Friidrett under Sommer-OL 1988 – 200 meter menn
Friidrett under Sommer-OL 1988 | ||||
---|---|---|---|---|
Løpsøvelser | ||||
100 m | menn | kvinner | ||
200 m | menn | kvinner | ||
400 m | menn | kvinner | ||
800 m | menn | kvinner | ||
1500 m | menn | kvinner | ||
3000 m | kvinner | |||
5000 m | menn | |||
10,000 m | menn | kvinner | ||
100 m hekk | kvinner | |||
110 m hekk | menn | |||
400 m hekk | menn | kvinner | ||
3000 m hinder | menn | |||
4×100 m stafett | menn | kvinner | ||
4×400 m stafett | menn | kvinner | ||
Landeveisøvelser | ||||
Maraton | menn | kvinner | ||
20 km kappgang | menn | |||
50 km kappgang | menn | |||
Tekniske øvelser | ||||
Lengdehopp | menn | kvinner | ||
Tresteg | menn | |||
Høydehopp | menn | kvinner | ||
Stavsprang | menn | |||
Kulestøt | menn | kvinner | ||
Diskoskast | menn | kvinner | ||
Spydkast | menn | kvinner | ||
Sleggekast | menn | |||
Sammensatte øvelser | ||||
Syvkamp | kvinner | |||
Tikamp | menn |
200 meter menn under Sommer-OL 1988 i Seoul ble arrangert i september 1988 på Olympiastadion [1].
Finale
NR. | FINALE | TID |
---|---|---|
Joe DeLoach (USA) | 19.75 (OR) | |
Carl Lewis (USA) | 19.79 | |
Robson da Silva (BRA) | 20.04 | |
4. | Linford Christie (GBR) | 20.09 (NR) |
5. | Atlee Anthony Mahorn (CAN) | 20.39 |
6. | Gilles Quénéhervé (FRA) | 20.40 |
7. | Michael Rosswess (GBR) | 20.51 |
8. | Bruno Marie-Rose (FRA) | 20.58 |
Semifinaler
NR. | HEAT 1 | TID |
---|---|---|
1. | Carl Lewis (USA) | 20.23 |
2. | Robson da Silva (BRA) | 20.28 |
3. | Atlee Anthony Mahorn (CAN) | 20.43 |
4. | Gilles Quénéhervé (FRA) | 20.54 |
5. | Stefano Tilli (ITA) | 20.59 |
6. | Roy Martin (USA) | 20.62 |
7. | John Regis (GBR) | 20.69 |
8. | Ralf Lubke (FRG) | 21.23 |
NR. | HEAT 2 | TID |
---|---|---|
1. | Joe DeLoach (USA) | 20.06 |
2. | Linford Christie (GBR) | 20.33 |
3. | Bruno Marie-Rose (FRA) | 20.50 |
4. | Michael Rosswess (GBR) | 20.51 |
5. | Cyprian Enweani (CAN) | 20.57 |
6. | Olapade Adeniken (NGR) | 20.67 |
7. | Edgardo Guilbe (PUR) | 20.77 |
8. | Troy Douglas (BER) | 20.84 |
Kvartfinaler
NR. | HEAT 1 | TID |
---|---|---|
1. | Carl Lewis (USA) | 20.57 |
2. | John Regis (GBR) | 20.61 |
3. | Cyprian Enweani (CAN) | 20.62 |
4. | Edgardo Guilbe (PUR) | 20.73 |
5. | Kenji Yamauchi (JPN) | 20.94 |
6. | Jimmy Flemming (ISV) | 21.23 |
7. | Moustafa Kamel Salmi (ALG) | 21.26 |
8. | Ousmane Diarra (MLI) | 21.46 |
NR. | HEAT 2 | TID |
---|---|---|
1. | Bruno Marie-Rose (FRA) | 20.48 |
2. | Roy Martin (USA) | 20.54 |
3. | Troy Douglas (BER) | 20.70 |
4. | Kennedy Ondiek (KEN) | 20.79 |
5. | Attila Kovács (HUN) | 21.19 |
6. | Lee Shiunn-Long (TPE) | 21.34 |
7. | Harouna Pale (BUR) | 21.35 |
NR. | HEAT 3 | TID |
---|---|---|
1. | Linford Christie (GBR) | 20.49 |
2. | Atlee Mahorn (CAN) | 20.59 |
3. | Ralf Lübke (FRG) | 20.80 |
