Cycling race
The 2008 Volta de Ciclismo Internacional do Estado de São Paulo (Portuguese for International Cycling Tour of the State of São Paulo) is the 5th edition of a multi-day road cycling stage race held in the state of São Paulo. This edition features 9 stages over 1048 km, disputed from April 20 to 27, 2008. The race is a 2.2 event in the 2007–2008 UCI America Tour.
Classification and Bonuses
In this edition of the race, time bonuses of 10, 6 and 4 seconds are awarded to the top 3 riders in each stage. Time bonuses of 3, 2 and 1 seconds are awarded to the first 3 riders at each intermediary sprint point. For the points classification, the top 5 riders in each stage are awarded 10, 7, 5, 3 and 2 points, respectively. The first 3 riders at each intermediary sprint receive 5, 3 and 2 points. Climbs are classified among 4 categories. The first 3 riders at each summit are awarded points in the mountains classification according to the category:
- Category 1: 11, 9, 8 pts
- Category 2: 9, 7, 6 pts
- Category 3: 7, 5, 4 pts
- Category 4: 5, 3, 2 pts
The team classification accounts the times of the first 3 riders of each team in each stage.
Stages and Results
Stage 1: São Paulo
Held Sunday, April 20, 2008, in Autódromo José Carlos Pace. This stage featured 20 laps in the racing circuit, for a total distance of 85.84 km. A field of 94 riders finished with the same time of the stage winner, Edgardo Simón.
Stage 1 Result | | General Classification after Stage 1 |
Points Classification after Stage 1 | | Mountain Classification after Stage 1 | Nation | Cyclist | Team | Points | 1 | | Alex Diniz | SCF | 5 pts | 2 | | Renato Santos | Dataro | 5 pts | 3 | | Jean Coloca | Metodista-SBC | 3 pts | |
Held Monday, April 21, 2008. This stage was 230.2 km long. A field of 76 riders finished with the same time of the stage winner, Edgardo Simón.
Stage 2 Result | | General Classification after Stage 2 |
Points Classification after Stage 2 | | Mountain Classification after Stage 2 | Nation | Cyclist | Team | Points | 1 | | Marcelo Moser | Avaí-Florianópolis | 9 pts | 2 | | Jean Coloca | Metodista-SBC | 8 pts | 3 | | Renato Santos | Dataro | 7 pts | |
Held Tuesday, April 22, 2008. This stage was an 11.3 km individual time trial along the streets of São Carlos.
Stage 3 Result | | General Classification after Stage 3 |
Points Classification after Stage 3 | Nation | Cyclist | Team | Points | 1 | | Edgardo Simón | SCF | 23 pts | 2 | | Luiz Amorim Tavares | CESC-Sundown | 10 pts | 3 | | Alcides Vieira | Dataro | 10 pts | | | Mountain Classification after Stage 3 | Nation | Cyclist | Team | Points | 1 | | Marcelo Moser | Avaí-Florianópolis | 9 pts | 2 | | Jean Coloca | Metodista-SBC | 8 pts | 3 | | Renato Santos | Dataro | 7 pts | |
Held Tuesday, April 22, 2008. This stage was 93.2 km long, and was held in the afternoon, a few hours after Stage 3. A field of 95 riders finished with the same time of the stage winner, Edgardo Simón.
Stage 4 Result | | General Classification after Stage 4 |
Points Classification after Stage 4 | | Mountain Classification after Stage 4 | Nation | Cyclist | Team | Points | 1 | | Marcelo Moser | Avaí-Florianópolis | 9 pts | 2 | | Jean Coloca | Metodista-SBC | 8 pts | 3 | | Renato Santos | Dataro | 7 pts | |
Held Wednesday, April 23, 2008. This stage was 199.0 km long. A group of 8 riders finished with the same time of the stage winner, Otávio Bulgarelli.
Stage 5 Result | | General Classification after Stage 5 |
Points Classification after Stage 5 | | Mountain Classification after Stage 5 | Nation | Cyclist | Team | Points | 1 | | Marcelo Moser | Avaí-Florianópolis | 12 pts | 2 | | Cleberson Weber | Dataro | 10 pts | 3 | | Marco Arriagada | Juarez-México | 9 pts | |
Held Thursday, April 24, 2008. This stage was 193.0 km long.
Stage 6 Result | Nation | Cyclist | Team | Time | 1 | | Diego Portugal | CESC-Sundown | 4h29'36" | 2 | | Fábio Ribeiro | DET-Cordeirópolis | +0'37" | 3 | | Bruno Pereira | SLS-Americana | +0'44" | | | General Classification after Stage 6 |
Points Classification after Stage 6 | | Mountain Classification after Stage 6 | Nation | Cyclist | Team | Points | 1 | | Diego Portugal | CESC-Sundown | 13 pts | 2 | | Bruno Pereira | SLS-Americana | 13 pts | 3 | | Marcelo Moser | Avaí-Florianópolis | 12 pts | |
Held Friday, April 25, 2008. This stage was 105.6 km long, and a field of 102 riders finished with the same time of the stage winner, Francisco Chamorro.
