Campeonato Brasileiro Série D 2023
In 2023 werd het vijftiende Campeonato Brasileiro Série D gespeeld. Dit is een competitie die het vierde hoogste niveau in het Braziliaanse voetbal vormt, net onder de Série C. Er nemen 64 clubs deel, waarvan er vier zich plaatsen voor de Série C van 2024. De competitie wordt gespeelde van 6 mei tot 16 september. Ferroviário werd kampioen.
Format
Er namen 64 clubs deel, als volgt bepaald:
- De vier clubs die het voorgaande jaar degradeerden uit de Série C.
- De staat met de eerste plaats op de CBF-ranking mocht vier clubs afvaardigen.
- De plaatsen twee tot en met negen op de ranking mochten drie clubs afvaardigen
- De plaatsen tien tot en met 23 op de ranking mochten twee clubs afvaardigen
- De 24ste tot 27ste plaats op de ranking mochten nog maar één club afvaardigen.
Welke clubs deelnemen aan de Série D wordt bepaald door de staten. Doorgaans wordt de staatscompetitie hiervoor gebruikt, maar er kunnen ook andere criteria voor zijn zoals een staatsbeker.
De 64 teams speelden in acht groepen van acht clubs. De top vier van de groepen plaatst zich voor de tweede fase. Vanaf dan wordt er via een knock-outsysteem gespeeld. De winnaars van de kwartfinales kwalificeren zich voor de Série C. Aangezien er geen Série E is, is er geen degradatie, maar clubs moeten zich het volgende jaar opnieuw kwalificeren voor de Série D via hun staatskampioenschappen.
Deelnemers
Club | Stad | Staat | Hoe geklasseerd | Stadion | Capaciteit |
---|---|---|---|---|---|
Águia de Marabá | Marabá | Pará | 2de best geklasseerde van de Staatscompetitie 2022 | Zinho de Oliveira | 5.000 |
Aimoré | São Leopoldo | Rio Grande do Sul | 3de beste geklasseerde van de Staatscompetitie 2022 | Cristo-Rei | 7.800 |
Anápolis | Anápolis | Goiás | 2de best geklasseerde van de Staatscompetitie 2022 | Jonas Duarte | 20.000 |
ASA | Arapiraca | Alagoas | Vice-Kampioen Staatscompetitie 2022 | Coaracy Fonseca | 12.500 |
Athletic Club | São João del-Rei | Minas Gerais | Beste geklasseerde van de Staatscompetitie 2022 | Arena Unimed | 3.500 |
Atlético Cearense | Fortaleza | Ceará | 17de plaats Série C 2022 | Domingão | 10.500 |
Atlético Alagoinhas | Alagoinhas | Bahia | Kampioen Staatscompetitie 2022 | Carneirão | 16.000 |
Bahia de Feira | Feira de Santana | Bahia | 3de best geklasseerde van de Staatscompetitie 2022 | Arena Cajueiro | 4.000 |
Brasil de Pelotas | Pelotas | Rio Grande do Sul | 18de plaats Série C 2022 | Bento Freitas | 12.314 |
Brasiliense | Taguatinga | Federaal District | Kampioen Metropolitano 2022 | Serejão | 27.000 |
Camboriú | Camboriú | Santa Catarina | Vice-Kampioen Staatscompetitie 2022 | Estádio Eduardo Zeferino Tiago | 4.000 |
Campinense | Campina Grande | Paraíba | 20ste plaats Série C 2022 | Amigão | 19.000 |
Caucaia | Caucaia | Ceará | Vice-Kampioen Staatscompetitie 2022 | João Ronaldo | 2.000 |
Caxias | Caxias do Sul | Rio Grande do Sul | Beste geklasseerde van de Staatscompetitie 2022 | Centenário | 22.132 |
Ceilândia | Ceilândia | Federaal District | Vice-Kampioen Metropolitano 2022 | Abadião | 4.200 |
