3:0) |
23. април | Шведска | Италија | 5:1 | (1:1,1:0,3:0) |
24. април | Шведска | Финска | 4:4 | (0:2,2:1,2:1) |
24. април | СССР | Италија | 11:1 | (4:1,5:0,2:0) |
24. април | Западна Немачка | Чехословачка | 3:3 | (1:0,0:3,2:0) |
24. април | Канада | Источна Немачка | 5:2 | (3:1,1:1,1:0) |
25. април | Источна Немачка | Финска | 6:4 | (1:1,1:1,4:2) |
25. април | Канада | Западна Немачка | 3:1 | (0:0,2:1,1:0) |
26. април | Чехословачка | Италија | 11:0 | (3:0,4:0,4:0) |
26. април | СССР | Шведска | 5:3 | (1:1,4:2,0:0) |
| Пласман у Групу од 1-4 места |
| Пласман у Групу од 5-8 места |
# | Репрезентација | ИГ |
Д | Н | П | ГД | ГП | ГР | Б |
1 | СССР | 7 | 7 | 0 | 0 | 41 | 7 | +34 | 14 |
2 | Канада | 7 | 5 | 0 | 2 | 26 | 16 | +10 | 10 |
3 | Чехословачка | 7 | 4 | 1 | 2 | 30 | 15 | +15 | 9 |
4 | Шведска | 7 | 4 | 1 | 2 | 26 | 21 | +5 | 9 |
5 | Западна Немачка | 7 | 3 | 1 | 3 | 17 | 23 | -6 | 7 |
6 | Источна Немачка | 7 | 2 | 0 | 5 | 19 | 28 | -9 | 4 |
7 | Финска | 7 | 1 | 1 | 5 | 20 | 28 | -8 | 3 |
8 | Италија | 7 | 0 | 0 | 7 | 5 | 46 | -41 | 0 |
Финални круг
Група од 5-8 места – Минхен, З. Немачка
Датум | Репрезентација | Репрезентација | Резултат | Трећине |
27. април | Западна Немачка | Италија | 5:4 | (1:1,2:2,2:1) |
27. април | Источна Немачка | Финска | 6:2 | (1:0,1:1,4:1) |
29. април | Италија | Источна Немачка | 3:1 | (0:0,2:0,1:1) |
29. април | Западна Немачка | Финска | 2:4 | (0:2,2:0,0:2) |
1. мај | Финска | Италија | 4:4 | (1:1,2:3,1:0) |
1. мај | Западна Немачка | Источна Немачка | 7:3 | ( 1:0,2:2,4:1) |
# | Репрезентација | ИГ |
Д | Н | П | ГД | ГП | ГР | Б |
5 | Западна Немачка | 10 | 5 | 1 | 4 | 31 | 34 | -3 | 11 |
6 | Источна Немачка | 10 | 3 | 0 | 7 | 29 | 40 | -11 | 6 |
7 | Финска | 10 | 2 | 2 | 6 | 30 | 40 | -10 | 6 |
8 | Италија | 10 | 1 | 1 | 8 | 16 | 56 | -40 | 3 |
Група од 1-4 места – Минхен, З. Немачка
Датум | Репрезентација | Репрезентација | Резултат | Трећине |
28. април | СССР | Шведска | 4:0 | (2:0,2:0,0:0) |
28. април | Чехословачка | Канада | 5:4 | (2:1,3:2,1:0) |
30. април | Канада | Шведска | 3:1 | (1:0,1:1,1:0) |
30. април | СССР | Чехословачка | 1:1 | (0:0,1:0,0:1) |
2. мај | Чехословачка | Шведска | 4:1 | (0:0,4:0,0:1) |
2. мај | СССР | Канада | 8:2 | (1:1,3:0,4:1) |
# | Репрезентација | ИГ |
Д | Н | П | ГД | ГП | ГР | Б |
1 | СССР | 3 | 2 | 1 | 0 | 13 | 3 | +10 | 5 |
2 | Чехословачка | 3 | 2 | 1 | 0 | 10 | 6 | +4 | 5 |
3 | Канада | 3 | 1 | 0 | 2 | 9 | 14 | -5 | 2 |
4 | Шведска | 3 | 0 | 0 | 3 | 2 | 11 | -9 | 0 |
Светско првенство Група Б – Токио, Јапан
У Групи Б су се такмичиле осам репрезентација које су се бориле за пласман од деветог до шеснаестог места. Првопласирана екипа је остварила пласман у Групу А а две последњепласиране екипе су испале у Групу Ц.