Stage 7 Result | Nation | Cyclist | Team | Time | 1 | | Francisco Chamorro | CESC-Sundown | 2h14'09" | 2 | | Kléber Ramos | Suzano-Flying Horse | s.t. | 3 | | Armando Borrajo | Chivilcoy-Argentina | s.t. | | | General Classification after Stage 7 |
Points Classification after Stage 7 | | Mountain Classification after Stage 7 | Nation | Cyclist | Team | Points | 1 | | Marcelo Moser | Avaí-FLorianópolis | 22 pts | 2 | | Diego Portugal | CESC-Sundown | 13 pts | 3 | | Bruno Pereira | SLS-Americana | 13 pts | |
Held Saturday, April 26, 2008. This mountain stage was 79 km long.
Stage 8 Result | Nation | Cyclist | Team | Time | 1 | | Jair Santos | Avaí-Florianópolis | 2h07'53" | 2 | | Marcelo Moser | Avaí-Florianópolis | +0'10" | 3 | | Gregolry Panizo | Dataro | +0'12" | | | General Classification after Stage 8 |
Points Classification after Stage 8 | | Mountain Classification after Stage 8 | Nation | Cyclist | Team | Points | 1 | | Marcelo Moser | Avaí-FLorianópolis | 31 pts | 2 | | Diego Portugal | CESC-Sundown | 13 pts | 3 | | Bruno Pereira | SLS-Americana | 13 pts | |
Held Sunday, April 27, 2008. This stage was 51.5 km long.
Final results
General Classification after Stage 9 (Final results) | Nation | Cyclist | Team | Time | 1 | | Gregolry Panizo | Dataro | 24h43'17" | 2 | | Luiz Amorim Tavares | CESC-Sundown | +0'27" | 3 | | Jair Santos | Avaí-Florianópolis | +0'51" | 4 | | Magno Prado Nazaret | SCF | +1'34" | 5 | | Otávio BUlgarelli | Suzano-Flying Horse | +1'36" | 6 | | Antônio Nascimento | Memorial-Santos | +1'41" | 7 | | Marcelo Moser | Avaí-Florianópolis | +1'59" | 8 | | Rafael Gerhard | Avaí-Florianópolis | +2'30" | 9 | | Renato Seabra | SCF | +2'31" | 10 | | José Medeiros | União-Assis | +2'33" | |
Points Classification after Stage 9 (Final results) | | Mountain Classification after Stage 9 (Final results) | Nation | Cyclist | Team | Points | 1 | | Marcelo Moser | Avaí-Florianópolis | 34 pts | 2 | | Diego Portugal | CESC-Sundown | 18 pts | 3 | | Patrique Azevedo | Suzano-Flying Horse | 14 pts | |
Team Classification after Stage 9 (Final results) | Nation | Team | Time | 1 | | Avaí-Florianópolis | 74h14'13" | 2 | | SCF | +1'26" | 3 | | Dataro | +1'51" | |
Participating teams and riders
- UCI Continental teams
- 10 – Magno Prado Nazaret
- 11 – Pedro Autran Nicácio
- 12 – Breno Sidoti
- 13 – Maurício Morandi
- 14 – Fabrício Morandi
- 15 – Renato Seabra
- 16 – Alex Diniz
- 17 – Edgardo Simón
- National teams
- Uruguay – Uruguay National Team
- 190 – Richard Mascarañas
- 191 – Jorge Bravo
- 192 – Alvaro Tardáguila
- 193 – Gonzalo Tagliabúe
- 194 – Cristian Villanueva
- 195 – José Miraglia
- 196 – Geovane Fernández
- 197 – Fredy Peralta
- Regional teams
- ACME – ACME Cycling Team
- 140 – Maurício Frazer
- 141 – Javier Lindner
- 142 – Jesus Patalagoytia
- 143 – Lisandro Ajcu
- 144 – Adolfo Trabochi
- 145 – Luis Marroquin
- 146 – Gabriel Epstein
- Avaí-Florianópolis – Avaí/Florianópolis/APGF
- 80 – Jair Santos
- 81 – Marcelo Moser
- 82 – Ramiro Gonzales
- 83 – Rafael Gerhard
- 84 – Rafael Silva
- 85 – Edson Resende
- 86 – Gustavo Zorzo
- 87 – Flávio Reblin
- CESC-Sundown – CESC/Sundown/Nossa Caixa/Calipso/Maxxis
- 30 – Luiz Amorim Tavares
- 31 – Rogério Silva
- 32 – Walter Ribeiro Jr.
