Rem als Jocs Olímpics d'estiu de 1928 - Vuit amb timoner masculí
Rem als Jocs Olímpics d'estiu de 1928 | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Scull individual | homes | |||||||
Doble scull | homes | |||||||
Dos sense timoner | homes | |||||||
Dos amb timoner | homes | |||||||
Quatre sense timoner | homes | |||||||
Quatre amb timoner | homes | |||||||
Vuit amb timoner | homes | |||||||
|
La competició del vuit amb timoner masculí va ser una de les set proves del programa de rem que es van disputar als Jocs Olímpics d'Estiu d'Amsterdam de 1928. La prova es va disputar entre el 2 i el 10 d'agost de 1928, amb la participació de 99 remers, procedents d'11 països diferents, ja que cada nació només podia aportar un vaixell en la prova.[1]
Medallistes
Or | Plata | Bronze |
Estats Units Marvin Stalder John Brinck Francis Frederick William Thompson William Dally James Workman Hubert A. Caldwell Peter Donlon Donald Blessing | Regne Unit Jamie Hamilton Guy Oliver Nickalls John Badcock Donald Gollan Harold Lane Gordon Killick Jack Beresford Harold West Arthur Sulley | Canadà Frederick Hedges Frank Fiddes John Hand Herbert Richardson Jack Murdoch Athol Meech Edgar Norris William Ross John Donnelly |
Programa
Data | Horari | Ronda |
---|---|---|
Thursday, 2 August 1928 | Ronda 1 | |
Divendres, 3 d'agost de 1928 | Primera repesca | |
Dissabte, 4 d'agost de 1928 | Ronda 2 | |
Dilluns, 6 d'agost de 1928 | Segona repesca | |
Dimarts, 7 d'agost de 1928 | Quarts de final | |
Dimecres, 8 d'agost de 1928 | Semifinals | |
Divendres, 10 d'agost de 1928 | Final |
Resultats
Font: Resultats oficials;[2] De Wael[3]
Primera ronda
Els guanyadors passaven a la segona ronda. Els perdedors competien en la primera repesca.
Primera ronda, sèrie 1
Pos. | Remers | Timoner | Nació | Temps | Notes |
---|---|---|---|---|---|
1 | John Donnelly | Canadà | 6:29.8 | Q | |
2 |
| Harry Gregersen | Dinamarca | 6:35.6 | R |
Primera ronda, sèrie 2
Pos. | Remers | Timoner | Nació | Temps | Notes |
---|---|---|---|---|---|
1 |
| Jerzy Skolimowski | Polònia | 6:37.0 | Q |
2 |
| Koos Schouwenaar | Països Baixos | 6:42.8 | R |
Primera ronda, sèrie 3
Pos. | Remers | Timoner | Nació | Temps | Notes |
---|---|---|---|---|---|
1 |
| Fritz Bauer | Alemanya | 6:33.0 | Q |
2 |
| Alphonse Margailland | França | 6:44.8 | R |
Primera ronda, sèrie 4
Pos. | Remers | Timoner | Nació | Temps | Notes |
---|---|---|---|---|---|
1 | Donald Blessing | Estats Units | 6:21.2 | Q | |
2 |
| Georges Anthony | Bèlgica | 6:47.0 | R |
Primera ronda, sèrie 5
Pos. | Remers | Timoner | Nació | Temps | Notes |
---|---|---|---|---|---|
1 | Arthur Sulley | Regne Unit | 6:22.0 | Q | |
2 |
| Angelo Polledri | Itàlia | 6:24.6 | R |
Primera ronda, sèrie 6
Pos. | Remers | Timoner | Nació | Temps | Notes |
---|---|---|---|---|---|
1 |
| Alberto Errecalde | Argentina | 7:10.0 | Q |
Primera repesca
Els guanyadors passaven a la següent ronda, però no podien disputar una segona repesca. Els perdedors eren eliminats. El Regne Unit no va disputar-la.
