Medal | Name | Sport | Event |
Gold | John Treloar | Athletics | Men's 100 yards |
Gold | John Treloar | Athletics | Men's 220 yards |
Gold | Edwin Carr | Athletics | Men's 440 yards |
Gold | Peter Gardner | Athletics | Men's 120 yards Hurdles |
Gold | Scotchy Gordon David Johnson John Treloar William de Gruchy | Athletics | Men's 4 × 110 yards relay |
Gold | Edwin Carr George Gedge James Humphreys Ross Price | Athletics | Men's 4 × 440 yards relay |
Gold | John Winter | Athletics | Men's High Jump |
Gold | Brian Oliver | Athletics | Men's Triple Jump |
Gold | Ian Reed | Athletics | Men's Discus Thow |
Gold | Marjorie Jackson | Athletics | Women's 100 yards |
Gold | Marjorie Jackson | Athletics | Women's 220 yards |
Gold | Shirley Strickland | Athletics | Women's 80 metres Hurdles |
Gold | Marjorie Jackson Shirley Strickland Verna Johnston | Athletics | Women's 110–220–110 yards relay |
Gold | Ann Shanley Marjorie Jackson Shirley Strickland Verna Johnston | Athletics | Women's 220–110–220–110 yards relay |
Gold | Charlotte MacGibbon | Athletics | Women's Javelin Throw |
Gold | Russell Mockridge | Cycling | Men's Time Trial |
Gold | Russell Mockridge | Cycling | Men's Sprint 1000m |
Gold | Bill Heseltine | Cycling | Men's 10 mile Scratch |
Gold | Hector Sutherland | Cycling | Men's Road Road Race |
Gold | Allan Jay Ivan Lund Charles Stanmore | Fencing | Men's Épée Team |
Gold | Mervyn Wood | Rowing | Men's Single Sculls |
Gold | Mervyn Wood Murray Riley | Rowing | Men's Double Sculls |
Gold | Wal Lambert Jack Webster | Rowing | Men's Coxless Pair |
Gold | Alan Brown, Bruce Goswell, Edward Pain, Eric Longley, James Barnes, Peter Holmes a Court Phil Cayzer, Bob Tinning, Ross Selman | Rowing | Men's Eights |
Gold | Garrick Agnew | Swimming | Men's 440 yards Freestyle |
Gold | David Hawkins | Swimming | Men's 220 yards Breaststroke |
Gold | Marjorie McQuade | Swimming | Women's 110 yards Freestyle |
Gold | Judy-Joy Davies | Swimming | Women's 110 yards Backstroke |
Gold | Denise Spencer Denise Norton Judy-Joy Davies Marjorie McQuade | Swimming | Women's 4×110 yd freestyle relay |
Gold | Judy-Joy Davies Marjorie McQuade Nancy Lyons | Swimming | Women's 3×110 yd medley relay |
Gold | John Amadee, Peter Bennett, Bruce Bourke, John Bourke, Herman Doerner, Owen Doerner Ronald Faulds, Colin French, Kevin Hallett, Malcolm Hastie, Percy Johnston, James McKay Francis Murphy, Frank O'Neill | Water polo | Men's Team |
Gold | Bert Harris | Wrestling | Men's Flyweight |
Gold | Dick Garrard | Wrestling | Men's Lightweight |
Gold | Jim Armstrong | Wrestling | Men's Heavyweight |
Silver | William de Gruchy | Athletics | Men's 100 yards |
Silver | David Johnson | Athletics | Men's 220 yards |
Silver | Ray Weinberg | Athletics | Men's 120 yards Hurdles |
Silver | Les McKeand | Athletics | Men's Triple Jump |
Silver | Keith Pardon | Athletics | Men's Hammer Thow |
Silver | Shirley Strickland | Athletics | Women's 100 yards |
Silver | Shirley Strickland | Athletics | Women's 220 yards |
Silver | Judy Canty | Athletics | Women's Long Jump |
Silver | Billy Barber | Boxing | Men's Lightweight |
Silver | Bill Seewitz | Boxing | Men's Welterweight |
Silver | Sid Cousins | Boxing | Men's Heavyweight |
Silver | Sid Patterson | Cycling | Men's Time Trial |
Silver | Sid Patterson | Cycling | Men's Sprint 1000m |
Silver | Russell Mockridge | Cycling | Men's Individual Pursuit 4000m |
Silver | Noeline MacLean | Diving | Women's 3m Springboard |
Silver | Gwen Fawcett | Diving | Women's 10m Platform |
Silver | John Fethers | Fencing | Men's Foil |
Silver | Albert Newton | Lawn bowls | Men's Singles |
Silver | Charles Cordaiy James Cobley John Cobley Len Knight | Lawn bowls | Men's Fours |
Silver | Leslie Montgomery Erwin Elder Cecil Winkworth Kenneth Gee Kevin Fox | Rowing | Men's Coxed Four |
Silver | Frank O'Neill | Swimming | Men's 110 yards Freestyle |
Silver | Barrie Kellaway Garrick Agnew Frank O'Neill James Beard | Swimming | Men's 4×110 yd freestyle relay |
Silver | Nancy Lyons | Swimming | Women's 220 yards Breaststroke |
Silver | Ray Magee | Weightlifting | Men's Heavyweight |
Silver | Jim Chapman | Wrestling | Men's Bantamweight |
Silver | Jack Little | Wrestling | Men's Welterweight |
Silver | Bruce Arthur | Wrestling | Men's Middleweight |
Bronze | Geoff Goodacre | Athletics | Men's 440 yards Hurdles |
Bronze | Ian Polmear | Athletics | Men's Triple Jump |
Bronze | Herb Barker | Athletics | Men's Hammer Thow |
Bronze | Peter Denton | Athletics | Men's Pole Vault |
Bronze | Verna Johnston | Athletics | Women's 100 yards |
Bronze | Jack Taylor | Boxing | Men's Light Heavyweight |
Bronze | Ken Caves | Cycling | Men's 10 mile Scratch |
Bronze | Jack Fowler | Cycling | Men's Road Road Race |
Bronze | Frank Murphy | Diving | Men's 10m Platform |
Bronze | Noeline MacLean | Diving | Women's 10m Platform |
Bronze | Ivan Lund | Fencing | Men's Épée |
Bronze | Norman Booth Leslie Chillug Edwin Dean Jock Gibson | Fencing | Men's Sabre Team |
Bronze | Catherine Pym | Fencing | Women's Foil |
Bronze | Ron Sharpe | Swimming | Men's 220 yards Breaststroke |
Bronze | Denise Norton | Swimming | Women's 440 yards Freestyle |
Bronze | Keith Caple | Weightlifting | Men's Bantamweight |
Bronze | Vern Barberis | Weightlifting | Men's Lightweight |
Bronze | Fred Griffin | Weightlifting | Men's Middleweight |
Bronze | Tom Trevaskis | Wrestling | Men's Middleweight |