Mistrzostwa Oceanii w Rugby 7 Mężczyzn 2019
| |||
Szczegóły turnieju | |||
Gospodarz | Suva, Fidżi | ||
---|---|---|---|
Termin | 7–9 listopada 2019 | ||
Liczba drużyn | 15 | ||
Stadiony | 1 (w 1 mieście) | ||
I miejsce | |||
II miejsce | |||
III miejsce | |||
Statystyki turnieju | |||
Liczba meczów | 43 |
Mistrzostwa Oceanii w Rugby 7 Mężczyzn 2019 – dwunaste mistrzostwa Oceanii w rugby 7 mężczyzn, oficjalne międzynarodowe zawody rugby 7 o randze mistrzostw kontynentu organizowane przez Oceania Rugby mające na celu wyłonienie najlepszej męskiej reprezentacji narodowej w tej dyscyplinie sportu w Oceanii. Odbyły się wraz z turniejem żeńskim w dniach 7–9 listopada 2019 roku w Suvie. Zawody służyły także jako kwalifikacja do innych turniejów.
W finale olimpijskich kwalifikacji Australia – przegrywając do połowy 0:12 – pokonała ostatecznie grające w osłabieniu po czerwonej kartce Samoa, w drugim z półfinałów Japonia uległa Fidżi. W decydującym o tytule spotkaniu lepsi okazali się Australijczycy, piąte miejsce zajęli reprezentanci Tonga zyskując prawo udziału w światowym turnieju barażowym i awans do dwóch turniejów obecnej edycji World Rugby Sevens Series[1][2][3][4].
Informacje ogólne
W połowie września 2017 roku ogłoszono, że Fidżi będzie gościć mistrzostwa Oceanii przez kolejne trzy lata[5][6].
Mistrzostwa stanowiły część kwalifikacji do turnieju rugby 7 na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2020 z awansem dla najlepszej dotychczas niezakwalifikowanej reprezentacji oraz udziałem w zawodach barażowych dla dwóch kolejnych. Ich stawką był również awans do nowozelandzkich i australijskich zawodów sezonu 2019/2020 World Rugby Sevens Series oraz dwa miejsca w kwalifikacjach do sezonu 2020/2021 dla najwyżej uplasowanych – nie licząc mających status core team Fidżi, Nowej Zelandii, Samoa i Australii – drużyn tych zawodów. W rozegranym na ANZ Stadium w Suvie turnieju wzięło udział piętnaście reprezentacji, które rywalizowały w pierwszej fazie systemem kołowym w ramach trzech pięciozespołowych grup, a w pierwszej z nich znalazły się drużyny nie biorące udziału w olimpijskich eliminacjach (w tym mające już zapewniony awans Nowa Zelandia i Fidżi oraz zaproszona Japonia). Zwycięzcy grup B i C zmierzyli się w walce o bezpośredni awans na igrzyska, był to jednocześnie jeden z półfinałów całych mistrzostw, w drugim zaś zmierzyły się dwie czołowe drużyny grupy A[7][8][6][9][10].
Zawody były transmitowane w Internecie oraz w Fiji TV i Sky Sport[7][11]. Najtańsze jednodniowe wejściówki kosztowały 5, a trzydniowe 12 F$[8].