Датум | Репрезентација | Репрезентација | Резултат | Трећине |
21. март | Јапан | Југославија | 3:2 | (0:0,2:1,1:1) |
21. март | Румунија | Норвешка | 3:5 | (1:3,2:2,0:0) |
22. март | Пољска | Норвешка | 7:1 | (4:1,1:0,2:0) |
22. март | Аустрија | Швајцарска | 8:8 | (2:3,3:2,3:3) |
22. март | САД | Југославија | 13:2 | (1:0,6:0,6:2) |
23. март | САД | Румунија | 6:2' | (1:0,1:1,4:1) |
23. март | Јапан | Швајцарска | 3:3 | (1:1,2:1,0:1) |
24. март | Пољска | Југославија | 12:2 | (4:1,3:0,5:1) |
24. март | Аустрија | Норвешка | 3:2 | (1:1,2:0,0:1) |
24. март | Јапан | Румунија | 6:2 | (2:1,1:0,3:1) |
25. март | Пољска | Аустрија | 5:5 | (2:2,0:2,3:1) |
25. март | Швајцарска | САД | 2:5 | (0:0,0:2,2:3) |
26. март | Румунија | Југославија | 7:7 | ( 3:2,2:3,2:2) |
26. март | Норвешка | Јапан | 5:4 | (3:1,1:2,1:1) |
27. март | Пољска | Швајцарска | 6:4 | (4:1,1:2,1:1) |
27. март | САД | Аустрија | 3:3 | (1:2,1:0,4:0) |
28. март | Норвешка | Југославија | 6:2 | (1:2,1:0,4:0) |
28. март | Румунија | Швајцарска | 4:3 | ( 2:1,2:1,0:1) |
28. март | САД | Пољска | 6:2 | ( 0:1,6:0,0:1) |
28. март | Јапан | Аустрија | 5:5 | ( 1:1,2:0,2:4) |
30. март | Аустрија | Румунија | 12:2 | ( 1:0,6:1,5:1) |
30. март | Швајцарска | Југославија | 4:1 | ( 1:0,3:0,0:1) |
30. март | Норвешка | САД | 2:8 | (1:2,0:5,1:1) |
30. март | Јапан | Пољска | 1:2 | (0:1,1:0,0:1) |
31. март | Норвешка | Швајцарска | 8:1 | ( 2:1,4:0,2:0) |
31. март | Аустрија | Југославија | 5:2 | (2:1,2:1,1:0) |
31. март | Пољска | Румунија | 9:0 | (4:0,1:0,4:0) |
31. март | САД | Јапан | 12:1 | (4:0,2:0,6:1) |
| Пласман у Групу Б |
| Испали у Групу Ц |
Светско првенство Група Ц – Будимпешта, Мађарска
У Групи Ц су се такмичиле осам репрезентација које су се бориле од седамнаестог до двадесетчетвртог места. Две првопласиране екипе оствариле су пласман у Групу Б.
Датум | Репрезентација | Репрезентација | Резултат | Трећине |
11. март | Данска | Француска | 5:2 | ( 2:0,3:0,0:2) |
11. март | Холандија | Бугарска | 7:2 | ( 2:1,0:1,5:0) |
11. март | Кина | Северна Кореја | 5:2 | ( 2:2,0:0,3:0) |
11. март | Мађарска | Шпанија | 17:2 | ( 5:0,5:1,7:1) |
12. март | Мађарска | Француска | 3:1 | ( 1:0,2:1,0:0) |
12. март | Холандија | Северна Кореја | 11:1 | ( 4:1,2:0,5:0) |
13. март | Данска | Шпанија | 4:0 | ( 1:0,3:0,0:0) |
13. март | Кина | Бугарска | 5:1 | ( 3:0,1:1,1:0) |
14. март | Мађарска | Северна Кореја | 14:1 | ( 0:0,9:0,5:1) |
14. март | Холандија | Француска | 10:0 | ( 3:0,2:0,5:0) |
14. март | Данска | Бугарска | 4:5 | (1:3,0:1,3:1) |
14. март | Шпанија | Кина | 0:5 | (0:1,0:1,0:3) |
15. март | Француска | Северна Кореја | 24:1 | (8:0,7:1,9:0) |
15. март | Холандија | Мађарска | 12:5 | (5:1,6:1,1:3) |
16. март | Кина | Данска | 6:1 | (2:1,4:0,0:0) |
16. март | Бугарска | Шпанија | 4:4 | ( 0:0,2:1,2:3) |
17. март | Холандија | Кина | 12:1 | ( 5:0,4:1,3:0) |
17. март | Француска | Шпанија | 7:1 | ( 1:0,3:1,3:0) |
17. март | Бугарска | Северна Кореја | 4:5 | (1:1,1:2,2:2) |
17. март | Данска | Мађарска | 4:0 | (0:0,2:0,2:0) |
19. март | Мађарска | Бугарска | 7:2 | ( 1:0,4:1,2:1) |
19. март | Холандија | Шпанија | 16:2 | ( 4:1,7:0,5:1) |
19. март | Северна Кореја | Данска | 3:6 | (1:3,2:3,0:0) |
19. март | Кина | Француска | 3:3 | (1:0,1:0,1:3) |
20. март | Шпанија | Северна Кореја | 8:2 | (2:0,3:2,3:0) |
20. март | Холандија | Данска | 10:0 | (2:0,4:0,4:0) |
20. март | Француска | Бугарска | 4:2 | (1:1,2:0,1:1) |
20. март | Мађарска | Кина | 4:3 | (2:1,1:1,1:1) |
# | Репрезентација | ИГ |
Д | Н | П | ГД | ГП | ГР | Б |
17 | Холандија | 7 | 7 | 0 | 0 | 78 | 11 | +67 | 14 |
18 | Мађарска | 7 | 5 | 0 | 2 | 50 | 25 | +25 | 10 |
19 | Кина | 7 | 4 | 1 | 2 | 28 | 23 | +5 | 9 |
20 | Данска | 7 | 4 | 0 | 3 | 24 | 26 | -2 | 8 |
21 | Француска | 7 | 3 | 1 | 3 | 41 | 25 | +16 | 7 |
22 | Бугарска | 7 | 1 | 1 | 5 | 20 | 36 | -16 | 3 |
23 | Шпанија | 7 | 1 | 1 | 5 | 17 | 55 | -38 | 3 |
24 | Северна Кореја | 7 | 1 | 0 | 6 | 15 | 72 | -57 | 2 |
Коначни пласман учесника
Спољашње везе
- Комплетни резултати
- Duplacey, James (1998). Total Hockey: The official encyclopedia of the National Hockey League. Total Sports. стр. 498–528. ISBN 978-0-8362-7114-0.
- Podnieks, Andrew (2010). IIHF Media Guide & Record Book 2011. Moydart Press. стр. 149—50.
Светско првенство у хокеју на леду 1983. на Викимедијиној остави.