Purjehdus kesäolympialaisissa 2020
Purjehdus olympialaisissa 2020 | |||||
---|---|---|---|---|---|
RS:X | Miehet | Naiset | |||
Laser Radial | Naiset | ||||
Laser | Miehet | ||||
Finnjolla | Miehet | ||||
470 | Miehet | Naiset | |||
49er | Miehet | ||||
49er FX | Naiset | ||||
Nacra 17 | Seka |
Purjehduksessa kilpailtiin Tokion 2020 kesäolympialaisissa 27. kertaa. Purjehduksessa kilpailtiin 25. heinäkuuta – 4. elokuuta 2021. Kilpailut käytiin Enoshiman saarella sijaitsevan Enoshima Yacht Harbourin läheisyydessä, Tokion keskustasta lounaaseen.[1] Purjehduksessa kilpailtiin kymmenessä luokassa, joista miehille oli viisi, naisille neljä ja yksi oli sekaluokka.[2]
Menestynein maa oli Iso-Britannia, jonka purjehtijat saavuttivat kolme kultamitalia ja yhteensä viisi mitalia.
Aikataulu
Mitalilähdöt on merkitty vaaleansinisellä taustavärillä.[1]
Su 25 | Ma 26 | Ti 27 | Ke 28 | To 29 | Pe 30 | La 31 | Su 1 | Ma 2 | Ti 3 | Ke 4 | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Miehet | RS:X | X | X | X | X | ML | ||||||
Laser | X | X | X | X | X | ML | ||||||
Finnjolla | X | X | X | X | X | ML | ||||||
470 | X | X | X | X | X | ML | ||||||
49er | X | X | X | X | ML | |||||||
Naiset | RS:X | X | X | X | X | ML | ||||||
Laser Radial | X | X | X | X | X | ML | ||||||
470 | X | X | X | X | X | ML | ||||||
49erFX | X | X | X | X | ML | |||||||
Sekajoukkue | Nacra 17 | X | X | X | X | ML |
Mitaliyhteenveto
Miehet
Laji | Kultaa | Hopeaa | Pronssia |
---|---|---|---|
RS:X tiedot | Kiran Badloe Alankomaat (NED) | Thomas Goyard Ranska (FRA) | Bi Kun Kiina (CHN) |
Laser tiedot | Matthew Wearn Australia (AUS) | Tonči Stipanović Kroatia (CRO) | Hermann Tomasgaard Norja (NOR) |
Finnjolla tiedot | Giles Scott Iso-Britannia (GBR) | Zsombor Berecz Unkari (HUN) | Joan Cardona Méndez Espanja (ESP) |
470 tiedot | Australia (AUS) Mathew Belcher William Ryan | Ruotsi (SWE) Anton Dahlberg Fredrik Bergström | Espanja (ESP) Jordi Xammar Nicolás Rodríguez |
49er tiedot | Iso-Britannia (GBR) Dylan Fletcher Stuart Bithell | Uusi-Seelanti (NZL) Peter Burling Blair Tuke | Saksa (GER) Erik Heil Thomas Plößel |
Naiset
Laji | Kultaa | Hopeaa | Pronssia |
---|---|---|---|
RS:X tiedot | Lu Yunxiu Kiina (CHN) | Charline Picon Ranska (FRA) | Emma Wilson Iso-Britannia (GBR) |
Laser Radial tiedot | Anne-Marie Rindom Tanska (DEN) | Josefin Olsson Ruotsi (SWE) | Marit Bouwmeester Alankomaat (NED) |
470 tiedot | Iso-Britannia (GBR) Hannah Mills Eilidh McIntyre | Puola (POL) Agnieszka Skrzypulec Jolanta Ogar | Ranska (FRA) Camille Lecointre Aloïse Retornaz |
49er FX tiedot | Brasilia (BRA) Martine Grael Kahena Kunze | Saksa (GER) Tina Lutz Susann Beucke | Alankomaat (NED) Annemiek Bekkering Annette Duetz |
Sekajoukkue
Laji | Kultaa | Hopeaa | Pronssia |
---|---|---|---|
Nacra 17 tiedot | Italia (ITA) Ruggero Tita Caterina Banti | Iso-Britannia (GBR) John Gimson Anna Burnet | Saksa (GER) Paul Kohlhoff Alica Stuhlemmer |
Mitalitaulukko
Sija | Maa | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | Yhteensä |
---|---|---|---|---|---|
1 | Iso-Britannia | 3 | 1 | 1 | 5 |
2 | Australia | 2 | 0 | 0 | 2 |
3 | Alankomaat | 1 | 0 | 2 | 3 |
4 | Kiina | 1 | 0 | 1 | 2 |
5 | Brasilia | 1 | 0 | 0 | 1 |
Tanska | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Italia | 1 | 0 | 0 | 1 | |
8 | Ranska | 0 | 2 | 1 | 3 |
9 | Ruotsi | 0 | 2 | 0 | 2 |
10 | Saksa | 0 | 1 | 2 | 3 |
11 | Kroatia | 0 | 1 | 0 | 1 |
Unkari | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Uusi-Seelanti | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Puola | 0 | 1 | 0 | 1 | |
15 | Espanja | 0 | 0 | 2 | 2 |
16 | Norja | 0 | 0 | 1 | 1 |
Yhteensä | 10 | 10 | 10 | 30 |
Lähteet
- ↑ a b Olympic Competition Schedule Tokyo2020. Viitattu 9.7.2019. (englanniksi)
- ↑ Sailing Tokyo2020. Viitattu 30.6.2019. (englanniksi)
Ammunta | Baseball | Golf | Jalkapallo | Jousiammunta | Judo | Karate | Kiipeily | Koripallo | Käsipallo | Lainelautailu | Lentopallo | Maahockey | Melonta | Miekkailu | Nykyaikainen viisiottelu | Nyrkkeily | Paini | Painonnosto | Purjehdus | Pyöräily | Pöytätennis | Ratsastus | Rugby | Rullalautailu | Softball | Soutu | Sulkapallo | Taekwondo | Taitouinti | Tennis | Triathlon | Uimahypyt | Uinti | Vesipallo | Voimistelu | Yleisurheilu
1896 • 1900 • 1904 • 1908 • 1912 • 1920 • 1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012 • 2016 • 2020 • 2024
Nykyiset olympialuokat (2024)
470 • 49er • Laser Radial • Laser Standard • Nacra 17 • purjelauta (IQFoil) • leijalauta (Formula Kite)
Entisiä olympialuokkia
5.5m • 6mR • 6.5m • 7mR • 8mR • 8.5m • 9mR • 10mR • 12mR • 12′ kevytvene • 12 m2 Sharpie • 15mR • 18′ kevytvene • E-jolla • Elliott 6m • Finnjolla • Firefly • Flying Dutchman • Louhi • O-jolla • Ranskan kansallinen monotyyppi • Saaristoristeilijä • Snowbird • Soling • Star • Swallow • Tempest • Ton class (1⁄2 Ton, 1⁄2–1 Ton, 1–2 Ton, 2–3 Ton, 3–10 Ton, 10–20 Ton, Open) • Tornado • Yngling
purjelauta: Division II • Lechner A-390 • Mistral • RS:X • Windglider