Chinese Taipei at the 2004 Summer Paralympics
Sporting event delegation
Chinese Taipei at the 2004 Summer Paralympics | |
---|---|
IPC code | TPE |
NPC | Chinese Taipei Paralympic Committee |
in Athens | |
Competitors | 18 in 7 sports |
Medals Ranked 44th |
|
Summer Paralympics appearances (overview) | |
Chinese Taipei competed at the 2004 Summer Paralympics in Athens, Greece.
Medalists
Medal | Name | Sport | Event |
---|---|---|---|
Gold | Chiang Chih Chung | Athletics | Men's javelin throw F13 |
Gold | Lin Tzu-hui | Powerlifting | Women's −75 kg |
Silver | Lin Chin-mei | Shooting | Women's air pistol SH1 |
Silver | Hsiao Shu Chin Wei Mei-hui | Table tennis | Women's teams class 4–5 |
Bronze | Hsu Chih Shan Hu Ming Fu | Table tennis | Men's teams class 9 |
Bronze | Wei Mei-hui | Table tennis | Women's singles class 5 |
Sports
Archery
Athlete | Event | Ranking round | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Finals | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Seed | Opposition score | Opposition score | Opposition score | Opposition score | Opposition score | Rank | ||
Tseng Lung Hui | Men's individual W2 | 620 | 4 | Carrubba (ITA) W 155-126 | Candela (ESP) W 152-150 | Jung (KOR) L 87-92 | did not advance |
Athletics
Men's field
Athlete | Class | Event | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Result | Points | Rank | |||
Chen Chia Hsiang | F42 | Javelin | 39.21 | - | 10 |
Shot put | 7.59 | - | 11 | ||
Chiang Chih Chung | F13 | Javelin | 59.38 WR | - |
Judo
Men
Athlete | Event | Preliminary | Quarterfinals | Semifinals | Repechage round 1 | Repechage round 2 | Final/ Bronze medal contest |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | ||
Lee Ching Cheng | Men's 66kg | Xu (CHN) W 0120S-0013 | Brannon (USA) W 1000-0000 | Garcia del Valle (ESP) L 0000-0200 | — | Kallunki (FIN) L 0000-1000 | |
Lee Ching Chung | Men's 60kg | Biro (HUN) W 1000-0000 | Fargeau (FRA) W 0200C–0020 | Perez (CUB) WO | — | Zasyadkovych (UKR) L 0000-1000 |
Powerlifting
Women
Athlete | Event | Result | Rank |
---|---|---|---|
Lin Tzu-hui | 75kg | 137.5 | |
Lin Ya Hsuan | 56kg | 77.5 | 7 |
Lu Li Hua | 40kg | DSQ |
Shooting
Men
Athlete | Event | Qualification | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Score | Rank | Score | Total | Rank | ||
Hsu Jui Jen | Men's 10m air pistol SH1 | 560 | 8 Q | 94.4 | 654.4 | 7 |
Liu Wen Chang | Men's 10m air rifle standing SH1 | 576 | 15 | did not advance |
Women
Athlete | Event | Qualification | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Score | Rank | Score | Total | Rank | ||
Huang Lin Li Cho | Women's 10m air rifle standing SH1 | 380 | 13 | did not advance | ||
Lin Chin Mei | Women's 10m air pistol SH1 | 367 | 2 Q | 98.1 | 465.1 |
Table tennis
Men
Athlete | Event | Preliminaries | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Rank | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Rank | ||
Hsu Chih Shan | Men's singles 9 | Serignat (FRA) W 3–1 | Gutdeutsch (AUT) W 3–1 | Cinibulk (CZE) W 3–2 | 1 Q | Leibovitz (USA) W 0–0 | did not advance | ||
Hsu Chih Shan Hu Ming Fu | Men's teams 9 | Netherlands (NED) L 1-3 | Croatia (CRO) W 3-0 | Iran (IRI) W 3-0 | 2 Q | — | Austria (AUT) L 1-3 | United States (USA) W 3-2 |
Women
Athlete | Event | Preliminaries | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Rank | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Rank | ||
Hsiao Shu Chin | Women's singles 5 | Chen (CHN) L 1–3 | Palasse (FRA) W 3–1 | Chan (HKG) L 2–3 | 3 | did not advance | |||
Wei Mei-hui | Ren (CHN) L 0-3 | Abuawad (JOR) W 3-0 | — | 2 Q | Hoffmann (MEX) W 3-1 | Chen (CHN) L 2-3 | Pivarciova (CZE) W 3-2 | ||
Hsiao Shu Chin Wei Mei-hui | Women's teams 4-5 | Jordan (JOR) W 3-0 | Germany (GER) W 3-0 | — | 1 Q | — | France (FRA) W 3-0 | China (CHN) L 0-3 |
Wheelchair tennis
Men
Athlete | Class | Event | Round of 64 | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Finals |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | |||
Yu Lin Chen | Open | Men's singles | Mendez (CHI) L 6–4, 4–6, 0-6 | did not advance |
Women
Athlete | Class | Event | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Finals |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | |||
Pi Wen Lu | Open | Women's singles | Dorsett (USA) W 7–6, 5–7, 6-3 | Vergeer (NED) L 0–6, 0–6 | did not advance |
See also
References
"2004 Athens Results". International Paralympic Committee. 2008. Retrieved 2008-09-02.
- v
- t
- e
- Afghanistan
- Bahrain
- Bangladesh
- Cambodia
- China
- Chinese Taipei
- Hong Kong
- India
- Indonesia
- Iran
- Iraq
- Japan
- Jordan
- Kazakhstan
- South Korea
- Kuwait
- Kyrgyzstan
- Macau
- Malaysia
- Mongolia
- Nepal
- Oman
- Pakistan
- Palestine
- Philippines
- Qatar
- Saudi Arabia
- Singapore
- Sri Lanka
- Syria
- Tajikistan
- Thailand
- Turkmenistan
- United Arab Emirates
- Uzbekistan
- Vietnam
- Armenia
- Austria
- Azerbaijan
- Belarus
- Belgium
- Bosnia‑Herzegovina
- Bulgaria
- Croatia
- Cyprus
- Czech Republic
- Denmark
- Estonia
- Faroe Islands
- Finland
- France
- Germany
- Great Britain
- Greece
- Hungary
- Iceland
- Ireland
- Israel
- Italy
- Latvia
- Liechtenstein
- Lithuania
- Macedonia
- Moldova
- Netherlands
- Norway
- Poland
- Portugal
- Romania
- Russia
- Serbia‑Montenegro
- Slovakia
- Slovenia
- Spain
- Sweden
- Switzerland
- Turkey
- Ukraine