Concórdia | Concórdia | Santa Catarina | 2de best geklasseerde van de Staatscompetitie 2022 | Domingos Machado de Lima | 5.000 |
Cordino | Barra do Corda | Maranhão | Vice-Kampioen Staatscompetitie 2022 | Leandrão | 1.200 |
CRAC | Catalão | Goiás | 3de beste geklasseerde van de Staatscompetitie 2022 | Arena Rifertil | 8.500 |
Cruzeiro-AL | Arapiraca | Alagoas | Winnaar Copa Alagoas 2022 | Coaracy Fonseca | 12.500 |
Democrata-GV | Governador Valadares | Minas Gerais | 2de best geklasseerde van de Staatscompetitie 2022 | Mamudão | 8.675 |
Falcon | Barra dos Coqueiros | Sergipe | Vice-Kampioen Staatscompetitie 2022 | Estádio João Cruz | 2.000 |
FC Cascavel | Cascavel | Paraná | 3de best geklasseerde van de Staatscompetitie 2022 | Olímpico Regional | 28.125 |
Ferroviária | Araraquara | São Paulo | 2de best geklasseerde van de Staatscompetitie 2022 | Fonte Luminosa | 20.000 |
Ferroviário | Fortaleza | Ceará | 19de plaats Série C 2022 | Presidente Vargas | 20.268 |
Fluminense | Teresina | Piauí | Kampioen Staatscompetitie 2022 | Arena do Guerreiro | 8.000 |
Globo | Ceará-Mirim | Rio Grande do Norte | 2de best geklasseerde van de Staatscompetitie 2022 | Barrettão | 10.000 |
Hercílio Luz | Tubarão | Santa Catarina | 3de best geklasseerde van de Staatscompetitie 2022 | Aníbal Costa | 6.800 |
Humaitá | Porto Acre | Acre | Kampioen Staatscompetitie 2022 | Florestão | 10.000 |
Iguatu | Iguatu | Ceará | 2de best geklasseerde van de Staatscompetitie 2022 | Morenão | 3.600 |
Inter de Limeira | Limeira | São Paulo | 3de best geklasseerde van de Staatscompetitie 2022 | Limeirão | 18.000 |
Interporto | Porto Nacional | Tocantins | Vice-Kampioen Staatscompetitie 2022 | Estádio General Sampaio | 2.000 |
Iporá | Iporá | Goiás | Beste geklasseerde van de Staatscompetitie 2022 | Ferreirão | 6.520 |
Jacuipense | Riachão do Jacuípe | Bahia | Vice-Kampioen Staatscompetitie 2022 | Valfredão | 5.000 |
Maranhão | São Luís | Maranhão | Finalist Copa FMF 2022 | Nhozinho Santos | 12.891 |
Maringá | Maringá | Paraná | Vice-Kampioen Staatscompetitie 2022 | Willie Davids | 16.000 |
Nacional | Manaus | Amazonas | 2de best geklasseerde van de Staatscompetitie 2022 | Arena da Amazônia | 44.000 |
Nacional de Patos | Patos | Paraíba | 2de best geklasseerde van de Staatscompetitie 2022 | José Cavalcanti | 11.500 |
Nova Iguaçu | Nova Iguaçu | Rio de Janeiro | 2de best geklasseerde van de Staatscompetitie 2022 | Laranjão | 1.810 |
Novo Hamburgo | Novo Hamburgo | Rio Grande do Sul | 2de best geklasseerde van de Staatscompetitie 2022 | Estádio do Vale | 5.196 |
Operário | Campo Grande | Mato Grosso do Sul | Kampioen Staatscompetitie 2022 | Jacques da Luz | 4.500 |
CEOV | Várzea Grande | Mato Grosso | Finalist Copa FMF 2022 | Dito Souza | 2.600 |
Pacajus | Pacajus | Ceará | 3de best geklasseerde van de Staatscompetitie 2022 | Estádio Municipal João Ronaldo | 2.000 |
Parnahyba | Parnaíba | Piauí | Vice-Kampioen Staatscompetitie 2022 | Mão Santa | 4.700 |
Patrocinense [1] | Patrocínio | Minas Gerais | 5de best geklasseerde van de Staatscompetitie 2022 | Pedro Alves do Nascimento | 8.000 |
Portuguesa-RJ | Rio de Janeiro | Rio de Janeiro | Vicekampioen Copa Rio 2022 | Luso-Brasileiro | 20.215 |
