Jürgen Straub
Jürgen Straub | |||
---|---|---|---|
Født | 3. nov. 1953[1] (70 år) Hildburghausen | ||
Beskjeftigelse | Friidrettsutøver | ||
Nasjonalitet | Tyskland Øst-Tyskland | ||
Utmerkelser | Fedrelandets fortjenstorden i bronse | ||
Jürgen Straub på Commons |
Medaljeoversikt | |||
---|---|---|---|
Konkurrerte for Øst-Tyskland | |||
Sølv | 1980 i Moskva |
Jürgen Straub (født 3. november 1953 i Weitersroda) er en tysk tidligere friidrettsutøver som konkurrerte for Øst-Tyskland, hovedsakelig på 1500 meter.
Han overrasket stort ved å vinne sølvmedalje på 1500 meter i OL 1980 i Moskva, da han splittet den britiske duoen Sebastian Coe (vinner) og Steve Ovett. Straub fikk tredjeplass under Verdenscupen i friidrett i 1977 og 1979.
Tiden 3:33.68 plasserer han på sjetteplass på den tyske adelskalenderen (per 1. september 2006), bak Thomas Wessinghage, Harald Hudak, Jens-Peter Herold, Dieter Baumann og Rüdiger Stenzel.[2]
Straub hevdet seg også stort på 3000 meter hinder, hvor han vant tre nasjonale titler.[3]
Referanser
- ^ World Athletics Database, World Athletics utøver-ID 9774, oppført som Jürgen Straub[Hentet fra Wikidata]
- ^ leichtathletik.de: «„Ewige“ Bestenliste der deutschen Leichtathletik» Arkivert 4. juli 2007 hos Wayback Machine.
- ^ East German championships, men's 3000 m steeplechase
Eksterne lenker
- (de) Jürgen Straub – Munzinger Sportsarchiv
- (en) Jürgen Straub – Olympedia
- (en) Jürgen Straub – World Athletics
- v
- d
- r
- 1966: John Whetton
- 1967: John Whetton
- 1968: John Whetton
- 1969: Edgard Salvé
- 1970: Henryk Szordykowski
- 1971: Henryk Szordykowski
- 1972: Jacky Boxberger
- 1973: Henryk Szordykowski
- 1974: Henryk Szordykowski
- 1975: Thomas Wessinghage
- 1976: Paul-Heinz Wellmann
- 1977: Jürgen Straub
- 1978: Antti Loikkanen
- 1979: Eamonn Coghlan
- 1980: Thomas Wessinghage
- 1981: Thomas Wessinghage
- 1982: José Luis González
- 1983: Thomas Wessinghage
- 1984: Peter Wirz
- 1985: José Luis González
- 1986: José Luis González
- 1987: Han Kulker
- 1988: Ari Suhonen
- 1989: Hervé Phélippeau
- 1990: Jens-Peter Herold
- 1992: Matthew Yates
- 1994: David Strang
- 1996: Mateo Cañellas
- 1998: Rui Silva
- 2000: José Antonio Redolat
- 2002: Rui Silva
- 2005: Ivan Heshko
- 2007: Juan Carlos Higuero
- 2009: Rui Silva
- 2011: Manuel Olmedo
- 2013: Mahiedine Mekhissi-Benabbad
- 2015: Jakub Holuša
- 2017: Marcin Lewandowski
- 2019: Marcin Lewandowski
- 2021: Jakob Ingebrigtsen
- 2023: Jakob Ingebrigtsen