Faza grupowa
Grupa A
Poz. | Drużyna | Mecze | Punkty | Pkt | Status | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
M | W | R | P | + | − | +/− | ||||
1. | Fidżi | 4 | 4 | 0 | 0 | 175 | 5 | +170 | 12 | Mistrzostwa Oceanii |
2. | Japonia | 4 | 3 | 0 | 1 | 98 | 45 | +53 | 10 | Mistrzostwa Oceanii |
3. | Nowa Zelandia | 4 | 2 | 0 | 2 | 114 | 38 | +76 | 8 | Mecze o miejsca 7-10 |
4. | Nowa Kaledonia | 4 | 1 | 0 | 3 | 17 | 180 | −163 | 6 | Mecze o miejsca 11-14 |
5. | Niue | 4 | 0 | 0 | 4 | 7 | 143 | −136 | 4 | Miejsce 15. |
7 listopada 2019 13:12 | Nowa Zelandia | 57:0 | Nowa Kaledonia | ANZ Stadium, Suva |
7 listopada 2019 13:34 | Fidżi | 57:0 | Niue | ANZ Stadium, Suva |
7 listopada 2019 16:02 | Nowa Zelandia | 38:0 | Niue | ANZ Stadium, Suva |
7 listopada 2019 16:30 | Japonia | 50:0 | Nowa Kaledonia | ANZ Stadium, Suva |
7 listopada 2019 19:04 | Nowa Kaledonia | 17:7 | Niue | ANZ Stadium, Suva |
7 listopada 2019 19:26 | Fidżi | 31:0 | Japonia | ANZ Stadium, Suva |
8 listopada 2019 14:40 | Nowa Zelandia | 14:17 | Japonia | ANZ Stadium, Suva |
8 listopada 2019 15:02 | Fidżi | 66:0 | Nowa Kaledonia | ANZ Stadium, Suva |
8 listopada 2019 19:04 | Japonia | 31:0 | Niue | ANZ Stadium, Suva |
8 listopada 2019 19:26 | Fidżi | 21:5 | Nowa Zelandia | ANZ Stadium, Suva |
Grupa B
Poz. | Drużyna | Mecze | Punkty | Pkt | Status | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
M | W | R | P | + | − | +/− | ||||
1. | Samoa | 4 | 4 | 0 | 0 | 166 | 7 | +159 | 12 | Mistrzostwa Oceanii / Kwalifikacja olimpijska |
2. | Papua-Nowa Gwinea | 4 | 3 | 0 | 1 | 77 | 50 | +27 | 10 | Mecz o miejsca 5-6 |
3. | Wyspy Salomona | 4 | 2 | 0 | 2 | 45 | 88 | −43 | 8 | Mecze o miejsca 7-10 |
4. | Wyspy Cooka | 4 | 1 | 0 | 3 | 50 | 101 | −51 | 6 | Mecze o miejsca 7-10 |
5. | Tuvalu | 4 | 0 | 0 | 4 | 27 | 119 | −92 | 4 | Mecze o miejsca 11-14 |
7 listopada 2019 12:28 | Wyspy Cooka | 31:22 | Tuvalu | ANZ Stadium, Suva |
7 listopada 2019 12:50 | Samoa | 33:7 | Papua-Nowa Gwinea | ANZ Stadium, Suva |
7 listopada 2019 15:24 | Wyspy Cooka | 5:17 | Papua-Nowa Gwinea | ANZ Stadium, Suva |
7 listopada 2019 15:46 | Wyspy Salomona | 12:5 | Tuvalu | ANZ Stadium, Suva |
7 listopada 2019 18:20 | Tuvalu | 0:29 | Papua-Nowa Gwinea | ANZ Stadium, Suva |
7 listopada 2019 18:42 | Samoa | 45:0 | Wyspy Salomona | ANZ Stadium, Suva |
8 listopada 2019 13:56 | Wyspy Cooka | 14:21 | Wyspy Salomona | ANZ Stadium, Suva |
8 listopada 2019 14:18 | Samoa | 47:0 | Tuvalu | ANZ Stadium, Suva |
8 listopada 2019 18:20 | Wyspy Salomona | 12:24 | Papua-Nowa Gwinea | ANZ Stadium, Suva |
8 listopada 2019 18:42 | Samoa | 41:0 | Wyspy Cooka | ANZ Stadium, Suva |
Grupa C
Poz. | Drużyna | Mecze | Punkty | Pkt | Status | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
M | W | R | P | + | − | +/− | ||||
1. | Australia | 4 | 4 | 0 | 0 | 201 | 7 | +194 | 12 | Mistrzostwa Oceanii / Kwalifikacja olimpijska |
2. | Tonga | 4 | 3 | 0 | 1 | 97 | 44 | +53 | 10 | Mecz o miejsca 5-6 |