Potiguar de Mossoró | Mossoró | Rio Grande do Norte | Beste geklasseerde van de Staatscompetitie 2022 | Nogueirão | 5.000 |
Princesa do Solimões | Manacapuru | Amazonas | Vice-Kampioen Staatscompetitie 2022 | Gilbertão | 8.000 |
Real Ariquemes | Ariquemes | Rondônia | Kampioen Staatscompetitie 2022 | Valérião | 2.500 |
Real Noroeste | Águia Branca | Espírito Santo | Kampioen Staatscompetitie 2022 | José Olímpio da Rocha | 5.281 |
Resende | Resende | Rio de Janeiro | Beste geklasseerde van de Staatscompetitie 2022 | Trabalhador | 10.500 |
Retrô Brasil | Camaragibe | Pernambuco | Vice-Kampioen Staatscompetitie 2022 | Arena de Pernambuco | 44.000 |
Santa Cruz | Recife | Pernambuco | 2de best geklasseerde van de Staatscompetitie 2022 | Arruda | 60 044 |
Santo André | Santo André | São Paulo | Beste geklasseerde van de Staatscompetitie 2022 | Bruno José Daniel | 8.000 |
São Francisco | Rio Branco | Acre | Vice-Kampioen Staatscompetitie 2022 | Florestão | 10.000 |
São-Joseense | São José dos Pinhais | Paraná | 2de best geklasseerde van de Staatscompetitie 2022 | Pinhão | 4.047 |
São Raimundo-RR | Boa Vista | Roraima | Kampioen Staatscompetitie 2022 | Canarinho | 4.556 |
Sergipe | Aracaju | Sergipe | Kampioen Staatscompetitie 2022 | Batistão | 15.586 |
Sousa | Sousa | Paraíba | Beste geklasseerde van de Staatscompetitie 2022 | Marizão | 12.400 |
Tocantinópolis | Tocantinópolis | Tocantins | Kampioen Staatscompetitie 2022 | Ribeirão | 8.000 |
Trem | Macapá | Amapá | Kampioen Staatscompetitie 2022 | Zerão | 13.000 |
Tuna Luso | Belém | Pará | Beste geklasseerde van de Staatscompetitie 2022 | Souza | 6.000 |
União Rondonópolis | Rondonópolis | Mato Grosso | Vice-Kampioen Staatscompetitie 2022 | Luthero Lopes | 19.000 |
Vitória | Vitória | Espírito Santo | Vice-Kampioen Staatscompetitie 2022 | Salvador Costa | 3.000 |
XV de Piracicaba | Piracicaba | São Paulo | Winnaar Copa Paulista 2022 | Barão da Serra Negra | 18.000 |
Groepsfase
Groep A1
Plaats | Club | Wed. | W | G | V | Saldo | Ptn. |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Nacional | 14 | 9 | 3 | 2 | 22:7 | 30 |
2. | Tuna Luso | 14 | 8 | 4 | 2 | 21:10 | 28 |
3. | Águia de Marabá | 14 | 6 | 6 | 2 | 18:8 | 24 |
4. | Princesa do Solimões | 14 | 4 | 7 | 3 | 21:13 | 19 |
5. | São Raimundo-RR | 14 | 5 | 3 | 6 | 24:24 | 18 |
6. | Humaitá | 14 | 5 | 3 | 6 | 16:21 | 18 |
7. | São Francisco | 14 | 3 | 0 | 11 | 5:33 | 9 |
8. | Trem | 14 | 2 | 2 | 10 | 8:19 | 8 |
Geplaatst voor tweede fase |
Groep A2
Plaats | Club | Wed. | W | G | V | Saldo | Ptn. |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Ferroviário | 14 | 11 | 3 | 0 | 30:6 | 36 |
2. | Atlético Cearense | 14 | 6 | 5 | 3 | 22:15 | 23 |
3. | Maranhão | 14 | 5 | 6 | 3 | 18:11 | 21 |
4. | Parnahyba | 14 | 4 | 5 | 5 | 14:23 | 17 |
5. | Caucaia | 14 | 3 | 7 | 4 | 20:20 | 16 |
6. | Tocantinópolis | 14 | 3 | 6 | 5 | 14:15 | 15 |
7. | Cordino | 14 | 2 | 5 | 7 | 13:26 | 11 |
8. | Fluminense | 14 | 1 | 5 | 8 | 9:24 | 8 |
Groep A3
Plaats | Club | Wed. | W | G | V | Saldo | Ptn. |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Sousa | 14 | 8 | 2 | 4 | 24:15 | 26 |