- 33 – Francisco Chamorro
- 34 – Raul Cançado
- 35 – Edson Corradi
- 36 – Elivelton Pedro
- 37 – Diego Portugal
- Chivilcoy-Argentina – Ciudad de Chivilcoy
- 180 – Emilio Martin
- 181 – Fernando Antogna
- 182 – Gustavo Toledo
- 183 – Armando Borrajo
- 184 – César Sigura
- 185 – Pedro Prieto
- Dataro – Clube Dataro de Ciclismo/Blumenau
- 40 – Alcides Vieira
- 41 – Cleberson Weber
- 42 – Gregolry Panizo
- 43 – Jocielmo Marins
- 44 – Renato Santos
- 45 – Eduardo Pereira
- 46 – Carlos França
- 47 – Sidnei Silva
- DET-Cordeirópolis – DET Cordeirópolis/Kuruma/Incefra/Unilance
- 110 – Andrio Lima
- 111 – Fábio Ribeiro
- 112 – Hernandes Cuadri
- 113 – Marcelo Soares
- 114 – Elinton Stocco
- 115 – Leonardo Lima
- 116 – Glauber Nascimento
- 117 – André Souza
- Gob.Zulia – Venezuela/Gob.Zulia/Alcadia de Cabimas
- 170 – Manuel Medina
- 171 – Víctor Moreno
- 172 – Adelso Valero
- 173 – Franklin Chacón
- 174 – José Contreras
- 175 – Hebert Rivas
- Juarez-México – Municipalidad de Juarez – México
- 150 – Fidel Goytia
- 151 – Jessiel Valenzuela
- 152 – Ricardo Tapia
- 153 – Javier Pérez
- 154 – Marco Arriagada
- 155 – Ismael Ponce
- Memorial-Santos – Memorial/PM Santos/Giant/Nossa Caixa
- 1 – Marcos Novello
- 2 – Antônio Nascimento
- 3 – André Pulini
- 4 – Thiago Nardin
- 5 – Eduardo Pinheiro
- 6 – Robson Dias
- 7 – Patrick Oyakaua
- 8 – Armando Camargo
- Metodista-SBC – Metodista/São Bernardo do Campo/Sundown/Nossa Caixa
- 70 – Adriano Martins
- 71 – Alexandre Mantovani
- 72 – Jerre Souza
- 73 – Jeovane Oliveira
- 74 – Wilian Rodrigues
- 75 – Marcelo Simeoni
- 76 – Jean Coloca
- 77 – João Paulo Vieira
- Sales-BH – Sales Supermercados/Pinarello/BH
- 20 – Miguel Direnna
- 21 – Márcio Pinto
- 22 – Roger Ferraro
- 23 – Valcemar Justino
- 24 – Vanderlei Melchior
- 25 – Renato Rohsler
- 26 – Fabiele Mota
- 27 – Gilberto Goes
- Sel.Paulista – Seleção Paulista
- 130 – Jean Silva
- 131 – Gideoni Monteiro
- 132 – Valmir Baia
- 133 – José Cláudio Santos
- 134 – Carlos Santos
- 135 – Alberto Camera
- SF-Kenda – São Francisco/Kenda/Nossa Caixa/DKS/Ribeirão Preto
- 60 – Michel García
- 61 – Murilo Costa
- 62 – Rodrigo Melo
- 63 – Anderson Echeverria
- 64 – Humberto Vale
- 65 – Juliano Silva
- 66 – José Jailson Diniz
- 67 – Daniel Amaral
- SLS-Americana – São Lucas Saúde/UCA/Americana
- 120 – Anderson Oliveira
- 121 – Bruno Pereira
- 122 – Bruno Tabanez
- 123 – Geraldo Santos
- 124 – José Júnior Diniz
- 125 – Luciano Silva
- Suzano-Flying Horse – Suzano/Flying Horse/Caloi
- 90 – Alex Arseno
- 91 – Douglas Bueno
- 92 – Kléber Ramos
- 93 – Léo Ferréira
- 94 – Otávio Bulgarelli
- 95 – Patrique Azevedo
- 96 – Renato Ruiz
- 97 – Tiago Fiorilli
- Team Vale – Team Vale/FAPI/O Lojão/Gramado/JKS/Sejelp
- 100 – Ezequiel Riderson
- 101 – Flávio Cardoso
- 102 – Raphael Serpa
- 103 – Roberto Pinheiro
- 104 – Fabiano Mota
- 105 – Fábio Fagundes
- 106 – Fernando Tomaz
- 107 – Marcos Pereira Jr.
- União-Assis – União/Assis-Amea
- 50 – Alan Maniezzo
- 51 – Justino Ribeiro
- 52 – Diego Domingues
- 53 – José Medeiros
- 54 – Ruy Sá Neto
- 55 – Josias Silva
- 56 – Elton Marroni
- 57 – Rodrigo Cheles
References
- Stage 1 Results
- Stage 2 Results
- Stage 3 Results
- Stage 4 Results
- Stage 5 Results
- Stage 6 Results
- Stage 7 Results
- Stage 8 Results
- Stage 9 Results
- 2004
- 2005
- 2006
- 2007
- 2008
- 2009
- 2010
- 2011
- 2012
- 2013
- 2014
|