Terbuka Ireland
Antarabangsa Ireland atau Terbuka Ireland dalam sukan badminton ialah sebuah kejohanan terbuka antarabangsa yang diadakan di Ireland sejak 1902 dan dengan itu merupakan salah satu kejohanan badminton tertua di dunia. Walau bagaimanapun, ia terganggu oleh dua Perang Dunia. Kejohanan ini kini merupakan sebahagian daripada Litar Badminton Eropah dan diadakan pada awal Disember setiap tahun sebagai sebahagian daripada negara-negara rumah siri kejohanan antarabangsa Home Nations yang termasuk Terbuka Scotland dan Terbuka Wales dalam tiga minggu berturut-turut. Kejohanan ini sebahagian besar dan dalam beberapa tahun kebelakangan ini telah menjadi acara antarabangsa yang diberi nilai. Pengecualian baru-baru ini adalah pada 2012 apabila taraf kejohanan diturunkan ke siri antarabangsa kerana faktor pembiayaan. Edisi terkini telah diadakan di Pusat Badminton Baldoyle kecuali untuk pertandingan 2007 dan 2011 yang diadakan di Lisburn, Ireland Utara.
Terbuka Ireland merupakan kejohanan antarabangsa senior pertama yang dimenangi oleh Carolina Marin dari Sepanyol pada usia 16 tahun pada 2009. Marin seterusnya memenangi Kejohanan Eropah & Dunia pada 2014 di Copenhagen serta Seluruh England yang diidamkan pada 2015 di Birmingham, England. Beliau kemudian menambah satu lagi gelaran dunia pada 2015. Marin kemudiannya meraih emas Olimpik di Rio 2016.
Pada 2016, Terbuka Ireland berpindah ke Arena Dewan Kebangsaan baharu di Blanchardstown, Dublin sebagai acara pertama dalam arena seni baharu sebelum pembukaan rasminya pada Januari 2017. Edisi Disember 2017 kembali kepada kejohanan peringkat Siri Antarabangsa yang menyaksikan tiga pemain/pasangan Ireland mara ke akhir.
Juara terdahulu
Tahun | Perseorangan lelaki | Perseorangan wanita | Beregu lelaki | Beregu wanita | Beregu campuran |
---|---|---|---|---|---|
1902 | Blayney Hamilton | tiada pertandingan | Willoughby Hamilton Blayney Hamilton | tiada pertandingan | Blayney Hamilton R. H. Goff |
1903 | G. Lucas R. D. Marshal | Meriel Lucas Mabel Hardy | Leonard Ransford Mabel Hardy | ||
1904 | Blayney Hamilton T. D. Good | Meriel Lucas Ethel B. Thomson | |||
1905 | Henry Norman Marrett | Henry Norman Marrett Albert Prebble | Norman Wood Hazel Hogarth | ||
1906 | tiada pertandingan | ||||
1907 | Arthur Cave | Blayney Hamilton T. D. Good | Hazel Hogarth Muriel Bateman | ||
1908 | Meriel Lucas Margaret Larminie | Blayney Hamilton Meriel Lucas | |||
1909 | Frank Chesterton George Thomas | Hazel Hogarth Muriel Bateman | George Thomas Hazel Hogarth | ||
1910 | Frank Chesterton | Muriel Bateman Margaret Larminie | George Thomas Margaret Larminie | ||
1911 | George Thomas | Guy A. Sautter George Thomas | Lavinia Clara Radeglia Margaret Larminie | ||
1912 | Guy A. Sautter | Lavinia Clara Radeglia Margaret Tragett | George Thomas Margaret Tragett | ||
1913 | George Thomas | Robert Plews Margaret Tragett | Guy A. Sautter Hazel Hogarth | ||
1914 | Robert Plews George Thomas | Lavinia Clara Radeglia Constance Pierson | George Thomas Hazel Hogarth | ||
1915– 1919 | tiada pertandingan kerana Perang Dunia Pertama | ||||
1920 | George Thomas | tiada pertandingan | Frederick Kennedy R. H. Lambert | Hazel Hogarth Lavinia Clara Radeglia | George Thomas Hazel Hogarth |