2. | Nacional de Patos | 14 | 7 | 3 | 4 | 17:11 | 24 |
3. | Potiguar de Mossoró | 14 | 6 | 5 | 3 | 16:11 | 23 |
4. | Pacajus | 14 | 6 | 4 | 4 | 21:16 | 22 |
5. | Campinense | 14 | 6 | 3 | 5 | 18:14 | 21 |
6. | Santa Cruz | 14 | 5 | 5 | 4 | 15:12 | 20 |
7. | Iguatu | 14 | 5 | 1 | 8 | 16:19 | 16 |
8. | Globo | 14 | 1 | 1 | 12 | 5:34 | 4 |
Geplaatst voor tweede fase |
Groep A4
Plaats | Club | Wed. | W | G | V | Saldo | Ptn. |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Retrô Brasil | 14 | 7 | 5 | 2 | 19:13 | 26 |
2. | Bahia de Feira | 14 | 5 | 6 | 3 | 15:9 | 21 |
3. | ASA | 14 | 6 | 1 | 7 | 14:16 | 19 |
4. | Falcon | 14 | 5 | 4 | 5 | 16:15 | 19 |
5. | Sergipe | 14 | 5 | 4 | 5 | 19:19 | 19 |
6. | Cruzeiro-AL | 14 | 5 | 3 | 6 | 13:22 | 18 |
7. | Atlético Alagoinhas | 14 | 4 | 3 | 7 | 15:18 | 15 |
8. | Jacuipense | 14 | 3 | 6 | 5 | 20:19 | 15 |
Groep A5
Plaats | Club | Wed. | W | G | V | Saldo | Ptn. |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Ceilândia | 14 | 7 | 7 | 0 | 28:5 | 28 |
2. | Anápolis | 14 | 6 | 7 | 1 | 26:6 | 25 |
3. | CEOV | 14 | 7 | 3 | 4 | 29:16 | 24 |
4. | Brasiliense | 14 | 6 | 6 | 2 | 31:11 | 24 |
5. | União Rondonópolis | 14 | 7 | 2 | 5 | 17:9 | 23 |
6. | Iporá | 14 | 4 | 4 | 6 | 20:20 | 16 |
7. | Interporto | 14 | 1 | 3 | 10 | 3:47 | 6 |
8. | Real Ariquemes | 14 | 1 | 2 | 11 | 4:44 | 5 |
Geplaatst voor tweede fase |
Groep A6
Plaats | Club | Wed. | W | G | V | Saldo | Ptn. |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Athletic | 14 | 9 | 2 | 3 | 19:9 | 29 |
2. | Portuguesa-RJ | 14 | 8 | 5 | 1 | 25:12 | 29 |
3. | Democrata-GV | 14 | 7 | 4 | 3 | 18:15 | 25 |
4. | Vitória | 14 | 6 | 2 | 6 | 23:20 | 20 |
5. | Santo André | 14 | 5 | 4 | 5 | 15:16 | 19 |
6. | Resende | 14 | 3 | 5 | 6 | 12:18 | 14 |
7. | Nova Iguaçu | 14 | 2 | 4 | 8 | 15:23 | 10 |
8. | Real Noroeste | 14 | 1 | 4 | 9 | 9:23 | 7 |
Groep A7
Plaats | Club | Wed. | W | G | V | Saldo | Ptn. |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Patrocinense | 14 | 6 | 6 | 2 | 16:8 | 24 |
2. | Maringá | 14 | 6 | 6 | 2 | 13:8 | 24 |
3. | Inter de Limeira | 14 | 6 | 4 | 4 | 15:15 | 22 |
4. | Ferroviária | 14 | 5 | 5 | 4 | 16:11 | 20 |
5. | CRAC | 14 | 5 | 3 | 6 | 16:14 | 18 |
6. | XV de Piracicaba | 14 | 4 | 4 | 6 | 20:21 | 16 |
7. | Cascavel | 14 | 3 | 7 | 4 | 12:17 | 16 |
8. | Operário | 14 | 1 | 5 | 8 | 5:19 | 8 |
Geplaatst voor tweede fase |
Groep A8
Plaats | Club | Wed. | W | G | V | Saldo | Ptn. |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Hercílio Luz | 14 | 8 | 5 | 1 | 21:10 | 29 |
2. | Caxias | 14 | 7 | 2 | 5 | 19:16 | 23 |
3. | Camboriú | 14 | 6 | 4 | 4 | 19:14 | 22 |
4. | Brasil de Pelotas | 14 | 5 | 5 | 4 | 15:13 | 20 |
5. | São-Joseense | 14 | 5 | 5 | 4 | 15:15 | 20 |
6. | Concórdia | 14 | 5 | 4 | 5 | 15:13 | 19 |
7. | Aimoré | 14 | 1 | 7 | 6 | 8:21 | 10 |
8. | Novo Hamburgo | 14 | 1 | 4 | 9 | 13:23 | 7 |
Tweede fase
In geval van gelijkspel worden strafschoppen genomen, tussen haakjes weergegeven. De clubs werden nog steeds geografisch tegen elkaar uitgeloot om verre reizen te vermijden. De clubs uit groep A1 speelden tegen die uit A2, A3 tegen A4, A5 tegen A6 en A7 tegen A8.
