Campionat del Món de natació en piscina curta de 2002
Tipus | Campionat del Món de natació en piscina curta |
---|---|
Organitzador | Federació Internacional de Natació |
Nombre de participants | 599 |
Localització i Dates | |
Localització | Moscou (Rússia) 55° 45′ 21″ N, 37° 37′ 04″ E / 55.7558°N,37.6178°E / 55.7558; 37.6178 |
Estat | Rússia |
Interval de temps | 3 abril 2002 – 7 abril 2002 |
Número d'edició | 6 (2002) |
2004 → |
El Campionat del Món de natació en piscina curta de 2002 fou una competició esportiva que es realitzà entre els dies 3 i 7 d'abril de 2002 a la ciutat de Moscou (Rússia) sota l'organització de la Federació Internacional de Natació (FINA) i en piscina curta (25 metres). La competició es realitzà a les instal·lacions aquàtiques de l'Estadi Olimpiski.[1]
Resum de medalles
Categoria masculina
Prova | Or | Plata | Bronze | |||
50 m. lliures | José Martín Meolans Argentina | 21,36 s | Mark Foster Regne Unit | 21,44 s | Olexandr Volynets Ucraïna Aleksandr Popov Rússia | 21,55 |
100 m. lliures | Ashley Callus Austràlia | 46,99 | José Martín Meolans Argentina | 47,09 | Salim Iles Algèria | 47,66 |
200 m. lliures | Klete Keller Estats Units | 1:44,36 | Gustavo Borges Brasil | 1:45,67 | Mark Johnston Canadà | 1:45,88 |
400 m. lliures | Grant Hackett Austràlia | 3:38,29 | Květoslav Svoboda Txèquia | 3:41,97 | Chad Carvin Estats Units | 3:43,55 |
1500 m. lliures | Grant Hackett Austràlia | 14:33,94 | Chris Thompson Estats Units | 14:39,43 | Christian Minotti Itàlia | 14:45,41 |
50 m. esquena | Matthew Welsh Austràlia | 23,66 | Peter Marshall Estats Units | 24,04 | Toni Helbig Alemanya | 24,17 |
100 m. esquena | Matthew Welsh Austràlia | 51,26 | Aaron Peirsol Estats Units | 51,71 | Peter Marshall Estats Units | 51,84 |
200 m. esquena | Aaron Peirsol Estats Units | 1:51,17 RM | Marko Strahija Croàcia | 1:53,08 | Blaž Medvešek Eslovènia | 1:53,66 |
50 m. braça | Oleg Lisogor Ucraïna | 26,42 | José Couto Portugal | 27,22 | Eduardo Fischer Brasil | 27,26 |
100 m. braça | Oleg Lisogor Ucraïna | 58,33 | Kosuke Kitajima Japó | 59,10 | Jarno Pihlava Finlàndia | 59,22 |
200 m. braça | Jim Piper Austràlia | 2:07,16 | David Denniston Estats Units | 2:07,42 | Jarno Pihlava Finlàndia | 2:07,61 |
50 m. papallona | Geoff Huegill Austràlia | 22,89 | Adam Pine Austràlia | 23,29 | Mark Foster Regne Unit | 23,36 |
100 m. papallona | Geoff Huegill Austràlia | 50,95 | Adam Pine Austràlia | 51,27 | Igor Marchenko Rússia | 51,41 |
200 m. papallona | James Hickman Regne Unit | 1:53,14 | Justin Norris Austràlia | 1:54,07 | Ioan Gherghel Romania | 1:54,16 |
100 m. estils | Peter Mankoč Eslovènia | 52,90 | Jani Sievinen Finlàndia | 53,78 | Jacob Andersen Dinamarca | 54,31 |
200 m. estils | Jani Sievinen Finlàndia | 1:55,45 | Peter Mankoč Eslovènia | 1:56,13 | Thomas Wilkens Estats Units | 1:57,34 |
400 m. estils | Thomas Wilkens Estats Units | 4:04,82 | Brian Johns Canadà | 4:06,85 | Jacob Carstensen Dinamarca | 4:08,92 |
relleus 4 x 100 m. lliures | Estats Units Scott Tucker Peter Marshall Jason Lezak Klete Keller | 3:10,64 | Suècia Eric Lafleur Stefan Nystrand Lars Frölander Mathias Ohlin | 3:11,14 | Rússia Leonid Jojlov Aleksandr Popov Denis Pimankov Andrei Kapralov | 3:11,24 |
relleus 4 x 200 m. lliures | Austràlia Todd Pearson Ray Hass Leon Dunne Grant Hackett | 7:00,36 | Rússia Denis Rodkin Yuri Prilukov Ilia Nikitin Andrei Kapralov | 7:05,36 | Estats Units Chad Carvin Erik Vendt Scott Tucker Klete Keller | 7:08,73 |
relleus 4 x 100 m. estils | Estats Units Aaron Peirsol David Denniston Peter Marshall Jason Lezak | 3:29,00 RM | Austràlia Geoff Huegill Jim Piper Adam Pine Ashley Callus | 3:29,35 | Rússia Evgeni Alechin Dimitri Komornikov Igor Marchenko Denis Pimankov | 3:30,21 |
Categoria femenina
Prova | Or | Plata | Bronze | |||
50 m. lliures | Therese Alshammar Suècia | 24,16 | Alison Sheppard Regne Unit | 24,28 | Tammie Stone Estats Units | 24,65 |
100 m. lliures | Therese Alshammar Suècia | 52,89 | Martina Moravcová Eslovàquia | 52,96 | Xu Yanwei R.P. de la Xina | 53,35 |