Primera repesca, sèrie 1
Pos. | Remers | Timoner | Nació | Temps | Notes |
---|---|---|---|---|---|
1 |
| Koos Schouwenaar | Països Baixos | 6:47.4 | Q |
2 |
| Georges Anthony | Bèlgica | 6:47.8 |
Primera repesca, sèrie 2
Pos. | Remers | Timoner | Nació | Temps | Notes |
---|---|---|---|---|---|
1 |
| Angelo Polledri | Itàlia | 6:37.8 | Q |
2 |
| Alphonse Margailland | França | 6:50.8 |
Primera repesca, sèrie 3
Pos. | Remers | Timoner | Nació | Temps | Notes |
---|---|---|---|---|---|
1 |
| Harry Gregersen | Dinamarca | 6:53.2 | Q |
Segona ronda
Els guanyadors passaven a quarts de final. Els perdedors competien en la segona repesca, sempre i quan no haguessin disputat la primera. Si això passava quedaven eliminats.
Segona ronda, sèrie 1
Pos. | Remers | Timoner | Nació | Temps | Notes |
---|---|---|---|---|---|
1 | Donald Blessing | Estats Units | 6:35.0 | Q | |
2 |
| Harry Gregersen | Dinamarca | 6:48.4 |
Segona ronda, sèrie 2
Pos. | Remers | Timoner | Nació | Temps | Notes |
---|---|---|---|---|---|
1 |
| Fritz Bauer | Alemanya | 6:31.6 | Q |
2 |
| Alberto Errecalde | Argentina | 6:53.4 | R |
Segona ronda, sèrie 3
Pos. | Remers | Timoner | Nació | Temps | Notes |
---|---|---|---|---|---|
1 | Arthur Sulley | Regne Unit | 6:30.6 | Q | |
2 |
| Jerzy Skolimowski | Polònia | 6:43.2 | R |
Segona ronda, sèrie 4
Pos. | Remers | Timoner | Nació | Temps | Notes |
---|---|---|---|---|---|
1 |
| Angelo Polledri | Itàlia | 6:54.0 | Q |
2 |
| Koos Schouwenaar | Països Baixos | 6:59.0 |
Segona ronda, sèrie 5
Pos. | Remers | Timoner | Nació | Temps | Notes |
---|---|---|---|---|---|
1 | John Donnelly | Canadà | 6:59.0 | Q |
Segona repesca
Els guanyadors passaven a la següent ronda. Els perdedors eren eliminats.
Pos. | Remers | Timoner | Nació | Temps | Notes |
---|---|---|---|---|---|
1 |
| Jerzy Skolimowski | Polònia | 6:24.6 | Q |
2 |
| Alberto Errecalde | Argentina | 6:33.0 |
Quarts de final
A partir d'aquest punt la competició es convertia en una eliminatòria pura, quedant eliminat el perdedor de la cursa.
Quarts de final 1
Pos. | Remers | Timoner | Nació | Temps | Notes |
---|---|---|---|---|---|
1 | John Donnelly | Canadà | 6:37.4 | Q | |
2 |
| Jerzy Skolimowski | Polònia | 6:42.2 |
Quarts de final 2
Pos. | Remers | Timoner | Nació | Temps | Notes |
---|---|---|---|---|---|
1 | Arthur Sulley | Regne Unit | 6:34.2 | Q | |
2 |
| Fritz Bauer | Alemanya | 6:42.8 |
Quarts de final 3
Pos. | Remers | Timoner | Nació | Temps | Notes |
---|---|---|---|---|---|
1 | Donald Blessing | Estats Units | 6:32.8 | Q | |
2 |
| Angelo Polledri | Itàlia | 6:44.4 |
Semifinals
El Regne Unit va passar a la final sense córrer, mentre que els Estats Units hi van arribar després de guanyar, en l'única semifinal, al Canadà, que va rebre la medalla de bronze.
Semifinal 1
Pos. | Remers | Timoner | Nació | Temps | Notes |
---|---|---|---|---|---|
1 | Donald Blessing | Estats Units | 6:02.0 | Q | |
2 (03) | John Donnelly | Canadà | 6:03.8 |
Semifinal 2
Pos. | Remers | Timoner | Nació | Temps | Notes |
---|---|---|---|---|---|
1 | Arthur Sulley | Regne Unit | 6:23.6 | Q |
Final
Pos. | Remers | Timoner | Nació | Temps |
---|---|---|---|---|
01 | Donald Blessing | Estats Units | 6:03.2 | |
02 | Arthur Sulley | Regne Unit | 6:05.6 |