4. | Luís Barroso (POR) | 20.81 |
5. | Patrick Stevens (BEL) | 20.94 |
6. | John Myles-Mills (GHA) | 20.95 |
7. | Andreas Berger (AUT) | 21.40 |
8. | Ibrahima Tamba (SEN) | 21.93 |
NR. | HEAT 4 | TID |
---|---|---|
1. | Joe DeLoach (USA) | 20.56 |
2. | Gilles Quénéhervé (FRA) | 20.77 |
3. | Olapade Adeniken (NGR) | 20.92 |
4. | Norbert Dobeleit (FRG) | 20.98 |
5. | Mark Garner (AUS) | 21.08 |
6. | Jang Jae-Geun (KOR) | 21.35 |
7. | Li Feng (CHN) | 21.38 |
8. | Oliver Daniels (LBR) | 22.25 |
NR. | HEAT 5 | TID |
---|---|---|
1. | Robson da Silva (BRA) | 20.41 |
2. | Stefano Tilli (ITA) | 20.67 |
3. | Michael Rosswess (GBR) | 20.74 |
4. | Daniel Sangouma (FRA) | 20.81 |
5. | Clive Wright (JAM) | 20.87 |
6. | Isiag Adeyanju (NGR) | 21.01 |
7. | Courtney Brown (CAN) | 21.18 |
8. | Samuel Nchinda-Kaya (CMR) | 21.39 |
Heat
Nr. | Heat | Navn | Nasjon | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | Gilles Quénéhervé | Frankrike | 20.55 | Q |
1 | 3 | Atlee Anthony Mahorn | Canada | 20.55 | Q |
3 | 1 | Roy Martin | USA | 20.65 | Q |
3 | 8 | Cyprian Enweani | Canada | 20.65 | Q |
5 | 10 | Stefano Tilli | Italia | 20.68 | Q |
6 | 8 | Daniel Sangouma | Frankrike | 20.70 | Q |
7 | 10 | Carl Lewis | USA | 20.72 | Q |
8 | 10 | Olapade Adeniken | Nigeria | 20.77 | Q |
9 | 6 | Kennedy Ondiek | Kenya | 20.79 | Q |
10 | 3 | Ralf Lübke | Vest-Tyskland | 20.81 | Q |
11 | 8 | Patrick Stevens | Belgia | 20.84 | Q |
12 | 8 | Norbert Dobeleit | Vest-Tyskland | 20.86 | q |
13 | 4 | John Regis | Storbritannia | 20.90 | Q |
14 | 6 | Troy Douglas | Bermuda | 20.91 | Q |
15 | 4 | Clive Wright | Jamaica | 20.94 | Q |
16 | 1 | Michael Rosswess | Storbritannia | 20.95 | Q |
17 | 2 | Kenji Yamauchi | Japan | 20.98 | Q |
17 | 5 | Joe DeLoach | USA | 20.98 | Q |
17 | 6 | Attila Kovács | Ungarn | 20.98 | Q |
20 | 10 | John Myles-Mills | Ghana | 21.04 | q |
21 | 7 | Linford Christie | Storbritannia | 21.05 | Q |
22 | 5 | Mark Garner | Australia | 21.09 | Q |
23 | 5 | Edgardo Guilbe | Puerto Rico | 21.09 | Q |
24 | 2 | Iziaq Adeyanju | Nigeria | 21.10 | Q |
24 | 6 | Pietro Mennea | Italia | 21.10 | q |
26 | 7 | Bruno Marie-Rose | Frankrike | 21.11 | Q |
27 | 9 | Robson da Silva | Frankrike | 21.12 | Q |
28 | 10 | Mostefa-Kamel Selmi | Algerie | 21.24 | q |
29 | 2 | Jang Jae-keun | Sør-Korea | 21.27 | q |
30 | 5 | Andreas Berger | Østerrike | 21.29 | q |
31 | 9 | Luís Barroso | Portugal | 21.31 | Q |
32 | 1 | Harouna Pale | Burma | 21.33 | Q |
32 | 8 | Li Feng | Kina | 21.33 | q |
32 | 9 | Jimmy Flemming | De amerikanske Jomfruøyer | 21.33 | Q |
35 | 1 | Nchinda Samuel-Kaya | Kamerun | 21.45 | q |
35 | 7 | Courtney Brown | Canada | 21.45 | Q |
37 | 2 | Lee Shiunn-Long | Kinesisk Taipei | 21.53 | q |
38 | 8 | Ousmane Diarra | Mali | 21.55 | q |
39 | 3 | Oliver Daniels | Liberia | 21.59 | Q |
