C-17
La C-17 a prop de Figaró-Montmany | |||||||
Identificador | C-17 | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Xarxa | Codificació de carreteres a Catalunya | ||||||
Tipus | carretera i via ràpida | ||||||
Manteniment | Generalitat de Catalunya | ||||||
Longitud | 95 km | ||||||
Recorregut | |||||||
Estat | Espanya
| ||||||
Llocs que travessa | Catalunya | ||||||
|
La carretera C-17 o Eix del Congost, uneix Barcelona i Ripoll. Amb una longitud de 95 km, comença al Nus de la Trinitat de Barcelona i acaba a la sortida 89 a prop de Ripoll. Un tram d'ella, entre Granollers i la Garriga és coneguda com l'AUTOVIA DE L'AMETLLA.
La codificació com C-17 està basada en el Decret 261/1999 segons el qual es codificava la Xarxa de Carreteres de Catalunya. Coincideix amb l'anterior codificació de N-152, que continuava cap a la Cerdanya (ara N-260).
Per les seves característiques tècniques es tracta en gran part (almenys entre Barcelona i Centelles) d'una carretera convencional de dues calçades separades, atès que malgrat tenir trànsit contínu i enllaços a diferent nivell, continua tenint accessos a les propietats confrontants i no té tancaments perimetrals que impedeixin, o almenys limitin, l'accés de fauna a la calçada. El tram entre Centelles i Les Llosses és autovia i està gestionada per CEDINSA en règim de peatge a l'ombra. El tram final, entre les Llosses i Ripoll (i un petit tram entre la Depuradora de Ripoll i el fin de la concessió) és una carretera de calçada única i un sol carril per sentit.
Enllaços (sortides)
Al tractar-se en gran part una carretera convencional té un gran número d'enllaços, no numerats. El tram d'autovia (entre Centelles i les Llosses) té 29 enllaços.
El quadre següent ens dona una relació d'alguns dels enllaços,
Número de la sortida | Nom de la sortida | Carretera que hi enllaça | |
---|---|---|---|
Barcelona / Nus de la Trinitat, inici de carretera convencional de doble calçada | B-10 B-20 , C-58
| ||
Barri de Torre Baró / Ciutat Meridiana | |||
Cerdanyola del Vallès / Collserola | antiga N-150 | ||
Asland | |||
Montcada i Reixac Polígons industrials | |||
Montcada i Reixac | |||
Mas Rampinyo |
| ||
La Llagosta / La Florida | N-152a | ||
La Llagosta Polígon industrial / El Pla d'en Coll | |||
Renfe mercaderies | |||
Barcelona | C-33 | ||
La Llagosta Nord / Caldes de Montbui / Moià / Santa Perpètua de Mogoda / Mollet del Vallès / CIM Vallès | C-59 AP-7 E-15 | ||
Tarragona / Lleida | AP-7 E-15 | ||
Barcelona / Girona | C-33 AP-7 E-15 | ||
Parets del Vallès / Circuit de Catalunya | C-35 | ||
Lliçà de Vall / Sabadell | C-155 | ||
Granollers Sud | N-152a | ||
Granollers / Lliçà d'Amunt | BV-1432 | ||
Granollers Nord / Canovelles / Mataró | C-60 C-352 C-1415B | ||
Canovelles / Polígon Montguit | BV-1439 | ||
L'Ametlla del Vallès | |||
L'Ametlla del Vallès / la Garriga Sud | |||
La Garriga Nord / Sati | N-152a | ||
Figaró | N-152a | ||
Figaró | N-152a | ||
Tagamanent | |||
Aiguafreda | N-152a | ||
Inici del tram de peatge a l'ombra | |||
44 | Centelles Sud | ||
45 | Hostalets de Balenyà Sud | N-152a | |
46 | Centelles Nord / Hostalets de Balenyà | C-1413B | |
47 | Hostalets de Balenyà Nord | N-152a | |
49 | Tona / Sant Miquel de Balenyà / Seva / via de servei | N-152a BV-5303 | |
51 | Tona / Sant Miquel de Balenyà / Seva / via de servei | N-152a BV-5303 | |
52 | Tona Nord | N-152a | |
54 | Taradell / Collsuspina / Moià / Centre comercial | N-141c BV-5306 | |
55 | Malla | ||
57 | Vic (1) Sud | N-152a B-521 | |
60A | Vic (2) Oest Universitat | C-154 C-25D | |
60B | Manresa / Lleida / Olost / Prats de Lluçanès | C-25D C-25 | |
62 | Gurb / Sant Bartomeu del Grau | BV-4601 | |
64 | Girona | C-25 | |
65 | Santa Cecília de Voltregà | BV-4602 | |
67 | Les Masies de Voltregà Sud / Sant Hipòlit de Voltregà Sud | N-152a | |
68 | Manlleu | BV-4608 | |
69 | Manlleu Polígons / Torelló Sud / Olot | C-37 | |
72 | Sant Hipòlit de Voltregà Nord / Les Masies de Voltregà Centre | N-152a | |
75 | Torelló / Orís / Les Masies de Voltregà Nord | BV-5225 N-152a | |
76 | Orís | B-461 | |
77 | Borgonyà / Torelló Nord | BV-5226 | |
79 | Bajalou | ||
81 | Santa Maria de Besora / Vidrà / Sant Quirze de Besora Sud | N-152a | |
82 | Sant Quirze de Besora Nord / Prats de Lluçanès | BP-4654 | |
85 | Montesquiu / Sora | BV-4655 | |
86 | La Farga de Bebié | N-152a | |
89 | Terradelles (Bagà) | N-152a | |
Ripoll / Depuradora, fi d'autovia | C-17 | ||
Final del tram de peatge a l'ombra | |||
pk 92 | Ripoll |
| |
pk 95 | Ripoll, final de la carretera |
|