1921 | Frank Devlin Robert Plews | Hazel Hogarth E. F. Stewart | |||
1922 | Guy A. Sautter | Gordon 'Curly' Mack George Thomas | Marjorie Barrett Kitty McKane | Guy A. Sautter Eveline Peterson | |
1923 | Gordon 'Curly' Mack | D. Pilkington D. Anderson | Frank Devlin E. F. Stewart | ||
1924 | Frank Devlin | Marian Horsley | A. M. Head Kitty McKane | Gordon 'Curly' Mack Margaret Tragett | |
1925 | Gordon 'Curly' Mack | Margaret Tragett | Gordon 'Curly' Mack R. A. Goff | A. M. Head M. Homan | |
1926 | Frank Devlin | Raoul du Roveray George Thomas | Marian Horsley Violet Elton | Frank Hodge Violet Elton | |
1927 | George Thomas | D. Pilkington | Gordon 'Curly' Mack George Thomas | D. Pilkington Ada Good | Gordon 'Curly' Mack A. M. Head |
1928 | Albert Harbot | Marjorie Barrett | Albert Harbot George Thomas | Marjorie Barrett Violet Elton | Albert Harbot Violet Elton |
1929 | Willoughby Hamilton | Derreen Good | J. D. M. McCallum George Thomas | D. Pilkington Ada Good | James Barr C. T. Duncan |
1930 | Betty Uber | Herbert Uber Donald Hume | Marian Horsley Betty Uber | Herbert Uber Betty Uber | |
1931 | Marian Horsley | Gordon 'Curly' Mack Frank Devlin | Marian Horsley C. T. Duncan | Frank Devlin Marian Horsley | |
1932 | Raymond White | Betty Uber | Donald Hume Ralph Nichols | Marian Horsley Betty Uber | Donald Hume Betty Uber |
1933 | Willoughby Hamilton | Olive Wilson | Thomas Boyle James Rankin | Marian Horsley Olive Wilson | James Rankin Mavis Hamilton |
1934 | Raymond White | Thelma Kingsbury | Ian Maconachie Willoughby Hamilton | Marian Horsley Betty Uber | Donald Hume Betty Uber |
1935 | James Rankin | Alice Teague | Ian Maconachie James Rankin | Marian Horsley Olive Wilson | Ian Maconachie Marian Horsley |
1936 | Ralph Nichols | Thelma Kingsbury | Marian Horsley Betty Uber | Donald Hume Betty Uber | |
1937 | James Rankin | Elizabeth Anderson | Mavis Macnaughton Norma Stoker | James Rankin Olive Wilson | |
1938 | Thomas Boyle | Daphne Young | Kenneth Wilson Alan Titherley | Daphne Young Norma Stoker | Thomas Boyle Olive Wilson |
1939 | A. S. Samuel | Mavis Macnaughton | Thomas Boyle James Rankin | Mavis Macnaughton Olive Wilson | |
1940– 1946 | tiada pertandingan kerana Perang Dunia Kedua | ||||
1947 | Noel B. Radford | Queenie Allen | Thomas Boyle James Rankin | Queenie Allen Betty Uber | Ralph Nichols Bessie Shearlaw |
1948 | Noel B. Radford Frank Peard | Nora Conway Barbara J. Good | Tom Wingfield V. E. Duringer | ||
1949 | Ong Poh Lim | Ong Poh Lim Lim Kee Fong | Queenie Allen Betty Uber | Harold Marsland Queenie Allen | |
1950 | Frank Peard | Nancy Horner | Frank Peard Jim FitzGibbon | Nora Conway B. Potter | James C. Mackay Nancy Horner |
1951 | Eddy B. Choong | Elisabeth O'Beirne | Harold Marsland Kenneth Greasley | Elisabeth O'Beirne Amy Choong | Eddy B. Choong Amy Choong |
1952 | Jean Lawless | David E. L. Choong Eddy B. Choong | Jean Lawless Barbara J. Good | Heah Hock Aun Joy Saunders | |
1953 | Iris Cooley | Iris Cooley June White | Eddy B. Choong June White | ||
1954 | Jeffrey Robson | Heather Robson | Frank Peard Jim FitzGibbon | Wilfred Robinson Nancy Horner | |
1955 | Tony Jordan | Iris Cooley | Warwick Shute John Best | Tony Jordan June White | |
1956 | James Doyle | Mary O'Sullivan | Alastair Russel Alistair McIntyre | Marjory B. Forrester Maggie A. McIntosh | Ray Smyth Sheila Smyth |