40 | 1 | Henri Ndinga | Republikken Kongo | 21.66 | |
41 | 1 | Fabian Muyaba | Zimbabwe | 21.66 | |
42 | 4 | Ibrahima Tamba | Senegal | 21.68 | Q |
43 | 3 | Leung Wing Kwong | Hongkong | 21.69 | |
44 | 7 | Luís Cunha | Portugal | 21.72 | |
45 | 4 | Issa Alassane Ousséni | Benin | 21.74 | |
46 | 6 | Lindel Hodge | De britiske Jomfruøyer | 21.78 | |
47 | 4 | Sunday Olweny | Uganda | 21.79 | |
48 | 6 | Abdullah Al-Khalidi | Oman | 21.82 | |
49 | 2 | Aouf Abdul Rahman Youssef | Irak | 21.88 | |
49 | 6 | Andre Francois | Saint Vincent og Grenadinene | 21.88 | |
51 | 3 | Muhammad Afzal | Pakistan | 21.89 | |
52 | 2 | Takale Tuna | Papua Ny-Guinea | 21.95 | |
53 | 5 | Henriko Atkins | Barbados | 21.98 | |
54 | 10 | Jerry Jeremiah | Vanuatu | 22.01 | |
55 | 1 | Markus Büchel | Liechtenstein | 22.02 | |
56 | 3 | Mohamed Al-Bishi | Saudi-Arabia | 22.09 | |
57 | 8 | Abdullah Ali Ahmed | Libya | 22.11 | |
58 | 7 | Carlos Moreno | Chile | 22.13 | |
59 | 9 | Alexandre Yougbare | Burma | 22.14 | |
60 | 7 | Odia Silweya | Malawi | 22.24 | |
61 | 9 | Gustavo Envela Mahua | Ekvatorial-Guinea | 22.33 | |
62 | 4 | Maloni Bole | Fiji | 22.44 | |
63 | 7 | Peauope Suli | Tonga | 22.49 | |
64 | 1 | Mohamed Shah Alam | Bangladesh | 22.52 | |
65 | 4 | Claude Roumain | Haiti | 22.60 | |
65 | 10 | Howard Lindsay | Antigua og Barbuda | 22.60 | |
67 | 8 | Minh Nguyen Dinh | Vietnam | 22.65 | |
68 | 5 | Robert Loua | Guinea | 22.78 | |
69 | 9 | Benny Kgarametso | Botswana | 22.79 | |
70 | 2 | Sahim Saleh Mehdi | Sør-Jemen | 22.95 | |
71 | 6 | Ismail Asif | Maldivene | 23.17 | |
72 | 9 | Gaspar Fernandes | Angola | 99.98 DQ | |
73 | 4 | Samuel Birch | Liberia | 99.99 DNS | |
74 | 5 | Simon Kipkemboi | Kenya | 99.99 DNS | |
75 | 7 | Boeviyoulou Lawson | Togo | 99.99 DNS |
Referanser
- ^ «Athletics at the 1988 Seoul Summer Games». sports-reference.com. Arkivert fra originalen Bruk av
|arkiv_url=
krever at|arkivdato=
også er angitt (hjelp). Besøkt 12. april 2016. «Arkivert kopi». Archived from the original on 25. september 2008. Besøkt 12. april 2016. CS1-vedlikehold: Uheldig URL (link)
- v
- d
- r
Olympiske mestere på 200 m, menn
- 1900: John Tewksbury
- 1904: Archie Hahn
- 1908: Bobby Kerr
- 1912: Ralph Craig
- 1920: Allen Woodring
- 1924: Jackson Scholz
- 1928: Percy Williams
- 1932: Eddie Tolan
- 1936: Jesse Owens
- 1948: Mel Patton
- 1952: Andy Stanfield
- 1956: Bobby Morrow
- 1960: Livio Berruti
- 1964: Henry Carr
- 1968: Tommie Smith
- 1972: Valerij Borzov
- 1976: Don Quarrie
- 1980: Pietro Mennea
- 1984: Carl Lewis
- 1988: Joe DeLoach
- 1992: Mike Marsh
- 1996: Michael Johnson
- 2000: Kostas Kenteris
- 2004: Shawn Crawford
- 2008: Usain Bolt
- 2012: Usain Bolt
- 2016: Usain Bolt
- 2020: Andre De Grasse
- 2024: Letsile Tebogo
- Menn: EM, VM, OL
- Kvinner: EM, VM, OL
Autoritetsdata