3. | Samoa Amerykańskie | 4 | 2 | 0 | 2 | 41 | 116 | −75 | 8 | Mecze o miejsca 7-10 |
4. | Vanuatu | 4 | 1 | 0 | 3 | 36 | 112 | −76 | 6 | Mecze o miejsca 11-14 |
5. | Nauru | 4 | 0 | 0 | 4 | 26 | 122 | −96 | 4 | Mecze o miejsca 11-14 |
7 listopada 2019 11:44 | Tonga | 29:5 | Samoa Amerykańskie | ANZ Stadium, Suva |
7 listopada 2019 12:06 | Australia | 52:7 | Vanuatu | ANZ Stadium, Suva |
7 listopada 2019 14:40 | Tonga | 34:10 | Vanuatu | ANZ Stadium, Suva |
7 listopada 2019 15:02 | Nauru | 14:17 | Samoa Amerykańskie | ANZ Stadium, Suva |
7 listopada 2019 17:36 | Samoa Amerykańskie | 19:7 | Vanuatu | ANZ Stadium, Suva |
7 listopada 2019 17:58 | Australia | 59:0 | Nauru | ANZ Stadium, Suva |
8 listopada 2019 13:12 | Tonga | 34:5 | Nauru | ANZ Stadium, Suva |
8 listopada 2019 13:34 | Australia | 66:0 | Samoa Amerykańskie | ANZ Stadium, Suva |
8 listopada 2019 17:36 | Nauru | 7:12 | Vanuatu | ANZ Stadium, Suva |
8 listopada 2019 17:58 | Australia | 24:0 | Tonga | ANZ Stadium, Suva |
Faza pucharowa
Mistrzostwa Oceanii / Kwalifikacja olimpijska
Półfinały | Finał | |||||||
9 listopada 2019 | ||||||||
Fidżi | 33 | |||||||
9 listopada 2019 | ||||||||
Japonia | 0 | |||||||
Fidżi | 7 | |||||||
9 listopada 2019 | ||||||||
Australia | 22 | |||||||
Samoa | 12 | |||||||
Australia | 19 | |||||||
Mecz o 3. miejsce | ||||||||
9 listopada 2019 | ||||||||
Japonia | 26 | |||||||
Samoa | 21 | |||||||
9 listopada 2019 16:14 | Fidżi | 33:0 | Japonia | ANZ Stadium, Suva |
9 listopada 2019 16:36 | Samoa | 12:19 | Australia | ANZ Stadium, Suva |
9 listopada 2019 19:50 | Fidżi | 7:22 | Australia | ANZ Stadium, Suva |
9 listopada 2019 18:57 | Japonia | 26:21 | Samoa | ANZ Stadium, Suva |
Mecz o miejsca 5-6
9 listopada 2019 17:20 | Papua-Nowa Gwinea | 0:31 | Tonga | ANZ Stadium, Suva |
Mecze o miejsca 7-10
Półfinały | Finał | |||||||
9 listopada 2019 | ||||||||
Wyspy Salomona | 35 | |||||||
9 listopada 2019 | ||||||||
Samoa Amerykańskie | 5 | |||||||
Wyspy Salomona | 7 | |||||||
9 listopada 2019 | ||||||||
Nowa Zelandia | 39 | |||||||
Nowa Zelandia | 64 | |||||||
Wyspy Cooka | 0 | |||||||
Mecz o 3. miejsce | ||||||||
9 listopada 2019 | ||||||||
Samoa Amerykańskie | 34 | |||||||
Wyspy Cooka | 0 | |||||||
9 listopada 2019 11:28 | Wyspy Salomona | 35:5 | Samoa Amerykańskie | ANZ Stadium, Suva |
9 listopada 2019 11:50 | Nowa Zelandia | 64:0 | Wyspy Cooka | ANZ Stadium, Suva |
9 listopada 2019 14:24 | Wyspy Salomona | 7:39 | Nowa Zelandia | ANZ Stadium, Suva |
9 listopada 2019 14:02 | Samoa Amerykańskie | 34:0 | Wyspy Cooka | ANZ Stadium, Suva |
Mecze o miejsca 11-14
Półfinały | Finał | |||||||
9 listopada 2019 | ||||||||
Nowa Kaledonia | 7 | |||||||
9 listopada 2019 | ||||||||
Tuvalu | 12 | |||||||
Tuvalu | 17 | |||||||
9 listopada 2019 | ||||||||
Nauru | 12 | |||||||
Vanuatu | 14 | |||||||
Nauru | 22 | |||||||
Mecz o 3. miejsce | ||||||||
9 listopada 2019 | ||||||||
Nowa Kaledonia | 7 | |||||||