1957 | Eddy B. Choong | Iris Rogers | Eddy B. Choong Oon Chong Teik | Iris Rogers June Timperley | Tony Jordan June Timperley |
1958 | Oon Chong Jin | Yvonne Kelly | Oon Chong Jin Oon Chong Teik | Catherine Dunglison Gladys Massie | Mac Henderson Helen McIntosh |
1959 | Trevor Coates | Heather Ward | Tony Jordan Ronald Lockwood | Iris Rogers June Timperley | Tony Jordan June Timperley |
1960 | Robert McCoig | Mary O'Sullivan | Robert McCoig Frank Shannon | Yvonne Kelly Mary O'Sullivan | Robert McCoig Wilma Tyre |
1961 | Trevor Coates | Ursula Smith | Hugh Findlay Ronald Lockwood | Sue Peard Lena Rea | Tony Jordan June Timperley |
1962 | Charoen Wattanasin | Robert McCoig Frank Shannon | Yvonne Kelly Mary O'Sullivan | Robert McCoig Wilma Tyre | |
1963 | Colin Beacom | Tony Jordan Peter Wadell | Brenda Parr Jennifer Pritchard | Kenneth Derrick Margaret Barrand | |
1964 | Robert McCoig | Judy Hashman | Robert McCoig Frank Shannon | Sue Peard Judy Hashman | Robert McCoig Judy Hashman |
1965 | Richard Purser | Angela Bairstow | Roger Mills David Horton | Ursula Smith Jennifer Pritchard | John Havers Margaret Barrand |
1966 | Lee Kin Tat | Mary Bryan | Robert McCoig Mac Henderson | Yvonne Kelly Mary Bryan | Mac Henderson Catherine Dunglison |
1967 | Alan Parsons | Angela Bairstow | Roger Mills David Horton | Margaret Boxall Sue Pound | Roger Mills Iris Roggers |
1968 | Lee Kin Tat | Mary Bryan | Ian Hume Jim McNeillage | Yvonne Kelly Mary Bryan | Robert McCoig Mary Thomson |
1969 | Ray Sharp | Gillian Perrin | David Eddy Roger Powell | Margaret Boxall Susan Whetnall | Tony Jordan Susan Whetnall |
1970 | Robert McCoig | Yvonne Kelly | Robert McCoig Fraser Gow | Yvonne Kelly Sue Peard | Robert McCoig Helen Kelly |
1971 | Derek Talbot | Margaret Beck | Elliot Stuart Derek Talbot | Margaret Beck Julie Rickard | Derek Talbot Gillian Gilks |
1972 | Colin Bell | Yvonne Kelly | Adrian Bell Peter Moore | Yvonne Kelly Mary Bryan | John McCloy Mary Bryan |
1973 | Barbara Beckett | Adrian Bell Colin Bell | Barbara Beckett Lena McAleese | Adrian Bell Barbara Beckett | |
1974 | Robert McCoig | Dorte Tyghe | Jim Ansari John Britton | Barbara Lord Dorthe Tyghe | Fraser Gow Christine Stewart |
1975 | Piet Ridder | Joke van Beusekom | William Kerr Kenneth Parsons | Templat:Country data the Netherlands Marjan Luesken Joke van Beusekom | Rob Ridder Templat:Country data the Netherlands Marjan Ridder |
1976 | Michael Wilks | Barbara Beckett | Peter Bullivant Michael Wilks | Yvonne Kelly Barbara Beckett | John Scott Barbara Beckett |
1977 | Tim Goode | Pamela Hamilton | Tim Goode Duncan Bridge | Mary Dinan Wendy Orr | John Scott Pamela Hamilton |
1978 | Richard Purser | Dorothy Cunningham | Richard Purser Bryan Purser | Christine Stewart Anne Johnstone | Billy Gilliland Joanna Flockhart |
1979 | Brian Wallwork | Sally Leadbeater | Duncan Bridge Ray Rofe | Kathleen Redhead Diane Simpson | Duncan Bridge Kathleen Redhead |
1980 | Dan Travers | Else Thoresen | Dan Travers Gordon Hamilton | Christine Heatly Joy Reid | Frazer Evans Diane Underwood |
1981 | Andy Goode | Helen Troke | Gary Scott Andy Goode | Jill Pringle Mary Leeves | Rob Ridder Templat:Country data the Netherlands Marjan Ridder |