Team #1 | Tot. | Team #2 | 1ste wed | 2de wed |
---|---|---|---|---|
Parnahyba | 2 - 3 | Nacional | 2 - 0 | 0 - 3 |
Águia de Marabá | 1 - 4 | Atlético Cearense | 1 - 1 | 0 - 3 |
Princesa do Solimões | 1 - 4 | Ferroviário | 1 - 1 | 0 - 3 |
Maranhão | 3 - 3 (5-4) | Tuna Luso | 1 - 1 | 0 - 0 |
Falcon | 2 - 3 | Sousa | 1 - 1 | 1 - 2 |
Potiguar de Mossoró | 1 - 1 (6-7) | Bahia de Feira | 1 - 0 | 0 - 1 |
Pacajus | 2 - 4 | Retrô Brasil | 1 - 2 | 1 - 2 |
ASA | 2 - 3 | Nacional de Patos | 1 - 0 | 1 - 3 |
Vitória | 1 - 3 | Ceilândia | 1 - 0 | 0 - 3 |
CEOV | 1 - 4 | Portuguesa-RJ | 1 - 0 | 0 - 4 |
Brasiliense | 0 - 2 | Athletic | 0 - 2 | 0 - 0 |
Democrata-GV | 1 - 3 | Anápolis | 0 - 0 | 1 - 3 |
Brasil de Pelotas | 1 - 2 | Patrocinense | 0 - 0 | 1 - 2 |
Inter de Limeira | 1 - 2 | Caxias | 0 - 1 | 1 - 1 |
Ferroviária | 3 - 3 (4-2) | Hercílio Luz | 1 - 1 | 2 - 2 |
Camboriú | 1 - 1 (6-5) | Maringá | 0 - 0 | 1 - 1 |
Derde fase
Ook in de derde fase blijven de clubs regionaal onderverdeeld om verre verplaatsingen te vermijden. In geval van gelijkspel telt de uitdoelpuntregel, indien de stand dan nog hetzelfde is worden er strafschoppen genomen, tussen haakjes weergegeven.
Team #1 | Tot. | Team #2 | 1ste wed | 2de wed |
---|---|---|---|---|
Bahia de Feira | 4 - 3 | Nacional | 2 - 0 | 2 - 3 |
Atlético Cearense | 2 - 4 | Sousa | 1 - 2 | 1 - 2 |
Nacional de Patos | 1 - 3 | Ferroviário | 0 - 0 | 1 - 3 |
Maranhão | 2 - 2 (6-5) | Retrô Brasil | 0 - 0 | 2 - 2 |
Caxias | 0 - 0 (7-6) | Ceilândia | 0 - 0 | 0 - 0 |
Patrocinense | 1 - 3 | Portuguesa-RJ | 0 - 0 | 1 - 3 |
Camboriú | 1 - 2 | Athletic | 1 - 0 | 0 - 2 |
Ferroviária | 2 - 0 | Anápolis | 1 - 0 | 1 - 0 |
Vierde fase
Vanaf de vierde fase zijn de confrontaties niet meer regionaal. De resultaten van de groepsfase en de tweede en derde fase worden opgeteld. De vier clubs met de meeste punten nemen het op tegen de clubs met de minste punten.
kwartfinale | halve finale | finale | ||||||||||||||||
Caxias | 1 | 1 | 2 | |||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Portuguesa-RJ | 1 | 0 | 1 | |||||||||||||||
Caxias | 1 | 0 | 1 | |||||||||||||||
Ferroviário | 1 | 1 | 2 | |||||||||||||||
Maranhão | 1 | 1 | 2 (0) | |||||||||||||||
Ferroviário | 1 | 1 | 2 (3) | |||||||||||||||
Ferroviário | 0 | 2 | 2 | |||||||||||||||
Ferroviária | 0 | 1 | 1 | |||||||||||||||
Ferroviária | 1 | 1 | 2 | |||||||||||||||
Sousa | 0 | 1 | 1 | |||||||||||||||
Ferroviária | 1 | 2 | 3 | |||||||||||||||
Athletic | 0 | 1 | 1 | |||||||||||||||
Bahia de Feira | 0 | 1 | 1 | |||||||||||||||
Athletic | 2 | 0 | 2 |
Bronnen, noten en/of referenties Dit artikel of een eerdere versie ervan is een (gedeeltelijke) vertaling van het artikel Campeonato Brasileiro de Futebol de 2023 - Série D op de Portugeestalige Wikipedia, dat onder de licentie Creative Commons Naamsvermelding/Gelijk delen valt. Zie de bewerkingsgeschiedenis aldaar.
|