Vanuatu | 24 | |||||||
9 listopada 2019 10:44 | Nowa Kaledonia | 7:12 | Tuvalu | ANZ Stadium, Suva |
9 listopada 2019 11:06 | Vanuatu | 14:22 | Nauru | ANZ Stadium, Suva |
9 listopada 2019 13:40 | Tuvalu | 17:12 | Nauru | ANZ Stadium, Suva |
9 listopada 2019 13:18 | Nowa Kaledonia | 7:24 | Vanuatu | ANZ Stadium, Suva |
Klasyfikacja końcowa
Miejsce | Reprezentacja | Uwagi |
---|---|---|
1 | Australia | awans na LIO 2020 |
2 | Fidżi | - |
3 | Japonia | - |
4 | Samoa | awans do baraży o LIO 2020 |
5 | Tonga | awans do baraży o LIO 2020, AUS 2020, NZL 2020, kwalifikacji do WRSS |
6 | Papua-Nowa Gwinea | awans na: kwalifikacje do WRSS |
7 | Nowa Zelandia | - |
8 | Wyspy Salomona | - |
9 | Samoa Amerykańskie | - |
10 | Wyspy Cooka | - |
11 | Tuvalu | - |
12 | Nauru | - |
13 | Vanuatu | - |
14 | Nowa Kaledonia | - |
15 | Niue | - |
Przypisy
- ↑ Oceania Teams Converge For The Biggest Oceania Rugby Sevens Championships. oceaniarugby.com. [dostęp 2019-11-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-11-08)]. (ang.).
- ↑ Australia claim a double at 2019 Oceania 7's. oceaniarugby.com. [dostęp 2019-11-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-11-12)]. (ang.).
- ↑ Fiji And Australia Qualify For 2020 Tokyo Olympics. oceaniarugby.com. [dostęp 2019-11-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-11-11)]. (ang.).
- ↑ Fiji women and Australia men qualify for Tokyo 2020. world.rugby. [dostęp 2019-11-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-11-10)]. (ang.).
- ↑ OCEANIA RUGBY SEVENS CHAMPIONSHIPS TO RETURN TO FIJI FOR THE NEXT 3 YEARS. oceaniarugby.com. [dostęp 2017-11-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-19)]. (ang.).
- ↑ a b Oceania Rugby To Host Most Inclusive Sevens Tournament. oceaniarugby.com. [dostęp 2019-11-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-09-19)]. (ang.).
- ↑ a b Pacific's best eye Tokyo 2020 Olympic qualification at Oceania Sevens. world.rugby. [dostęp 2019-11-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-11-06)]. (ang.).
- ↑ a b Oceania Rugby Sevens Championships. oceaniarugby.com. [dostęp 2019-11-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-10-09)]. (ang.).
- ↑ Schedule - Day 1 & 2. pbs.twimg.com. [dostęp 2019-11-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-11-03)]. (ang.).
- ↑ Schedule - Day 3. pbs.twimg.com. [dostęp 2019-11-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-11-04)]. (ang.).
- ↑ Fiji Television To Broadcast Oceania Rugby Sevens Championships. oceaniarugby.com. [dostęp 2019-11-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-11-06)]. (ang.).
Bibliografia
- OCEANIA RUGBY MEN'S SEVENS CHAMPIONSHIP Ladder. oceaniarugby.com. [dostęp 2019-11-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-11-10)]. (ang.).
- OCEANIA RUGBY MEN'S SEVENS CHAMPIONSHIP Season Fixture. oceaniarugby.com. [dostęp 2019-11-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-11-13)]. (ang.).