1982 | Michal Malý | Pamela Hamilton | Billy Gilliland Dan Travers | Pamela Hamilton Alison Fulton | Billy Gilliland Christine Heatly |
1983 | Joe Ford | Fiona Elliott Jill Pringle | |||
1984 | Kevin Jolly | Sally Podger | Dipak Tailor Chris Dobson | Sally Podger Barbara Sutton | |
1985 | Fiona Elliott | Billy Gililand Dan Travers | Fiona Elliott Alison Fischer | ||
1986 | Alex White | Alison Fisher | Alex White Dan Travers | Alison Fischer Caroline Gay | Dan Travers Morag McKay |
1987 | Sara Halsall | Alex White Iain Pringle | Karen Beckman Sara Halsall | Mike Tredgett Karen Beckman | |
1988 | Anne Gibson | Bozena Haracz Bozena Siemieniec | Nick Ponting Julie Munday | ||
1989 | Anthony Gallagher | Suzanne Louis | Dan Travers Ken Middlemiss | Jennifer Allen Elinor Allen | Miles Johnson Suzanne Louis |
1990 (Feb.) | Iain Sydie | Charlotta Wihlborg | Stephan Kuhl Kai Mitteldorf | Charlotta Wihlborg Margit Borg | Peter Holden Alison Fisher |
1990 (Dis.) | Andrey Antropov | Irina Serova | Mike Brown Chris Hunt | Katrin Schmidt Kerstin Ubben | Michael Keck Irina Serova |
1991 | Jeroen van Dijck | Fiona Smith | Nick Ponting Dave Wright | Alison Humby Joanne Wright | Nick Ponting Joanne Wright |
1992 | Chris Bruil | Marina Andrievskaya | Andrey Antropov Nikolai Zuyev | Marina Andrievskaya Marina Yakusheva | Lars Pedersen Anne Mette Bille |
1993 | Marina Andrievskaya | Andrey Antropov Nikolai Zuyev | Marina Andrievskaya Marina Yakusheva | Simon Archer Joanne Davies | |
1994 | Rikard Magnsson | Margit Borg | Jan Jørgensen Peder Nissen | Rikke Olsen Helene Kirkegaard | Kenny Middlemiss Elinor Allen |
1995 | Doris Piche | Jim Laugesen Thomas Stavngaard | Majken Vange Pernille Harder | Julian Robertson Lorraine Cole | |
1996 | Kenneth Jonassen | Pernille Harder | Lee Sung-yuan Yang Shih-jeng | Tanja Berg Mette Pedersen | Jesper Larsen Maiken Vange |
1997 | Darren Hall | Karolina Ericsson | James Anderson Ian Sullivan | Pernille Harder Mette Schjoldager | Nathan Robertson Joanne Wright |
1998 | Justine Willmott | Michail Popov Svetoslav Stojanov | Joanne Wright Gail Emms | Ruud Kuijten Manon Albinus | |
1999 | Peter Knowles | Miho Tanaka | Graham Hurrell James Anderson | Hiromi Yamada Naomi Murakami | Anthony Clark Lorraine Cole |
2000 | Michael Edge | Gao Yuan | Alastair Gatt Craig Robertson | Emma Chaffin Sarah Hardaker | Russell Hogg Kirsteen McEwan |
2001 | Mark Constable | Kara Solmundson | Stephen Foster Robert Blair | Helle Nielsen Lene Mørk | Robert Blair Natalie Munt |
2002 | Kenneth Jonassen | Templat:Country data the Netherlands Karina de Wit | Robert Blair Ian Palethorpe | Ella Tripp Joanne Wright | Peter Jeffrey Suzanne Rayappan |
2003 | Tine Rasmussen | Svetoslav Stoyanov Vincent Laigle | Nicole Grether Juliane Schenk | Simon Archer Donna Kellogg | |
2004 | Joachim Persson | Petya Nedelcheva | Ruben Gordown Khosadalina Aji Basuki Sindoro | Pernille Harder Helle Nielsen | Ruben Gordown Khosadalina Kelly Matthews |
2005 | Chetan Anand | Ella Karachkova | Mihail Popov Svetoslav Stoyanov | Jenny Wallwork Sarah Bok | Roman Spitko Carina Mette |
2006 | Jens-Kristian Leth | Sara Persson | Thomas Tesche Jochen Cassel | Emma Mason Imogen Bankier | Wouter Claes Nathalie Descamps |