200 m. lliures | Lindsay Benko Estats Units | 1:54,04 RM | Yang Yu R.P. de la Xina | 1:55,34 | Xu Yanwei R.P. de la Xina | 1:55,63 |
400 m. lliures | Yana Klochkova Ucraïna | 4:01,26 | Chen Hua R.P. de la Xina | 4:03,81 | Rachel Komisarz Estats Units | 4:06,30 |
800 m. lliures | Chen Hua R.P. de la Xina | 8:16,34 | Irina Ufimtseva Rússia | 8:21,91 | Flavia Rigamonti Suïssa | 8:23,38 |
50 m. esquena | Jennifer Carroll Canadà | 27,38 | Haley Cope Estats Units | 27,44 | Diana MacManus Estats Units | 27,60 |
100 m. esquena | Haley Cope Estats Units | 59,07 | Ilona Hlaváčková Txèquia | 59,13 | Diana MacManus Estats Units | 59,45 |
200 m. esquena | Lindsay Benko Estats Units | 2:04,97 | Reiko Nakamura Japó | 2:07,30 | Iryna Amshennikova Ucraïna | 2:07,71 |
50 m. braça | Emma Igelström Suècia | 29,96 RM | Luo Xuejuan R.P. de la Xina | 30,17 | Zoe Baker Regne Unit | 30,56 |
100 m. braça | Emma Igelström Suècia | 1:05,38 RM | Sarah Poewe Sud-àfrica | 1:06,16 | Luo Xuejuan R.P. de la Xina | 1:06,36 |
200 m. braça | Qi Hui R.P. de la Xina | 2:20,91 | Emma Igelström Suècia | 2:21,30 | Mirna Jukić Àustria | 2:21,63 |
50 m. papallona | Anna-Karin Kammerling Suècia | 25,55 | Petria Thomas Austràlia | 26,36 | Vered Borochovski Israel | 26,38 |
100 m. papallona | Martina Moravcová Eslovàquia | 57,04 | Petria Thomas Austràlia | 57,91 | Anna-Karin Kammerling Suècia | 58,12 |
200 m. papallona | Petria Thomas Austràlia | 2:05,76 | Yang Yu R.P. de la Xina | 2:06,10 | Mary Descenza Estats Units | 2:06,17 |
100 m. estils | Martina Moravcová Eslovàquia | 59,91 | Gabrielle Rose Estats Units | 1:00,68 | Alison Sheppard Regne Unit | 1:00,88 |
200 m. estils | Yana Klochkova Ucraïna | 2:08,82 | Gabrielle Rose Estats Units | 2:09,77 | Oxana Verevka Rússia | 2:11,25 |
400 m. estils | Yana Klochkova Ucraïna | 4:30,63 | Alenka Kejžar Eslovènia | 4:35,44 | Georgina Bardach Argentina | 4:36,36 |
relleus 4 x 100 m. lliures | Suècia Josefin Lillhage Therese Alshammar Johanna Sjöberg Anna-Karin Kammerling | 3:35,09 | Austràlia Sarah Ryan Petria Thomas Giaan Rooney Elka Graham | 3:35,97 | R.P. de la Xina Yang Yu Tang Jingzhi Zhu Yingwen Xu Yanwei | 3:36,18 |
relleus 4 x 200 m. lliures | R.P. de la Xina Xu Yanwei Zhu Yingwen Tang Jingzhi Yang Yu | 7:46,30 RM | Estats Units Lindsay Benko Gabrielle Rose Colleen Lanne Rachel Komisarz | 7:47,55 | Austràlia Elka Graham Petria Thomas Lori Munz Giaan Rooney | 7:49,50 |
relleus 4 x 100 m. estils | Suècia Therese Alshammar Emma Igelström Anna-Karin Kammerling Johanna Sjöberg | 3:55,78 RM | Estats Units Haley Cope Amanda Beard Rachel Komisarz Lindsay Benko | 3:57,17 | R.P. de la Xina Zhan Shu Luo Xuejuan Zheng Xi Xu Yanwei | 3:57,29 |
Medaller
Pos. | País | Or | Plata | Bronze | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Austràlia | 10 | 7 | 1 | 18 |
2 | Estats Units | 8 | 9 | 9 | 26 |
3 | Suècia | 7 | 2 | 1 | 10 |
4 | Ucraïna | 5 | 0 | 2 | 7 |
5 | R.P. de la Xina | 3 | 4 | 5 | 12 |
6 | Eslovàquia | 2 | 1 | 0 | 3 |
7 | Regne Unit | 1 | 2 | 3 | 6 |
8 | Eslovènia | 1 | 2 | 1 | 4 |
9 | Finlàndia | 1 | 1 | 2 | 4 |
10 | Argentina | 1 | 1 | 1 | 3 |
Canadà | 1 | 1 | 1 | 3 | |
12 | Rússia | 0 | 2 | 5 | 7 |
13 | Brasil | 0 | 2 | 0 | 2 |
Japó | 0 | 2 | 0 | 2 | |
Txèquia | 0 | 2 | 0 | 2 | |
16 | Sud-àfrica | 0 | 1 | 0 | 1 |
16 | Croàcia | 0 | 1 | 0 | 1 |
18 | Dinamarca | 0 | 0 | 2 | 2 |
Suïssa | 0 | 0 | 2 | 2 | |
20 | Alemanya | 0 | 0 | 1 | 1 |
Algèria | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Àustria | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Israel | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Itàlia | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Romania | 0 | 0 | 1 | 1 | |
40 | 40 | 41 | 121 |
Referències
- ↑ (anglès) HistoFINA, Volumes IIIa (homes) Arxivat 2015-04-27 a Wayback Machine. i IIIb (dones) Arxivat 2015-07-09 a Wayback Machine..
Enllaços externs
- (anglès) FINA Arxivat 2011-09-23 a Wayback Machine.
- (anglès) Resultats Arxivat 2009-08-02 a Wayback Machine.