2007 | Peter Mikkelsen | Elizabeth Cann | Khan Bob Malaythong Howard Bach | Bing Huang Chloe Magee | Howard Bach Eva Lee |
2008 IC | Rajiv Ouseph | Zhang Xi | Richard Eidestedt Andrew Ellis | Helle Nielsen Marie Røpke | Jacob Chemnitz Marie Røpke |
2009 | Henri Hurskainen | Carolina Marín | Mads Conrad-Petersen Mads Pieler Kolding | Mariana Agathangelou Heather Olver | Mikkel Delbo Larsen Mie Schjøtt-Kristensen |
2010 IC | Hans-Kristian Vittinghus | Susan Egelstaff | Chris Adcock Andrew Ellis | Maria Helsbøl Anne Skelbæk | Chris Adcock Imogen Bankier |
2011 IC | Rajiv Ouseph | Pai Hsiao-ma | Adam Cwalina Michał Łogosz | Ng Hui Ern Ng Hui Lin | Marcus Ellis Heather Olver |
2012 IS | Scott Evans | Line Kjærsfeldt | Jacco Arends Jelle Maas | Samantha Barning Eefje Muskens | Jorrit de Ruiter Samantha Barning |
2013 IC | Ramdan Misbun | Beiwen Zhang | Adam Cwalina Przemyslaw Wacha | Eefje Muskens Selena Piek | Jacco Arends Selena Piek |
2014 IC | Ng Ka Long | Beatriz Corrales | Emelie Fabbeke Lena Grebak | Niclas Nøhr Sara Thygesen | |
2015 IC | Anders Antonsen | Olga Konon | Raphael Beck Peter Käsbauer | Stefani Stoeva Gabriela Stoeva | Mathias Christiansen Lena Grebak |
2016 IC | Fabian Roth | Line Kjærsfeldt | Jones Ralfy Jansen Josche Zurwonne | Emilie Lefel Anne Tran | Mathias Christiansen Sara Thygesen |
2017 IS | Alexander Roovers | Anna Thea Madsen | Alexander Dunn Adam Hall | Gregory Mairs Jenny Moore | |
2018 IS | Léo Rossi | An Se-young | Choi Sol-gyu Seo Seung-jae | Emily Westwood Yang Li Lian | Sam Magee Chloe Magee |
2019 IC | Toma Junior Popov | Qi Xuefei | Jones Ralfy Jansen Peter Käsbauer | Amalie Magelund Freja Ravn | Mathias Christiansen Alexandra Bøje |
2020 IS | Dibatalkan[note 1] | ||||
2021 IC | Yeoh Seng Zoe | Hsu Wen-chi | Man Wei Chong Tee Kai Wun | Debora Jille Cheryl Seinen | Robin Tabeling Selena Piek |
- ^ Kejohanan ini, yang asalnya akan dimainkan dari 11 hingga 14 November, kemudiannya dibatalkan kerana pandemik COVID-19 di Republik Ireland.
Prestasi mengikut negara
Dikemaskini selepas edisi 2021.
Negara | MS | WS | MD | WD | XD | Jumlah | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | England | 37 | 36 | 39 | 49.5 | 51.5 | 213 |
2 | Ireland | 22 | 15 | 22 | 22.5 | 17 | 98.5 |
3 | Scotland | 9 | 8 | 18 | 6.5 | 18.5 | 60 |
4 | Denmark | 8 | 5 | 3 | 9.5 | 8 | 33.5 |
5 | Tanah Melayu Malaysia | 9 | 6 | 2 | 2 | 19 | |
6 | Belanda | 4 | 2 | 1 | 4 | 5 | 16 |
7 | Jerman | 2 | 1 | 5 | 2 | 1.5 | 11.5 |
8 | Kesatuan Soviet Komanwel Negara-Negara Merdeka Rusia | 1 | 4 | 2 | 2 | 0.5 | 9.5 |
9 | Sweden | 3 | 4 | 1.5 | 8.5 | ||
10 | Perancis | 2 | 1 | 2 | 2 | 7 | |
11 | New Zealand | 3 | 1 | 1 | 5 | ||
Amerika Syarikat | 2 | 1 | 0.5 | 1.5 | 5 | ||
13 | Poland | 3 | 1 | 4 | |||
Afrika Selatan | 1 | 1 | 1 | 1 | 4 | ||
15 | Bulgaria | 1 | 1 | 1 | 3 | ||
Kanada | 1 | 2 | 3 | ||||
Taipei Cina | 2 | 1 | 3 | ||||
18 | Belgium | 2 | 2 | ||||
Belanda | 1 | 1 | 2 | ||||
Jepun | 1 | 1 | 2 | ||||
Singapura | 2 | 2 | |||||
Korea Selatan | 1 | 1 | 2 | ||||
Sepanyol | 2 | 2 | |||||
24 | Indonesia | 1 | 0.5 | 1.5 | |||
25 | China | 1 | 1 | ||||
Czechoslovakia | 1 | 1 | |||||
Hong Kong | 1 | 1 | |||||
India | 1 | 1 | |||||
Norway | 1 | 1 | |||||
Thailand | 1 | 1 | |||||
Jumlah | 108 | 91 | 108 | 106 | 108 | 521 |
Pautan luar
- yonexirishinternational.com (dalam bahasa Inggeris)